Co warto wiedzieć o e-psychologii?
Internet jest dziś już obecny niemal w każdej sferze życia. Okazuje się, że online można nawet uzyskać porady psychologiczne, które jeszcze do niedawna świadczone były jedynie na tradycyjnych kozetkach. E-psychologia skierowana jest do osób, które poszukują pomocy, ale nie zawsze mają czas lub są na tyle odważne, by o swoich problemach opowiedzieć obcej osobie face to face. Co jeszcze warto wiedzieć o e-psychologii?
- Co to jest e-psychologia?
- E-psychologia – dla kogo?
- Kiedy pomoże psycholog online?
- E-psychologia – dlaczego warto?
Co to jest e-psychologia?
E-psychologia są to porady udzielane przez Internet. Wykorzystywane są do tego strony internetowe oraz komunikatory, np. GG lub Skype. E-psychologia powstała jeszcze w latach 80. XX wieku w USA. Zaraz po debiutanckiej rozmowie, która się w ten sposób odbyła, zaczęło powstawać coraz więcej grup dyskusyjnych w sieci, na których można było uzyskać pomoc psychologiczną podczas życiowych zawirowań i kryzysów. W Polsce e-psychologia pojawiła się na początku XXI wieku. Wówczas powstał Portal Pomocy Psychologicznej psychotekst.pl. W 2009 roku, specjaliści z tego serwisu wraz ze Stowarzyszeniem INTRO, zaczęli organizować kursy z zakresu udzielania pomocy psychologicznej online. W 1997 roku powstało nawet Międzynarodowe Stowarzyszenie Zdrowia Psychicznego w Sieci. Jest to organizacja non-profit, która skupia w swych szeregach psychologów, psychiatrów i miłośników psychologii online.
E-psychologia – dla kogo?
E-psychologia sprawdzi się u wielu osób. W szczególności korzystają z niej ci, którzy wstydzą się opowiadać o swoich problemach „realnej” osobie. Internet daje im anonimowość, dzięki której bardziej się otwierają i są szczerzy. Z psychologii online korzystają również osoby, które nie mają czasu na umawianie się na sesje terapeutyczne, dojazd do gabinetu itp. E-psychologia to rozwiązanie dla osób, które nie mogą zjawić się u psychologa osobiście (jejzdrowie.pl) lub mieszkają za granicą. To właśnie Polacy, którzy opuścili kraj, stanowią sporą grupę osób korzystających z psychologii online. Czemu? Często powiedzenie o swoich problemach jest trudne w obcym języku. Ta bariera może również wynikać z niedostatecznej umiejętności posługiwania się innym językiem.
Kiedy pomoże psycholog online?
Psycholog online może pomóc osobom, które zmagają się z depresją, lękami, stresem czy samotnością. Z e-psychologii korzystają też ci, którzy właśnie przeżywają kryzys w związku, rozstali się z kimś bliskim i sobie z tym nie radzą. Pomocy online szukają również osoby na emigracji, które mają problemy z tym, żeby przystosować się do nowych warunków. Również osoby z niepełnosprawnościami często korzystają z usług psychologów online. Często to dla nich jedyne rozwiązanie, by skonsultować z kimś swoje problemy bez korzystania z pomocy opiekuna.
E-psychologia – dlaczego warto?
Warto skorzystać z e-psychologii, jeśli mamy problemy z komunikacją face to face z drugim człowiekiem. Porozumiewanie się przez Internet często jest łatwiejsze niż mówienie o wszystkim na tradycyjnej terapii. To też dobre rozwiązanie dla osób, które żyją w niewielkich miejscowościach, w których nie ma takich specjalistów lub trzeba korzystać z uciążliwych dojazdów. Psycholog online to także dobry wybór dla osób, które zwyczajnie nie mają czasu lub opiekują się dziećmi, rodzicami i potrzebują tego wsparcia przez Internet. E-psychologia to również oszczędność czasu. Pomoc można uzyskać dużo szybciej niż zapisując się na rozmowę w gabinecie.