Jak założyć wspólne konto dla małżonków?

Wspólne zarządzanie kontem bankowym

Zakładanie wspólnego konta z małżonkiem nie jest skomplikowane. Przede wszystkim ze względu na na bardzo łatwą i przejrzystą procedurę zakładania go niemalże w każdym banku, i to niezależnie od tego czy konto jest tworzone od nowa, czy małżonek lub małżonka pragnie dopisać drugą osobę do istniejącego już rachunku bankowego.

Jak założyć wspólne konto bankowe?

Otwarcie konta osobistego jest bardzo proste. Należy udać się do najbliższego banku, wypełnić formularz kontaktowy lub zadzwonić na ogólnodostępną infolinię. W tym miejscu należy jednak zwrócić uwagę na kilka czynników takich jak na przykład oprocentowanie, ponieważ wygląda ono różnie. Zakładając wspólne konto należy zwrócić uwagę nie tylko na to jak wybrać najlepsze konto dla małżonków, ale też trzeba dokładnie przeanalizować różne czynniki mające wpływ na atrakcyjność oferowanych na rynku produktów, a także przeanalizować wszelkie za i przeciw.

Wspólne zarządzanie kontem bankowym

Na co zwracać uwagę przy zakładaniu konta dla małżeństw?

  • Rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy oferowany w różnych bankach może się różnić się oprocentowaniem rocznym, kart kredytowych czy kart debetowych, warto więc porównać oferty po tym kątem.
  • Wiele banków oferuje zróżnicowane opłaty związane z korzystaniem z konta internetowego. W niektórych przypadkach takie konta są bezpłatne.
  • Korzystanie z bankomatów – sprawdź jaka jest opłata za korzystanie ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, ponieważ niektóre banki pobierają opłatę za obsługę maszyn.
  • W dobie rywalizacji o klienta oferowane są liczne promocje i bonusy. Warto więc na nie zwrócić uwagę ponieważ mogą się one przyczynić do zwiększenia oszczędności. Niektóre banki oferują zwrot poniesionych kosztów za robienie zakupów przez internet, lub zniżki i rabaty w programie Payback.

Korzyści ze wspólnego konta małżonków

Zakładanie konta ze współmałżonkiem lub dopisanie go do już istniejącego wiąże się z przywilejami takimi jak:

  • budowanie atrakcyjnej dla banku historii, która w przyszłości może wpłynąć na łatwiejsze uzyskanie kredytu hipotecznego lub konsumenckiego, gdyż znaczny wpływ na pozytywna ocenę historii kredytowej ma regularność i wysokość wpływów.
  • Konto prowadzone wspólnie w niektórych przypadkach wiąże się z obniżeniem lub zlikwidowaniem opłat za prowadzenie rachunku, lub obniżeniem prowizji za niektóre operacje bankowe.

Na co uważać zakładając wspólne konto?

Wspólne konto bankowe wiąże się odpowiedzialnością obojga małżonków. Małżonkowie w równym stopniu maja dostęp do niektórych produktów bankowych, co może się wiązać z ryzykiem. Może się przecież zdarzyć, że jedna ze stron podejmuje pewne działania bez konsultacji współmałżonka. Teoretycznie i praktycznie jest to możliwe, jednak wspólne konto to odpowiedzialność za podejmowane decyzje w kwestiach zaciągania kredytów, czy w generowaniu niepotrzebnych wydatków. Brak współpracy w tej kwestii może spowodować utratę przywilejów, i co gorsza może wpływać na kluczowe decyzje podejmowane przez bank w kwestiach kredytów hipotecznych, lub innych. Warto więc tą sprawę dokładnie przemyśleć.

komentarze: 2

  1. Zsatanowiłabym się nad tym wspólnym kontem 😉 różnie to potem bywa. U mnie każdy ma swoje konto, a większością wydatków się dzielimy na pół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.