Okucia budowlane do drzwi i okien – typy, rodzaje, przykłady!

drzwi ściana

To, jakie okucia zastosujemy w naszych drzwiach i oknach ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo, a także regulację cieplną w naszych pomieszczeniach. Bardzo istotne jest również to, by wszystkie zastosowane przez nas mocowania były trwałe i nie ulegały szybkiemu zużyciu. Okucia decydują również o tym, w jaki sposób nasze drzwi lub okna będą się otwierały. Warto więc poświęcić chwilę, by dowiedzieć się, jakie typy okuć możemy znaleźć na rynku.

1. Na co zwracać uwagę przy wyborze okuć okiennych?

Wybór okuć okiennych nie jest sprawą prostą. Konkretne okno jest oczywiście elementem zestawu, w którego skład okucia już najczęściej wchodzą. Dobre okucia warto kupować w sprawdzonych sklepach, takich jak domator.net.pl, gdzie łatwo znajdziemy najbardziej wytrzymałe produkty z pełnym opisem. Należy pamiętać o tym, że zawiasy powinny być wykonane z twardego metalu, który jest odpowiednio zabezpieczony przed korozją. Musimy również zwrócić uwagę na to, by w oknie znajdowała się odpowiednia ilość zawiasów. Im większa powierzchnia, tym więcej ich potrzeba. Chodzi oczywiście o to, by siła rozkładała się równomiernie.

2. Rodzaje okuć okiennych

Na rynku znaleźć można mnóstwo okuć okiennych, które mają różne zastosowanie. Zacznijmy od tych najbardziej podstawowych. Jeśli jesteśmy miłośnikami estetyki i zależy nam na tym, by okucia były niewidoczne, to bardzo dobrze w naszym przypadku sprawdzą się specjalne osłonki zawiasowe, których montaż jest wyjątkowo prosty. Warto w tym miejscu zwrócić również uwagę na inny pozytywny aspekt takiego rozwiązania – okna stają się dzięki temu szczelniejsze.

Praktycznym rozwiązaniem jest dokupienie specjalnych klamek na przycisk lub kluczyk, które znacząco utrudnią sforsowanie okien balkonowych. Jest to szczególnie istotne, jeśli nasze mieszkanie znajduje się na parterze. Warto również przyjrzeć się modelom, które posiadają ręczną regulację docisku do ościeżnicy, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli idealnie dopasować szczelność okien w zależności od pory roku. Taki mechanizm nosi nazwę uchylno-rozwiernego.

drzwi ściana

3. Na co zwracać uwagę przy wyborze okuć drzwi?

W przypadku drzwi sprawa jest już nieco bardziej skomplikowane. Czasami mają one ogromną powierzchnię i zawiasy muszą wytrzymać naprawdę spore obciążenie. Jeśli szukamy okuć do drzwi wejściowych, to powinny mieć one ponadto specjalne wzmocnienia, które utrudnią włamywaczom dostanie się do środka. Warto również zauważyć, że wiele rodzajów drzwi to drzwi przesuwne. W ich przypadku okucia przypominają szyny. Muszą być więc wytrzymałe, ponieważ bardzo łatwo można je wykrzywić. Przejdźmy do konkretnych przykładów.

4. Rodzaje okuć do drzwi

Jeśli mamy do czynienia z klasycznymi drzwiami, to możemy oczywiście zdecydować się na kilka rozwiązań. Najbardziej popularne są tradycyjne zewnętrzne zawiasy z trzema bolcami. Coraz częściej widuje się jednak ukryte zawiasy, które pasują idealnie do nowocześniejszych wnętrz.

Inaczej sprawa ma się w przypadku drzwi przesuwnych. Wiele okuć umożliwia jednocześnie uchylanie, jak i rozwieranie dużych drzwi balkonowych. W niektórych przypadkach może też spotkać się z rozwiązaniami półautomatycznymi, gdzie po wciśnięciu klamki, drzwi przesuwają się same.

komentarze: 2

  1. Ja to zupełnie się na tym nie znam. Jak miałam wymieniać okna to poprosiłam brata o pomoc. A teraz muszę wymienić zawiasy w oknach.

  2. Właśnie! Ludzie pytają o rodzaj profilu, jakie szyby, ale już o okucia rzadko. Po roku wszystko w kuchni, w oknach, rusza się 🙂 Zwróćcie uwagę następnym razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.