Jakie alkomaty kupimy w sklepie – profesjonalne, podręczne, dowodowe! Jakie jeszcze?

Kieliszek i wino

Alkomaty to urządzenia, które stają się coraz bardziej powszechne. Używają ich nie tylko służby chcące sprawdzić stan trzeźwości kierowców, ale także „zwykli” ludzie, którzy w odpowiedzialny sposób podchodzą do prowadzenia auta. Obecnie dostępnych jest wiele różnych urządzeń do kontroli poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Na co więc warto zwrócić uwagę wybierając alkomat?

Jakie są rodzaje alkomatów?

Istnieje kilka podziałów urządzeń do pomiaru alkoholu w organizmie. W sklepach internetowych, np. na stronie: https://lucann.pl/alkomaty-wszystkie.html, można kupić m.in. alkomaty profesjonalne, podręczne i dowodowe. Inny podział obejmuje alkomaty półprzewodnikowe, elektrochemiczne i spektrofotometryczne. Różni je zamontowany sensor, zastosowanie i przede wszystkim cena. Przyjrzyjmy się z bliska tym właśnie modelom.

Kieliszek i wino

Alkomaty półprzewodnikowe – dla kogo?

Alkomaty półprzewodnikowe najczęściej kupowane są na własne potrzeby. Mają sensor półprzewodnikowy, a ich ceny wahają się między 20 a 350 zł i to właśnie dlatego są takie popularne. Nie są one niestety w 100% wiarygodne. Takie alkomaty mogą podawać nieprawidłowe wyniki. Stać się tak może nawet w przypadku zjedzenia jakiegoś produktu, który zafałszuje pomiary alkomatu. Nawet niski poziom naładowania baterii tego urządzenia może doprowadzić do podania innych wyników niż będą one w rzeczywistości. Mało tego, takie alkomaty mogą szybko się rozkalibrować, co także będzie miało negatywny wpływ na pomiar stężenia alkoholu.

Profesjonalne alkomaty elektrochemiczne

Z alkomatów elektrochemicznych do niedawna korzystali głównie policjanci, chociaż coraz częściej kupują je także „klienci indywidualni”. Powód? Dużo bardziej wiarygodny pomiar niż w przypadku urządzeń półprzewodnikowych. W dodatku nie są one podatne na działanie takich czynników jak spożyte jedzenie. To w żadnym przypadku nie zakłóca pomiaru. Również nie przeszkadza w tym wysoki czynnik rozładowania baterii w urządzeniu. Jeżeli chodzi o żywotność takiego alkomatu, wynosi ona średnio około 3 lat. Kalibracji natomiast należy dokonywać co 6-12 miesięcy, w zależności od wybranego modelu. Ceny takich alkomatów są oczywiście wyższe niż tych półprzewodnikowych. Najlepsze urządzenia, te do użytku profesjonalnego, mogą kosztować nawet do 7000 zł.

Alkomaty spektrofotometryczne – jakie to urządzenia?

Są to alkomaty stacjonarne i w pełni profesjonalne. Można spotkać je głównie na komendach, w sądach czy szpitalach. Wyróżniają się ogromną dokładnością pomiaru i często są wykorzystywane jako urządzenia dowodowe. Nie są podatne na żadne czynniki zewnętrzne podczas badania, a więc prawidłowy wynik zostanie uzyskany niezależnie od spożywanych wcześniej potraw. Jedynym minusem takich profesjonalnych alkomatów jest ich cena, bowiem za taki sprzęt należy zapłacić od 8000 zł w górę.

1 komentarz

  1. Wybór alkomatów na rynku jest duży. Osobiście miałem możliwość testowania Alkohita X60. Fajne urządzenie, wyposażone w lejek co ułatwia sprawdzanie wyników w kilka osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.