Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Aranżacja ciemnego wnętrza

Szafka na buty w funckjonalnie urządzonym przedpokoju

Większość z nas posiada zapewne ciemny przedpokój, do którego nie dociera światło słoneczne. Czasami sztuczne oświetlenie nie wystarcza, ponieważ pomieszczenie nadal wygląda ponuro i nie zachęca do dłuższego pozostawiania tam. Jak to zmienić? Sprawdźmy kilka trików na aranżację ciemnego wnętrza.

Jasne ściany w przedpokoju

Brzmi wręcz banalnie, ale jasne ściany to naprawdę klucz do sukcesu. W zasadzie pewnie każdy z nas wie, że białe czy beżowe ściany rozjaśniają pomieszczenie i aranżując salon, czy sypialnie często korzystamy z takiego rozwiązania. Jednak jak przychodzi do przedpokoju to jakoś o tym zapominamy. Czemu? Pewnie boimy się, że na jasnej farbie będzie widać każdy brud, a przecież do przedpokoju wchodzimy prosto z dworu i o plamy na ścianie nietrudno. Tylko da się temu zapobiegać. Jak?

Wystarczy zastosować farbę lateksową. Co prawda kosztuję trochę więcej od zwykłej, ale ma tę przewagę, że jest odporna na szorowanie i zmywanie wodą. Dzięki temu możemy spokojnie pozwolić sobie na jasne ściany, a gdy się zabrudzą to mamy możliwość ich umycia.

A co jak posiadamy znienawidzoną boazerię i chwilowo nie ma możliwości jej ściągnięcia? Wystarczy przemalować ją na biało! Wtedy peerelowski przedpokój nabierze nowego, designerskiego charakteru. Dziś można nawet zakupić taką nowoczesną boazerię, a my już ją mamy za darmo. Z pewnością wszyscy znajomi będą nam tego zazdrościć.

dokoracje w przedpokoju

Jakie meble do ciemnych pomieszczeń?

Jeśli zawalimy przedpokój ciemnymi, dużymi meblami, to nie dość, że będzie wyglądał przygnębiająco, to jeszcze sprawi wrażenie dużo mniejszego niż w rzeczywistości. Gdy posiadamy wnękę to najlepiej zagospodarować ją szafą na wymiar – to pozwoli nam maksymalnie wykorzystanie wolnej przestrzeń bez efektu zagracenia. Zwiększy także funkcjonalność tego pomieszczenia.

A gdy taka szafa jest dla nas za droga, to pomyślmy o płytkich, białych meblach. Znajdziemy je w popularnych sieciówkach, dzięki czemu za niewielkie pieniądze odmienimy wnętrze naszego przedpokoju.

Lustra optycznie powiększające przestrzeń

Gdy mamy już  jasne ściany i meble, najwyższy czas pomyśleć o lustrze. Co ono daje? Optycznie powiększa przestrzeń oraz rozjaśnia pomieszczenie. Najlepiej byłoby, gdyby lustro pojawiło się na przesuwnych drzwiach szafy na wymiar.

Ale gdy takowej nie mamy w planach, wystarczy kupić dużą taflę lustra i umieścić ją na jednej ze ścian. I wcale nie musi być w bogato zdobionej ramie – proste kształty często dają o wiele lepszy efekt.

Można też postawić na kilka mniejszych luster, które będą ustawione w strategicznych miejscach. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ w przedpokoju potrzebne jest miejsce, gdzie można na szybko sprawdzić swój wygląd przed wyjściem z domu.


Trzy najważniejsze zasady urządzania ciemnego przedpokoju to: pokrycie ścian jasną, lateksową farbą, ustawienie prostych i funkcjonalnych mebli oraz zastosowanie triku, który optycznie powiększy przestrzeń, czyli luster. To sprawi, że nasz przedpokój stanie się jasny i przytulny, nawet mimo braku dostępu do naturalnego oświetlenia.

1 komentarz

  1. Lustra to fajny patent bo nie tylko rozjaśniają wnętrze, ale również je optycznie powiększają. A to się przydaje, szczególnie przy małych mieszkankach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.