Kiedy w firmie potrzebna jest pomoc prawno-księgowa?
Czy pomoc prawno-księgowa przyda się w naszej firmie? W jakich sytuacjach warto z niej skorzystać?
- Kiedy warto rozważyć skorzystanie z pomocy prawno-księgowej?
- Księgowość uproszczona czy pełna?
- Jak wybrać pomoc prawno-księgową?
Kiedy warto rozważyć skorzystanie z pomocy prawno-księgowej?
Nie zawsze łatwo jest prowadzić księgowość w przedsiębiorstwie. Innym problemem może być zorientowanie się i sprawne poruszanie w prawnych przepisach, które swym działaniem obejmują naszą firmę. Istnieją usługodawcy, którzy zajmują się dla przedsiębiorstw oboma tymi zagadnieniami – pomoc prawno-księgowa to usługa www.lexadvena.com i innych biur oraz kancelarii wykwalifikowanych w tych dziedzinach.
To, czy zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy prawno-księgowej, może w dużej mierze zależeć od tego, jaki rodzaj działalności prowadzimy. Niektóre jej rodzaje nie wymagają kompleksowej obsługi księgowej, zwłaszcza kiedy obowiązki z tej dziedziny sprowadzają się tylko do comiesięcznego obliczania podatku dochodowego.
Ale są i takie sytuacje, gdy naszej firmie rzeczywiście pomoc prawno-księgowa może być przydatna. Samodzielne zajmowanie się tymi kwestiami może być trudne, wyczerpujące i zabierać dużo czasu. A przecież prowadząc swoją działalność, wolimy skoncentrować się na tym, co stanowi jej przedmiot, a nie na dodatkowych, nużących formalnościach.
Pomoc księgowa może więc jak najbardziej przysłużyć się nam samym i naszej firmie, ale co z pomocą prawną? Tej również możemy potrzebować, gdy nasze przedsiębiorstwo będzie działać w sferze, regulowanej przez skomplikowane prawne przepisy. Dobrze jest wtedy korzystać z usług specjalistów, którzy potrafią się w nich odnaleźć. Inną sprawą są dotacje unijne, o jakie możemy się ubiegać – tutaj także przyda się wsparcie fachowców.
Księgowość uproszczona czy pełna?
Na to, czy nasza firma potrzebować będzie fachowej pomocy prawno-księgowej, może wpływać to, jaki typ księgowości będziemy prowadzić. Część przedsiębiorców może wybrać księgowość uproszczoną – należą do nich ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, jawną lub partnerską, a przy tym dochód ich działalności za poprzedni rok nie przekroczył 2 000 000 euro.
Uproszczona księgowość jest łatwiejsza do prowadzenia i jest większe prawdopodobieństwo, że zdołamy sobie z tym poradzić bez pomocy prawno-księgowej (co oczywiście nie znaczy, że nie można z niej skorzystać).
Inaczej sprawa wygląda w przypadku pełnej księgowości, którą mają powinność prowadzić spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne, komandytowe i komandytowo-akcyjne, a także wszyscy przedsiębiorcy, którzy przekroczyli limit 2 000 000 euro bez względu na rodzaj prowadzonej przez nich spółki. Ten typ księgowości wiąże się z większą ilością obowiązków, między innymi z prowadzeniem ksiąg rachunkowych oraz sporządzaniem sprawozdań finansowych, takich jak bilans czy rachunek zysków i strat. Z tego względu w przypadku pełnej księgowości szczególnie warto pomyśleć o tym, by zdać się na fachową pomoc prawno-księgową.
Jak wybrać pomoc prawno-księgową?
Jest kilka rzeczy, na które powinniśmy przy takim wyborze zwrócić szczególną uwagę. Oczywiście trzeba wywiedzieć się, jakie kwalifikacje mają osoby zajmujące się pomocą prawno-księgową. Należy też dowiedzieć się, czy dane biuro bądź kancelaria posiada ubezpieczenie OC, które ochroni nas i nasza firmę w razie ewentualnych błędów rachunkowych.
Warto uważniej przyjrzeć się, jaki jest zakres świadczonych usług i jaką pozycję dane biuro zajmuje na rynku. I oczywiście kwestia ceny też będzie mieć dla nas znaczenie – przecież zatrudnienie fachowców musi być dla nas opłacalne.