Antyki – co to jest?
Antyki najczęściej goszczą we wspaniałych rezydencjach, willach czy pałacykach. Jednak coraz więcej ludzi pragnie je mieć nawet w typowym, miejskim mieszkaniu. Modne staje się również przełamanie stylu nowoczesnego klasycznymi antykami. Ale czy tak naprawdę wiemy, co to jest?
Co to jest antyk?
Antykiem nazywamy stary, zabytkowy przedmiot z poprzednich epok. Mowa jest o przedmiotach ruchomych, które można swobodnie przenosić. Czyli antykiem może być rzeźba, toaletka, a nawet żelazko z kominem. Natomiast do tej grupy z pewnością nie będziemy zaliczać nieruchomości.
A o jak starą rzecz chodzi? To już kwestia umowa. Spora część antykwariuszy uznaję jednak za antyk przedmiot, który powstał przed II Wojną Światową, lecz im jest jest starszy (i autentyczny), tym bardziej zwiększa się jego wartość.
Antyki cechują się również tym, że są unikatowe. Nie można ich zakupić w ilościach hurtowych, gdyż na rynku znajduje się maksymalnie kilkadziesiąt/kilkanaście sztuk. I tak naprawdę żadna nie jest taka sama, ponieważ nosi inne ślady użytkowania.
Co istotne, antykiem może być zarówno dzieło sztuki (wspomniana wcześniej rzeźba, obraz, ceramika), jak i przedmioty codziennego użytku. Dlatego >meble zabytkowe zaliczają się także do (wg potocznej definicji) antyków, np. antiquebeauty.eu.
Jak rozpoznać antyki?
Jeśli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, to możemy mieć bardzo duży problem z odróżnieniem autentycznego antyku od mebli/przedmiotów stylizowanych na antyk. Przede wszystkim powinno się mieć pewną wiedzę na temat epoki, z której dany przedmiot pochodzi. Jeśli jej nie mamy – to nie problem, dzięki zasobom internetowym można tę wiedzę w szybki i prosty sposób uzupełnić. To jednak jeszcze nie koniec.
Trzeba też dokładnie przyjrzeć się interesującemu nas przedmiotowi. Jeśli jest to mebel, to należy sprawdzić, czy nosi ślady użytkowania. Będą to pewne ubytki, widoczne ślady napraw, zmian obicia etc. W dawnych czasach rzemieślnicy nie posiadali tak zaawansowanych maszyn, więc konstrukcja nie powinna być w pełni dopracowana (drewno nie było w pełni heblowane, dlatego antyki często posiadają drzazgi w niewidocznych na pierwszy rzut oka miejscach).
Do tego dochodzą przetarcia, zmatowienia, ślady po plamach. To wszystko może wskazywać na autentyczność mebla.
Gdzie kupić antyki?
Jeśli jednak nie jesteśmy specjalistami i nie posiadamy rozległej wiedzy na temat wytwarzania poszczególnych przedmiotów w różnych epokach, to możemy nie być w stanie ocenić, czy nie mamy do czynienia wyłącznie z meblem stylizowanym, który sprzedawany jest jako zabytkowy. Dlatego antyki powinno się kupować w sprawdzonych sklepach, które posiadają już renomę na rynku.
Kupując antyk na portalach aukcyjnych, ogłoszeniowych lub od nieznanego sprzedawcy, który nie ma nawet swojej siedziby, nigdy nie będziemy mieć pewności, czy nie zostaniemy oszukani. Możemy się oczywiście z takim meblem wybrać do specjalisty, który potwierdzi lub nie jego autentyczność, ale jednak o wiele lepiej jest udać się od razu do antykwariusza.
Przedmioty stare, zabytkowe znajdują coraz więcej nabywców. A jeśli zależy nam na prawdziwym antyku, a nie wyłącznie na stylizowanej komódce czy fotelu, to lepiej jest nie ryzykować. Antyki to nie są tanie przedmioty, a próby fałszerstwa zdarzają się niestety coraz częściej.
Antyki mają w sobie wiele czaru i uroku. Odrestaurowane wyglądają pięknie.
antyki to dobra inwestycja, i nie wyniosu0105 z chaty tak u0142atwo 😉
Antyki wyglądają bardzo ciekawie i są dość specyficzne, ale mają w sobie to coś. Niestety cenowo powalają i raczej mało kogo stać na taką inwestycję.