Co to jest pożyczka społecznościowa i gdzie ją wziąć?

Pożyczka pieniędzy banknotów polskich

Rynek pożyczek pozabankowych znacznie się rozrasta. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że oprócz tych zwykłych, pobieranych w przeróżnych instytucjach finansowych, do wyboru mamy również te, które uzyskać można bez jakichkolwiek pośredników. Mowa o pożyczkach społecznościowych, które przyszły do Polski z Wielkiej Brytanii, pojawiając się u nas w 2008 roku i siejąc zamieszanie pod angielską wówczas nazwą „social lending”. Na czym to jednak właściwie polega?

Co to jest pożyczka społecznościowa?

Pożyczki społecznościowe miały swój początek na słynnym brytyjskim serwisie Zopa (Zone of Possible Arrangements). To właśnie tam posiadający nadwyżkę środków pieniężnych inwestorzy proponowali je innym użytkownikom portalu, którzy byli akurat w finansowej potrzebie. Jako że tego typu pożyczki nie wiązały się z żadnymi większymi formalnościami, nie sprawdzano zdolności kredytowej i nie kazano czekać potencjalnemu pożyczkobiorcy na decyzję, zadłużenia te zyskały sporą popularność i zadomowiły się również w innych krajach.

Pożyczka pieniędzy banknotów polskich

Pożyczka społecznościowa to świetna opcja zarówno dla osób, które chcą zainwestować nagromadzone oszczędności bez udziału jakichkolwiek instytucji finansowych, jak również dla tych, którzy potrzebują natychmiastowego zastrzyku gotówki i nie mają ochoty angażować się w bankowe formalności.

Szybka pożyczka prywatna przez internet

Aby zapewnić bezpieczeństwo pożyczkodawcom oraz pożyczkobiorcom, tego typu operacje finansowe wykonywane są za pośrednictwem specjalnych, stworzonych do tego celu stron, eliminując jednak udział instytucji finansowych.

Polski rynek obfituje w wiele serwisów, dzięki który możemy rozpocząć swą zabawę z „social lendingiem” zarówno jako inwestorzy, jak i pożyczkobiorcy. Pośród ich mnogości wyróżnić można te, które cieszą się największą popularnością, czyli:

  • Kokos.pl
  • Finansowo.pl
  • Zakra.pl
  • Sekrata.pl
  • Pożycz.pl
  • Lendica.pl

Każdy z tych serwisów charakteryzuje się właściwie tymi samymi zasadami działania. Różnice pomiędzy nimi stanowią zazwyczaj kwoty, jakie można zainwestować lub pożyczyć oraz sposoby zabezpieczania transakcji.

Pożyczka społecznościowa – jak zaciągnąć?

Aby wziąć udział w takich transakcjach, użytkownik serwisu musi się najpierw zarejestrować, a także zweryfikować swoje konto poprzez przelanie drobnej kwoty z własnego rachunku bankowego. Sprawdza się źródła jego dochodów oraz prosi o udostępnienie danych z dowodu osobistego. Udzielanie pożyczki odbywa się z kolei na zasadzie aukcji. Osoba pragnąca zainwestować swoje środki w taki kredyt określa kwotę, jaką chce pożyczyć, jej oprocentowanie i czeka na odzew ze strony potencjalnych pożyczkobiorców.


Choć tego typu pożyczki stają się coraz bardziej popularne, wiele osób wciąż nie wie, na czym one polegają i w jaki sposób można wziąć w tych operacjach udział. W Internecie znajdziemy jednak na szczęście wiele poradników, blogów oraz forów, zgłębiających ten temat i pozwalających nam wdrożyć się w świat pożyczek społecznościowych.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.