Czym zastąpić płytki nad blatem kuchennym?

kuchnia z motywem liści

Ściana nad blatem w kuchni może stać się przykuwającym oko akcentem dekoracyjnym dzięki fototapecie. To znakomity sposób, by naprawdę szybko odświeżyć dotychczasowy wygląd aranżacji bez zbędnego wysiłku. Będziemy zaskoczeni, jak wiele zmieni takie rozwiązanie!

Jeśli w kuchni znajduje się fragment ściany, który nie jest zasłonięty ani meblami, ani sprzętami AGD, można się spodziewać, że będzie pokryty płytkami. To najpopularniejsze rozwiązanie do tego pomieszczenia. Powód jest prosty. Płytki są łatwe w utrzymaniu czystości, bo można je przetrzeć gąbką z płynem, by usunąć zabrudzenia. Co więcej, są odporne na szkodliwe działanie wody, wilgoci czy pary wodnej, a to aspekt bardzo istotny tutaj.
Kiedyś trudno było znaleźć materiał wykończeniowy nad kuchenny blat, który byłby lepszy niż płytki. Teraz jednak świat aranżacji wnętrz otwiera przed nami nowe możliwości. Płytki, które mają ograniczoną ilość wariantów kolorystycznych, można zastąpić rozwiązaniem, jakim jest fototapeta do kuchni.

Co nad blatem w kuchni? Fototapeta to świetny wybór!

Zastanawiając się, co nad blatem w kuchni sprawdzi się najlepiej, wielu z nas fototapeta prawdopodobnie nie przyszłaby do głowy. Ten rodzaj ściennej dekoracji możemy kojarzyć z papierowym brytami, które nie są odporne ani na uszkodzenia mechaniczne, ani na kontakt z wodą i wilgoć. Teraz jednak w sklepach znajduje się o wiele szerszy asortyment fototapet, czego doskonałym przykładem jest oferta sklepu Redro: https://redro.pl/.
Dostępne są takie ścienne dekoracje, których bryty są pokryte specjalną warstwą laminatu, czyli ochronnej warstwy zabezpieczającej przed szkodliwymi czynnikami. To właśnie sprawia, że popularne do tej pory płytki zyskały sporą konkurencję, a ściana w kuchni nad blatem może stać się efektowną ozdobą całej aranżacji.

Efektowny i praktyczny pomysł na ścianę w kuchni

Dekoracje do kuchni muszą spełniać różne kryteria, by dobrze nam służyły. Wiemy już, że fototapety są odporne na bezpośredni kontakt z wodą oraz wilgoć. Warto jednak dodać, że są także bardzo proste w utrzymaniu czystości – może nawet bardziej niż płytki. W przypadku płytek na ścianie mamy do czynienia także z fugami, w których może gromadzić się brud, lub które mogą ściemnieć po latach.
Tymczasem fototapeta to gładka i równa powierzchnia, którą można przetrzeć wilgotną ściereczką, usuwając zabrudzenia. Nowoczesna technologia druku lateksowego sprawia, że wzór jest odporny na ścieranie i mycie.
Kolejnym atutem fototapet jest ich łatwy i szybki montaż. Położenie płytek wymaga o wiele więcej wprawy, a także niesie za sobą ryzyko większego bałaganu w kuchni. To również z pewnością większy koszt. Gdy natomiast zapragniemy zmiany wystroju, skuwanie płytek okaże się prawdziwym wyzwaniem.
Fototapeta jest natomiast o wiele łatwiejsza w montażu. Koszt brytów na tak niewielką powierzchnię nie jest wysoki, a gdy zapragniemy odmienić sobie wygląd przestrzeni po kilku latach, ścienną dekorację bez trudu odklei się od ściany za pomocą specjalnego preparatu. Fototapeta nad kuchennym blatem daje o wiele więcej aranżacyjnych możliwości.

Fototapeta do kuchni – prawdziwe bogactwo wzorów

Skoro wiemy już, że aranżacja ściany w kuchni za pomocą fototapety to dobre rozwiązanie, warto przyjrzeć się teraz wzorom, na jakie można się zdecydować. Wachlarz motywów dekoracyjnych jest naprawdę szeroki.
Dużą popularnością cieszą się wzory ze świata natury. Są to zarówno liściaste i kwiatowe przedstawienia, jak i zwierzęce motywy – na przykład ptaki lub motyle. Bardzo chętnie wybierane są także nastrojowe pejzaże. Prym wiodą leśne widoki oraz polne łąki, ale można sięgnąć także po morskie wybrzeże lub skalne szczyty.
Miłośnikom egzotycznych motywów przypadną do gustu fototapety imitujące kolorowe płytki azulejo pochodzące z Portugalii. Jest to wzór, który cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Pasuje i do nowoczesnej, i do tradycyjnej aranżacji wnętrza. To doskonały sposób na wakacyjny klimat w kuchni. Inspiracji można szukać także w jedzeniu. Kolorowe desenie z arbuzami lub ananasami ożywią kuchnię, stając się energetycznym akcentem, z kolei wzór z motywem ziaren kawy stanie się dekoracją o ponadczasowym charakterze.
Kuchnia, tak jak salon czy sypialnia, może się zjawiskowo prezentować. Wystarczy sięgnąć po efektowną ozdobę. Fototapeta nad blat to znakomity przykład dekoracyjnego rozwiązania, które jest także bardzo praktyczne. Ten jeden akcent w wystroju zmieni o wiele więcej, niż można sądzić!

1 komentarz

  1. Moim zdaniem płytki nad blatem kuchennym są nie do zastąpienia, sprawdzają się najlepiej, można z nich łatwo usunąć brud, tłuszcz… ale jeśli już to na pewno warto pomalować ściany farby plamoodporną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.