Jak rozwiązywać testy IQ i uzyskać dobry wynik?

Czytanie sposebem na poprawę IQ

O ile inteligencja jest w dużej mierze wrodzona i dziedziczona po rodzicach, w trakcie życia możemy wpłynąć na jej degradację lub rozwój. Ćwicząc regularnie swój mózg lub zupełnie tę kwestię zaniedbując, sprawiamy, że iloraz inteligencji może o kilka punktów wzrosnąć lub opaść. Jak zatem wpłynąć pozytywnie na rozwój IQ i brylować w testach na inteligencję?

Sposoby na poprawę inteligencji

Inteligencji można pomóc. Człowiek wyróżniający się wysokim IQ posiada zdolność postrzegania, analizy i przystosowania się do konkretnych warunków otoczenia. Choć poziom inteligencji jesteśmy zazwyczaj w stanie ocenić subiektywnie, czasami stosuje się również testy, które określają jej iloraz.

Istnieją sposoby na kształtowanie inteligencji, jednak nie pracując nad nią zupełnie, zatrzymujemy a nawet uwsteczniamy jej rozwój, choć przecież nie o to zazwyczaj nam chodzi. Jak zatem dbać nie tylko o zdrowie ciała, które ma znaczny wpływ również na nasz mózg, ale i zdrowie umysłu?

Nie od dziś wiadomo, że świetnym sposobem rozwijania nie tylko zasobu słownictwa, ale i osobowości oraz inteligencji jest czytanie książek. Jeżeli w pełni skupiamy się na czytanej powieści, nasz umysł działa we wzmożonym tempie i będzie w stanie szybciej przetwarzać informacje.

Czytanie sposebem na poprawę IQ

Świetnym ćwiczeniem dla umysłu jest również nauka języków obcych. Obojętnie, czy są nam one potrzebne w pracy, szkole, życiu prywatnym, czy też nie, warto poznawać je dla własnej przyjemności i skuteczności we wpływaniu na dobrą pamięć.

Nie bez znaczenia jest w tym przypadku również kwestia ćwiczenia mózgu poprzez gry takie jak sudoku, szachy, planszówki i rozwiązywanie krzyżówek, lecz także dostarczanie swojemu organizmowi świeżego powietrza (na spacerach, podczas uprawiania sportu, a także wietrząc mieszkanie), zdrowa dieta oraz prawidłowa ilość snu.

Co obniża poziom IQ?

Dla dobra rozwoju naszego umysłu unikać powinniśmy wszelkiego rodzaju używek. Zarówno palenie marihuany, zażywanie cięższych narkotyków, jak i nadmierna ilość alkoholu zabijają komórki mózgowe, wpływając w ten sposób znacznie na inteligencję.

Nie raz słyszeliście z pewnością, że telewizja ogłupia. To prawda! Długotrwałe wpatrywanie się w ekran, oglądanie niezbyt mądrych programów i seriali, serwowanych nam na co dzień przez polskie i zagraniczne telewizje może mieć znaczny wpływ na obniżenie naszego poziomu IQ.

Po co robić testy na inteligencję?

Niektórzy twierdzą, że czasami testy na inteligencję mogą nie mieć z nią aż tak dużego powiązania, istnieje bowiem sposób, aby nauczyć się zawartych w nich schematów. Jeżeli zatem chcemy je lepiej rozwiązywać, róbmy ich po prostu więcej. Zapoznając się z przeróżnymi zadaniami zawartymi w tego typu testach, a te często się jednak powtarzają, budujemy w sobie zdolność opanowania zasad i jesteśmy tym samym w stanie lepiej rozwiązać każdy z kolejny sprawdzianów IQ.


Nie zapominajmy jednak, że testy to nie wszystko, a o naszej inteligencji świadczy nierzadko to, w jaki sposób się zachowujemy i odnosimy do innych.

1 komentarz

  1. A da się oszukiwać w tym teście? Bo nie wierzę, żeby pewna piosenkarka miała tak wysokie IQ jakie wszędzie podaje. Coś mi tu śmierdzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *