Jak dbać o ogrzewanie samochodowe, aby nie zawiodło zimą?
Zima nie sprzyja kierowcom, zwłaszcza tym, którzy nie posiadają garażu. Mroźne poranki to czas, kiedy wielu użytkowników czterech kółek boryka się z zamarzniętymi zamkami i szybami, bezskutecznie próbuje uruchomić silnik. Co możesz zrobić, aby ogrzewanie samochodowe nie zawiodło Cię zimą?
Jak dbać o ogrzewanie samochodowe?
Dla wielu z nas zimowa wyprawa do pracy wiąże się z odśnieżaniem i skrobaniem zamarzniętych szyb auta, poranne wejście do zimnego samochodu kojarzy się nieprzyjemnie. Zgrabiałe dłonie i ograniczone ciepłym ubraniem ruchy nie sprzyjają komfortowi jazdy, czapka lub kaptur na głowie utrudniają widoczność.
Jeżeli nie dysponujesz murowanym, ogrzewanym garażem i nie jesteś szczęśliwym posiadaczem pojazdu klasy premium, powinieneś pomyśleć o niezależnym ogrzewaniu samochodowym. Dzięki niemu ustawisz optymalną temperaturę we wnętrzu pojazdu, zapewnisz sobie i pasażerom bezpieczeństwo podczas jazdy. Ogrzewanie samochodowe to tematyka, o której wiele pisze się na blogu auto serwisu, gdzie uzyskasz szereg informacji dotyczących poszczególnych rodzajów tego typu systemów.
Ogrzewanie samochodowe – rodzaje
Niezależne urządzenia grzewcze w samochodach są gwarancją komfortu, zwiększają bezpieczeństwo jazdy. Ogrzewanie postojowe przez lata kojarzyło się z luksusem, jednak obecnie to standard, który można zamontować w praktycznie każdym samochodzie. Montaż dodatkowego modułu umożliwia automatyczne i szybkie ogrzanie wnętrza całego pojazdu, w przypadku samochodów dostawczych zarówno w kabinie kierowcy, jak i w przestrzeni ładunkowej.
W Twoim samochodzie możesz zamontować:
- ogrzewanie postojowe wodne
- ogrzewanie postojowe powietrzne.
Wybór odpowiedniego systemu musi zostać podyktowany marką i modelem pojazdu. W samochodach użytkowych montuje się zazwyczaj urządzenia typu powietrznego, auta osobowe lepiej wyposażyć w niezależne ogrzewanie wodne.
Dlaczego warto zamontować ogrzewanie postojowe wodne?
Wśród zalet ogrzewania postojowego wodnego należy wymienić, przede wszystkim czas nagrzewania wnętrza pojazdu. System wyposażony jest we własną pompę paliwa oraz cieczy chłodzącej, co przekłada się na ograniczenie tzw. zimnych startów, które sprzyjają zużyciu silnika. Niezależne ogrzewanie wodne w samochodzie pozytywnie wpływa na środowisko, emituje stosunkowo niewiele szkodliwych substancji do atmosfery.
Ogrzewania postojowe typu wodnego posiada zabezpieczenia, które uniemożliwiają włączenie systemu, kiedy akumulator pojazdu jest słaby i może nie dostarczyć energii potrzebnej do uruchomienia silnika. Warto rozważyć taki system ogrzewania, ponieważ system daje możliwość szybkiego rozmrożenia szyb.
Jakie zalety ogrzewania postojowego powietrznego?
Ogrzewanie postojowe powietrzne to system powszechnie stosowany w samochodach ciężarowych oraz maszynach budowlanych i rolniczych. Montaż urządzenia, które zasysa zimne powietrze, następnie ogrzewa je i wpycha do kabiny, umożliwia ekspresowe nagrzanie wnętrza, systemy tego rodzaju są bardzo wydajne. Zaletą ogrzewania samochodowego powietrznego są stosunkowo niskie koszty montażu oraz niewielki pobór energii.