Jakie ćwiczenia na łokieć tenisisty warto wykonywać?

tenisista

Łokieć tenisisty to jedno z najczęściej występujących schorzeń w obrębie ramienia. Ma charakter entezopatii. Na pojawienie się dolegliwości wskazuje punktowy ból w okolicy bocznej łokcia, który może promieniować po górnej powierzchni przedramienia do nadgarstka. Ból łokcia rzadko występuje w spoczynku, zwykle nasila się podczas zginania i prostowania ręki lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Problemów ze stawem łokciowym nie powinno się lekceważyć. Należy niezwłocznie rozpocząć leczenie, aby uniknąć pogłębienia dolegliwości. Jedną z najważniejszych metod leczenia łokcia tenisisty jest rehabilitacja. Jakie ćwiczenia na ból łokcia warto robić? Sprawdź!

Co to jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty to potoczne określenie entezopatii wspólnego przyczepu ścięgien prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej – to okolica położona po bocznej, zewnętrznej stronie łokcia. Druga, rzadsza entezopatia to łokieć golfisty. W tym przypadku choruje przyczep wspólny ścięgien zginaczy nadgarstka do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, czyli okolica położona po wewnętrznej stronie łokcia1.

Charakterystycznym objawem łokcia tenisisty jest ból w okolicy bocznej łokcia, który nasila się podczas ruchu, przez co ciężko jest wyprostować rękę lub unieść ją do góry. Po wysiłku odczuwane jest zmęczenie mięśni we wspomnianej okolicy1.

Łokieć tenisisty – przyczyny powstawania

Schorzenie to rozwija się w wyniku powtarzanych mikrourazów i przeciążeń, ryzyko dodatkowo zwiększają predyspozycje genetyczne1. Najczęściej na łokieć tenisisty skarżą się osoby stale wykonujące powtarzalne ruchy rękoma. Przypadłość ta dotyka m.in. pracowników biurowych, informatyków czy grafików. Dokuczać może również mechanikom, stolarzom, szwaczkom czy muzykom.

Jak leczyć łokieć tenisisty?

Różne są sposoby leczenia łokcia tenisisty, a postępowanie w dużej mierze zależy od charakteru uszkodzeń w obrębie łokcia i stopnia nasilenia dolegliwości bólowych. W pierwszej kolejności zalecane jest stosowanie środków przeciwbólowych, przy czym nie powinno się stosować leków przeciwzapalnych, ponieważ wygaszanie stanu zapalnego jest niewskazane (jest potrzebny do gojenia)1.

Oprócz leczenia przeciwbólowego dobre efekty daje także rehabilitacja. Fizjoterapeuta przy pomocy technik manualnych może zmniejszyć dolegliwości pacjenta i poprawić jego funkcjonowanie. Pewną poprawę przynosi też noszenie opaski uciskowej lub ortezy. W razie braku poprawy dotychczasowego postępowania stosuje się miejscowe ostrzyknięcie bolesnej okolicy1.

Rehabilitacja i ćwiczenia na łokieć tenisisty

Poniżej przedstawiamy ćwiczenia na łokieć tenisisty i łokieć golfisty. Każde ćwiczenie należy robić w tempie i zakresie możliwym do wykonania, ponadto trzeba je kilkukrotnie powtarzać. Ćwiczenia powinno się dobrać do swoich potrzeb, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować z fizjoterapeutą2.

Ćwiczenie 1. Połóż się na boku na stronie chorej ręki, chorą rękę zegnij maksymalnie w barku i ustaw w pozycji pośredniej. Zdrową ręką zginaj chorą rękę w łokciu do momentu uczucia delikatnego ciągnięcia. Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund. Rób wdech i wydech, a w czasie wydechu pogłębiaj zgięcie w łokciu.

Ćwiczenie 2. Usiądź przy stole i oprzyj przedramię chorej ręki o krawędź stołu. W chorej ręce trzymaj butelkę o poj. 1,5l. Zdrową ręką wykonuj zgięcie ręki chorej, a następnie chorą ręką wolno opuszczaj butelkę w dół.

Ćwiczenie 3. Unieś przed siebie rękę grzbietem skierowaną do góry i wyprostowaną w łokciu. Drugą ręką chwyć dłoń i delikatnie zegnij nadgarstek w stronę sufitu aż do momentu pojawienia się uczucia rozciągania.
Jeśli podczas wykonywania ćwiczeń odczujesz duży ból, zaprzestań ich robienia. Ćwiczenia mogą pomóc w walce z łokciem tenisisty, ale trzeba je robić z głową. Dlatego nawet wykonywanie prostych ćwiczeń w domu zawsze warto wcześniej skonsultować z fizjoterapeutą.

Bibliografia:
2. Stępień K., Łokieć tenisisty i łokieć golfisty – entezopatie stawu łokciowego, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/248223,lokiec-tenisisty-i-lokiec-golfisty-entezopatie-stawu-lokciowego (dostęp: 2022.09.20.)).
3. Mirek E., Filip M., Łokieć tenisisty, łokieć golfisty, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/kinezyterapia/cwiczenia-czynne/151814,lokiec-tenisisty-lokiec-golfisty (dostęp: 2022.09.20.)).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.