Jakie są objawy cukrzycy?
Cukrzyca to jedna z najczęstszych chorób XXI wieku. W 90% mowa tutaj o tej drugiego stopnia, której możemy skutecznie zapobiegać. Niestety, cukrzyca należy do tych chorób, które lubią rozwijać się po cichu, dając niespecyficzne objawy. Często myślimy, że to zwykłe zmęczenie i wkrótce to przejdzie, jednak zamiast polepszenia samopoczucia jest coraz gorzej. Jak zatem rozpoznać objawy cukrzycy?
→ Cukrzyca – przyczyny powstawania
→ Wzmożone pragnienie i suchość w ustach
→ Permanentne uczucie zmęczenia
→ Chudnięcie pomimo apetytu
→ Nawracające infekcje
→ Pozostałe objawy cukrzycy
Cukrzyca – przyczyny powstawania
Do rozwinięcia cukrzycy dochodzi często poprzez niewłaściwy styl życia. Brak ruchu, zła dieta, stres, picie alkoholu, palenie papierosów… Można więc powiedzieć, że cukrzycę 2 typu otrzymujemy na własne życzenie. Warto dodać, że 1/3 Polaków w ogóle nie wie, że ma cukrzycę, tym samym nie podejmuje żadnego leczenia co będzie miało wpływ na leczenie po takim opóźnionym postawieniu diagnozy. Jakie są więc objawy tej choroby?
Wzmożone pragnienie i suchość w ustach
Najczęstszym sygnałem, że coś jest nie tak może być wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu. Potrzeba napicia się jest tak duża, że nie można jej zaspokoić, stąd czujemy suchość w ustach. Mocz oddajemy 2-3 razy częściej niż kiedyś. Takich objawów nie można lekceważyć. W dodatku mocz ma specyficzny zapach, inny niż osoby zdrowej. Chory na cukrzycę wydala w moczu ciała ketonowe, które charakterystycznie pachną. Zapach ten jest porównywany do acetonu. Zbliżony do tego jest również oddech, ale to już w zaawansowanej postaci tej choroby.
Permanentne uczucie zmęczenia
Organizm człowieka z cukrzycą jest ciągle zmęczony. Pojawia się senność i apatia. Objawy te mogą świadczyć o wielu różnych chorobach, więc nie ma sensu ich lekceważyć. Wystarczy po prostu zrobić morfologię ze zmierzeniem poziomu cukru we krwi.
Chudnięcie pomimo apetytu
Z reguły taka utrata wagi cieszy, szczególnie kobiety. Jeśli jednak połączona jest z apetytem to jest to znak, że w organizmie dzieje się coś złego i trzeba zrobić podstawowe badania. Zwłaszcza, że taki sygnał może być również charakterystyczny dla innych chorób.
Nawracające infekcje
Nieleczona cukrzyca często daje o sobie znać poprzez częste infekcje. Są to głównie stany zapalne jamy ustnej i narządów płciowych. Poza nimi, warto zwrócić też uwagę na powracające grzybice paznokci, wypadanie włosów czy wykwity.
Pozostałe objawy cukrzycy
Do rozpoznania cukrzycy potrzebna jest szczegółowa obserwacja ciała. Trzeba zwrócić uwagę na to czy rany goją nam się bez problemu, czy często robią nam się siniaki, czy mamy suchą i swędzącą skórę, czy czujemy mrowienie w stopach. Dodatkowo u mężczyzn może się pojawić problem z erekcją, co też jest ważnym sygnałem dla lekarza.
Pojawiają się jeszcze problemy ze wzrokiem, szczególnie z widzeniem w nocy. O tym wszystkim należy bezwzględnie pamiętać wybierając się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Późno zdiagnozowana czy nieleczona cukrzyca mogą doprowadzić do groźnych powikłań, co powinno nas skłonić do natychmiastowej zmiany trybu życia.
A co z genetyką? U mnie w rodzinie babcia miała cukrzycę, więc czy i ja też mogę ją mieć kiedyś w przyszłości? Swoją drogą to naprawdę trzeba się pilnować przy tej chorobie.
Co więcej dodać, badajmy się ludzie. Jak lubię słodycze to też narażam się na cukrzycę?