Ogrodzenia łupane – co to jest? Przykłady ogrodzeń łupanych
Czy warto zdecydować się na ogrodzenie łupane? Czym się ono właściwie wyróżnia spośród innych typów ogrodzeń? I jak o nie dbać, jeśli już się na nie zdecydujemy?
- Co to jest ogrodzenie łupane?
- Dlaczego warto wybrać ogrodzenie łupane?
- Jakie są rodzaje ogrodzeń łupanych?
- Jak dbać o ogrodzenie łupane?
Co to jest ogrodzenie łupane?
Ogrodzenie tego typu składa się z pustaków łupanych. Same pustaki wykonuje się, łącząc dobrej jakości cement i szlachetne kruszywa. Ogrodzenie łupane montuje się na zasadzie łączenia gotowych modułów konstrukcyjnych, takich jak same pustaki, belki nośne czy elementy fundamentowe. Faktura i kolor pustaków mogą być bardzo różnorodne, dlatego, jak widzimy na http://kostbet.pl/produkty/murki-ogrodzenia/, również ogrodzenia łupane są bardzo zróżnicowane.
Dlaczego warto wybrać ogrodzenie łupane?
Ogrodzenie łupane ma wiele zalet, które przemawiają za tym, by się na nie zdecydować. Pustaki łupane jako tworzywo doskonale imitują naturalny kamień, dzięki czemu perfekcyjnie komponują się z naturalnym otoczeniem. Ale względy estetyczne to nie jest ich jedyny atut. Jest to materiał niezwykle odporny na mechaniczne uszkodzenia oraz działanie różnych czynników, na które ogrodzenie – jako element znajdujący się na świeżym powietrzu – stale będzie wystawione.
Chodzi tu przede wszystkim o niekorzystne warunki atmosferyczne. Połączenie betonu i szlachetnych kruszyw sprawia, że pustaki nie pękają nawet przy wyjątkowo dokuczliwym mrozie. Deszcze też nie są im straszne, jako że materiał ten odznacza się małą nasiąkliwością. Nie bez znaczenia dla wszystkich dbających o naturalne środowisko jest też fakt, że jest to produkt ekologiczny.
Wreszcie nie sposób przecenić również innej ważnej zalety. W przypadku ogrodzeń innego typu praca bywa uciążliwa i długotrwała, jednak ogrodzenie łupane, jak wspomnieliśmy, składa się z gotowych modułów konstrukcyjnych, a te są łatwe w montażu. Jest to zatem znaczna oszczędność sił i czasu. Również dlatego, że do ich murowania używa się prostych do nakładania, gotowych spoiw, a w procesie tym zużywa się nawet trzykrotnie mniej spoiwa niż w przypadku, kiedy murujemy z zastosowaniem tradycyjnych materiałów.
Jakie są rodzaje ogrodzeń łupanych?
Ogrodzenia łupane są bardzo zróżnicowane, ponieważ pustaki mogą imitować bardzo wiele rozmaitych typów kamienia naturalnego. Mogą zatem różnić się fakturą i występować w całej gamie kolorów. Cechą wyróżniającą może też być grubość ścianek pustaków. Te z grubszymi ściankami mogą być dzielone na pół, dzięki czemu można je wykorzystywać jako połówki zakańczające w ogrodzeniach łupanych czterostronnie.
Jak dbać o ogrodzenie łupane?
Jak była tu o tym mowa, pustaki łupane charakteryzują się niską nasiąkliwością, co osiąga się dzięki dodaniu w procesie produkcji substancji hydrofobowych. Mimo jednak tych właściwości, nie powinniśmy rezygnować z impregnacji takiego ogrodzenia. Nie chodzi tu tylko o ochronę przed wilgocią, ale również o łatwiejsze zachowanie czystości, a także, istotne ze względów estetycznych, ujednolicenie barwy poszczególnych elementów.
Odpowiednio zaimpregnowanemu ogrodzeniu nie musimy już później poświęcać wiele uwagi. By utrzymać je w czystości, wystarczy od czasu do czasu umyć je myjką ciśnieniową. Czasem mogą pojawić się, właściwe dla wszelkich typów betonowych ogrodzeń, białe wykwity i nacieki. Jest to efekt rozpuszczania przez wodę znajdujących się w cemencie soli wapnia. Należy wyczyścić je miękką szczotką i opłukać ciepłą wodą. Można też zastosować któryś z dostępnych na rynku preparatów na wapienne wykwity, jednak trzeba używać ich ostrożnie, gdyż zwykle bazują na kwasie. Trzeba więc się upewnić, że na naszym ogrodzeniu nie pozostawią wżerów czy odbarwień.