Zobacz

  Jakie alkomaty kupimy w sklepie – profesjonalne, podręczne, dowodowe! Jakie jeszcze?

  Autor dodano 29 sierpnia 2018

  Alkomaty to urządzenia, które stają się coraz bardziej powszechne. Używają ich nie tylko służby chcące sprawdzić stan trzeźwości kierowców, ale także „zwykli” ludzie, którzy w odpowiedzialny sposób podchodzą do prowadzenia auta. Obecnie dostępnych jest wiele różnych urządzeń do kontroli poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Na co więc warto zwrócić uwagę wybierając alkomat?

  Jakie są rodzaje alkomatów?

  Istnieje kilka podziałów urządzeń do pomiaru alkoholu w organizmie. W sklepach internetowych jak https://lucann.pl/alkomaty-wszystkie.html można kupić m.in. alkomaty profesjonalne, podręczne i dowodowe. Inny podział obejmuje alkomaty półprzewodnikowe, elektrochemiczne i spektrofotometryczne. Różni je zamontowany sensor, zastosowanie i przede wszystkim cena. Przyjrzyjmy się z bliska tym właśnie modelom.

  Kieliszek i wino

  Alkomaty półprzewodnikowe – dla kogo?

  Alkomaty półprzewodnikowe najczęściej kupowane są na własne potrzeby. Mają sensor półprzewodnikowy, a ich ceny wahają się między 20 a 350 zł i to właśnie dlatego są takie popularne. Nie są one niestety w 100% wiarygodne. Takie alkomaty mogą podawać nieprawidłowe wyniki. Stać się tak może nawet w przypadku zjedzenia jakiegoś produktu, który zafałszuje pomiary alkomatu. Nawet niski poziom naładowania baterii tego urządzenia może doprowadzić do podania innych wyników niż będą one w rzeczywistości. Mało tego, takie alkomaty mogą szybko się rozkalibrować, co także będzie miało negatywny wpływ na pomiar stężenia alkoholu.

  Profesjonalne alkomaty elektrochemiczne

  Z alkomatów elektrochemicznych do niedawna korzystali głównie policjanci, chociaż coraz częściej kupują je także „klienci indywidualni”. Powód? Dużo bardziej wiarygodny pomiar niż w przypadku urządzeń półprzewodnikowych. W dodatku nie są one podatne na działanie takich czynników jak spożyte jedzenie. To w żadnym przypadku nie zakłóca pomiaru. Również nie przeszkadza w tym wysoki czynnik rozładowania baterii w urządzeniu. Jeżeli chodzi o żywotność takiego alkomatu, wynosi ona średnio około 3 lat. Kalibracji natomiast należy dokonywać co 6-12 miesięcy, w zależności od wybranego modelu. Ceny takich alkomatów są oczywiście wyższe niż tych półprzewodnikowych. Najlepsze urządzenia, te do użytku profesjonalnego, mogą kosztować nawet do 7000 zł.

  Alkomaty spektrofotometryczne – jakie to urządzenia?

  Są to alkomaty stacjonarne i w pełni profesjonalne. Można spotkać je głównie na komendach, w sądach czy szpitalach. Wyróżniają się ogromną dokładnością pomiaru i często są wykorzystywane jako urządzenia dowodowe. Nie są podatne na żadne czynniki zewnętrzne podczas badania, a więc prawidłowy wynik zostanie uzyskany niezależnie od spożywanych wcześniej potraw. Jedynym minusem takich profesjonalnych alkomatów jest ich cena, bowiem za taki sprzęt należy zapłacić od 8000 zł w górę.

  One Comment

  1. Sztefan

   23 listopada 2018 at 21:06

   Wybór alkomatów na rynku jest duży. Osobiście miałem możliwość testowania Alkohita X60. Fajne urządzenie, wyposażone w lejek co ułatwia sprawdzanie wyników w kilka osób.

  Leave a Reply

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *