Jak zwiększyć moc silnika w swoim samochodzie?

płyta

Gdy szukamy sposobu na modyfikację naszego auta oraz zwiększenia mocy silnika, z pomocą przychodzą dwa rozwiązania. Jednym z nich jest instalacja nowego programu w sterowniku silnika, czyli tzw. chip tuning, drugim zaś zakup dodatkowego zewnętrznego sterownika, który jest podpinany do wiązki samochodu.

Zobaczmy, czym charakteryzuje się każde z tych rozwiązań oraz, na które warto się zdecydować.

Powerbox – co to jest?

Powerbox to nic innego, jak urządzenie, które jest zewnętrznym sterownikiem. Jego funkcja polega na zmianie działania komputera służącego do zarządzania podawania paliwa do silnika. Modyfikacji ulegają dwa parametry, czyli ciśnienie paliwa oraz jego dawka. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu możemy uzyskać wzrost mocy – czasem nawet o kilkanaście procent.
Na tym nie kończą się korzyści stosowania powerboxa. Jedną z jego zalet jest fakt, że może on być wyłączany i włączany w sposób zdalny, za pomocą przycisku. Funkcja ta sprawia, że w łatwy sposób możemy wrócić do pierwotnych ustawień sterownika, a dodatkową moc możemy wykorzystać tylko w tych sytuacjach, gdy jest to niezbędne, np. kiedy jedziemy na autostradzie i zależy nam na szybkości naszego auta.
To, czym się wyróżnia to rozwiązanie, to jego łatwa instalacja. Producenci oprócz tradycyjnych instrukcji, oferują często instruktażowe filmiki, dzięki którym cały proces przebiegnie szybko i sprawnie.

podobne:  Jak zwiększyć moc silnika najmniejszym kosztem?

Chip tuning – dlaczego warto się zdecydować?

Chip tuning polega na przeprogramowaniu sterownika silnika. Może się to odbywać za pomocą gniazda diagnostycznego – wtedy nie jest potrzebna fizyczna ingerencja w sterownik. Kiedy nie ma takiej możliwości, niezbędne jest wykonanie demontażu, otwarcie sterownika, a następnie przeprogramowanie jego pamięci poprzez podłączenie się do jego środka. Niezależnie, w jaki sposób to zrobimy, efekt jest taki sam: parametry silnika oraz jego osiągi ulegają zmianom.
Dzięki chip tuningowi możemy zmienić następujące parametry:
Dawkę paliwa lub ciśnienie wtrysku paliwa,
Ciśnienie doładowania turbosprężarki,
Kąt zapłonu w przypadku silników benzynowych lub kąt wtrysku w przypadku diesli.
Są to podstawowe parametry, które mają znaczący wpływ na zwiększenie osiągów silnika.

podobne:  Jak zwiększyć moc silnika najmniejszym kosztem?

Powerbox a chip tuning – czym się różnią?

To, co rozróżnia te dwa rozwiązania to sposób, w jaki musimy się przygotować do tuningu. Decydując się na instalacje powerboxa, nie musimy prowadzić żadnej diagnostyki, w przeciwieństwie do chip tuningu. Aby było możliwe jego wykonanie, musimy przeprowadzić badania silnika, nierzadko również układu wydechowego. Najlepiej jest przeprowadzić testy w hamowni, które mają na celu ocenienie stanu auta, a przede wszystkim jego silnika. Dopiero posiadając takie informacje, możemy dobrać odpowiednie parametry sterownika. To właśnie stanowi podstawową różnicę pomiędzy powerboxem a chip tuningiem. Przeprowadzenie dokładnych badań zdaje się bezpieczniejsze dla silnika, gdyż w ten sposób możemy zapobiec przeciążeniu układu wydechowego lub napędowego. Jednak badania są dość sporym wydatkiem, z czego mogą wynikać dość spore różnice w cenie.
Ocenienie, która forma ulepszenia silnika jest lepsza, jest niemal niemożliwe. Zależy to przede wszystkim od potrzeb kierowców. Mimo że chip tuning daje bardziej odczuwalne efekty, czasami to, co oferuje powerbox może okazać się wystarczające. Warto mieć jednak porównanie oraz niezbędną wiedzę, by wybrać rozwiązanie, które najbardziej nam odpowiada. 

podobne:  Jak zwiększyć moc silnika najmniejszym kosztem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.