Współwłasność auta – co warto o niej wiedzieć?

Uśmiechnięta dziewczyna w aucie

Skoro zainteresowało Cię zagadnienie współwłasności auta, może to oznaczać, że albo chcesz ją ustalić, albo znieść. Czy wiesz, jakie korzyści niesie i z czym się wiąże? Przeczytaj wszystko o współwłasności auta i znajdź odpowiedzi na swoje pytania. Poznaj procedurę ustalania jej oraz znoszenia. Zrób to, co będzie dla Ciebie najbardziej korzystne.

Kiedy i dlaczego warto ustanowić współwłasność auta?

Współwłasność auta to termin, który szczególnie bardzo interesuje młodych kierowców. Ponieważ z uwagi na krótki staż za kierownicą przysługuje im niewiele zniżek, po zakupie swojego pierwszego samochodu zaczynają szukać oszczędności.

Zapisanie auta jako współwłasność wpływa na sposób obliczania składki OC. Wówczas brane są pod uwagę już nie tylko zniżki młodego kierowcy, ale także drugiego właściciela. Zazwyczaj jest nim doświadczony rodzic, który może się pochwalić długą i bezkolizyjną historią jazdy. Ponieważ prawo nie ingeruje w to, jak często i który współwłaściciel porusza się pojazdem, w efekcie auto może być tylko lub głównie młodego kierowcy.

Zobacz, jak szybko ustanowić lub znieść współwłasność auta: https://kioskpolis.pl/wspolwlasnosc-auta-co-warto-wiedziec-jak-ustalic-jak-zniesc/.

Mężczyzna i dziecko za kierownicą

Kiedy i dlaczego warto znieść współwłasność auta?

Każdy kij ma dwa końce. Współwłasność auta wiąże się także z pewnymi poważnymi wadami, z uwagi na które z biegiem czasu współwłaściciele decydują się na jej zniesienie. Najważniejsze dwie to fakty, że:

  • jeśli jeden współwłaściciel doprowadzi do kolizji lub wypadku samochodowego, zniżki tracą oboje. Mało tego, w razie konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów – np. kar – także są one dzielone na pół, by kierowcy płacili solidarnie. Nie ma znaczenia, kto prowadził w sytuacji zdarzenia drogowego,
  • sprzedaż samochodu będącego współwłasnością nie jest możliwa bez uzyskania pisemnej zgody przez drugiego właściciela. Można co najwyżej odprzedaż swój udział w aucie lub się go zrzec. W pierwszym przypadku Twój były współwłaściciel będzie musiał dzielić samochód z nieznajomym, a w drugim stracisz pieniądze.

Jak ustalić lub znieść współwłasność auta?

Jeśli auto już jest w Twoim posiadaniu, konieczne będzie sporządzenie dokumentu, na mocy którego przekażesz prawo do korzystania z samochodu drugiej osobie. Mogą to być np. umowa kupna-sprzedaży lub akt darowizny.

W Urzędzie Skarbowym będziesz zobowiązany do złożenia druku PCC-3 oraz zapłacenia podatku. Zwolnieni z podatku są członkowie bliskiej rodziny, np. dzieci, rodzice, rodzeństwo.

Uśmiechnięta para w samochodzie

W Wydziale Komunikacji możesz pojawić się tylko Ty, mając pisemne upoważnienie od współwłaściciela, ale lepiej udajcie się tam razem. Zabierzcie dowody osobiste, dowód rejestracyjny, dokument przekazania praw do auta i zaświadczenie o ważnej polisie OC.

Z kolei by rozwiązać taką umowę, trzeba sporządzić i podpisać nową, tym razem umowę o zniesieniu współwłasności. W przypadku przekraczania przez auto wartości 9637 zł musisz zapłacić w Urzędzie Skarbowym podatek.

Zanim zdecydujesz się na współwłasność auta, zastanów się, ile na tym zyskasz, a ile stracisz. Nie podejmuj pochopnej decyzji tylko dlatego, że kochasz swoją bliską osobę. Pamiętaj, że są też inne sposoby na obniżenie OC, jeśli właśnie z tego względu zdecydowaliście się na dorejestrowanie współwłaściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.