Parabeny – gdzie są, czy są szkodliwe?
Czym są parabeny? Gdzie występują? Czy są szkodliwe? Ostatnimi czasy panuje silna moda na to, by wszystko było naturalne i zdrowe, dlatego wiele osób zaczyna zwracać baczną uwagę na to, jakie składniki znajdują się w żywności, kosmetykach i innych rzeczach codziennego użytku. O czym powinno się wiedzieć?
• Czym są parabeny?
• Czy parabeny są szkodliwe?
• Jak parabeny mogą wpływać na ludzki organizm?
• Gdzie występują parabeny?
• Jak unikać parabenów?
Czym są parabeny?
Ta dość dźwięczna nazwa skrywa pod sobą dosyć sporo. Parabeny to inaczej, posługując się terminologią chemiczną, estry kwasu p-hydroksybenzoesowego, które przybierają postać estru metylowego, estru etylowego i estru propylowego. Warto jednak wiedzieć, że są to ciała stałe, które są również bardzo słabo rozpuszczalne w wodzie, a w kosmetykach i żywności są używane przede wszystkim jako składnik konserwujący. Dzięki temu żywność i kosmetyki się nie psują. Parabeny mają jednak swoją ciemną stronę.
Czy parabeny są szkodliwe?
Wiele badań prowadzonych nad parabenami dowodzi ich szkodliwości, mimo to nadal są one w użyciu, funkcjonują na rynku i jak na razie nikt nie myśli nad tym, by je wycofać, choć inne badania starają się dowieść iż mimo wszystko są to najbezpieczniejsze składniki konserwujące. Jaka jest prawda? Istnieją dwie sprzeczne opinie, a zwolennicy i przeciwnicy przerzucają się faktami i dowodami. Z badań przeprowadzonych przez europejską organizację COLPA wynika, że związki parabenów w kosmetykach są bezpieczne i najmniej alergizujące na tle innych związków konserwujących. Przeciwników parabenów jest jednak coraz więcej.
Jak parabeny mogą wpływać na ludzki organizm?
Gdy mówi się o szkodliwości tych związków chemicznych przywołują wiele przykładów potwierdzających ich negatywne oddziaływanie. Przede wszystkim parabeny mogą podrażniać skórę, doprowadzać do zaczerwienienia, świądu czy wyprysków, co jest typową reakcją alergiczną. Osoby mające problemy skórne powinny więc uważać. Niektórzy uważają, że parabeny mogą być też odpowiedzialne za raka piersi – u jednej z chorych pacjentek odkryto w badaniach toksykologicznych parabeny w czystej postaci. Istnieją również przypuszczenia, że te składniki konserwujące mogą odpowiadać za bezpłodność mężczyzn.
Gdzie występują parabeny?
Jako składnik konserwujący parabeny można znaleźć najczęściej w kosmetykach, takich jak: mydła, szminki, szampony, maskary do rzęs, kremay do ciała, toniki czy rzecz jasna dezodoranty i perfumy. W żywności także znajdują się parabeny i znaleźć je można w: sałatkach, ciastach, ketchupie, majonezie, konserwach rybnych, sokach, dżemach czy przyprawach. Lista jest dosyć długa, bo mimo wszystko jest to jeden z popularniejszych związków do konserwacji, dzięki któremu produkty nie pleśnieją i się nie psują.
Jak unikać parabenów?
Obecnie jest to dosyć trudne, a i trzeba uważać na produkty oznaczone etykietką „bez parabenów”, ponieważ często z takich kosmetyków usuwa się jeden związek konserwujący i zastępuje innym. Nie trzeba od razu wyrzucać wszystkich kosmetyków i jedzenia, wystarczy tylko bardziej uważać, albo szukać tak zwanych dermokosmetyków, które często są dostosowywane do skóry alergicznej i wrażliwej. Warto sięgać też po naturalne produkty i ekokosmetyki. Dobrze byłoby też nie przesadzać z użyciem kosmetyków i patrzeć na etykiety. Te zazwyczaj mają dość dużo składników, ale szukając parabenów należy patrzeć na sam koniec listy i szukać nazw: ethyloparaben, methyloparaben czy propyloparaben.
W jedzeniu też są parabeny?! Szok! Teraz to już nic nie można jeść!
Czytałam już sporo o parabenach. No ale, że są w żywności nie widziałam. W kosmetykach staram się ich unikać. Da się, zapewniam Was!
Teraz parabeny są we większości kosmetyków :/ dlatego ja od jakiegoś czasu sama robię większość z nich – póki co jeszcze tylko krem do twarzy kupuję gotowy.