Co daje badanie podłoża gruntowego? Dlaczego warto wykonać badania gruntu?

Badania gruntu

Przed budową każdego budynku, należy dokładnie oszacować właściwości gruntu, na którym będzie znajdować się nieruchomość. Nie każde podłoże nadaje się bowiem pod budowę. Istnieją grunty, które generują niebezpieczeństwo lub takie, które trzeba dodatkowo wzmocnić. Kiedy należy zbadać podłoże gruntowe?

Czy badanie podłoża gruntowego jest obowiązkowe?

Zanim zdecydujemy się na budowę domu, należy w jakiś sposób udokumentować i zbadać grunt. W przypadku budynków pierwszej kategorii (czyli budynki jedno lub dwukondygnacyjne), wymaga się jedynie jakościowego określenia właściwości gruntów. Prawo budowlane nie wskazuje jasno, że w tym przypadku dokładne badania gruntu są obowiązkowe, jednak wymagane jest dołączenie do planu budowy wyników badań geologiczno-inżynierskich, a także geotechnicznych warunków posadowienia. Dokładne badania gruntu nie są więc w tym przypadku wymagane, czy jednak oznacza to, że nie są ważne?

Wiele gruntów nie jest tak naprawdę dostosowanych pod budowę domów. Jeśli znajdziesz dobrych specjalistów, dokładne badanie może pomóc Ci uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Badania podłoża gruntowego z firmą geodev.pl są dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli masz niepokojące informacje od sąsiadów, odnośnie do właściwości gruntu wokół ich domu. Zbadanie podłoża gruntowego pozwoli podjąć działania, które mogą ustabilizować grunt i sprawi, że będziesz czuć się bezpieczniej.

Kiedy warto wykonać badania gruntu?

Co prawda wiele gruntów w Polsce nadaje się w mniejszym lub większym stopniu pod budowę, jednak często jest to możliwe dopiero po ingerencji w grunt odpowiedniej firmy, która dostosuje podłoże pod inwestycję. Należy dodatkowo zadać sobie pytanie, jak użytkowany będzie grunt wokół domu. Jeśli chcemy założyć swój mały ogródek, badania gruntu na toksyczność gleby będą niezbędne. Mając przed oczami ogród z jadalnymi warzywami i konstatując, że ziemia, na której planujemy zbudować dom, nie spełnia naszych wymogów, możemy zmienić zdanie i szukać innej działki.

Są również podłoża, na których nie można budować. Należą do nich torfy, namuły czy inne grunty organiczne. Również bliska odległość wód gruntowych i tak zwane grunty nasypowe nie wróżą dobrze przyszłej budowie. Jeśli planujemy zbudować coś na takim terenie, warto zlecić firmie zewnętrznej wykonanie badań gruntowych.

Co dają badania podłoża gruntowego?

Choć od jakiegoś czasu badania gruntowe nie są wymagane, warto zlecić taką analizę, jeśli mamy wątpliwości odnośnie nośności gruntu, na jakim postawiona ma być inwestycja. Za bezpieczeństwo budowli bierze odpowiedzialność architekt, ale pewność i poczucie spokoju, zwłaszcza jeśli planujemy budowę na nietypowym terenie, są bezcenne.

Badanie gruntu da nam wgląd we właściwości gleby, a także ewentualne problemy i wyzwania, przed jakimi być może będziemy musieli stanąć, jeśli właściwości gleby się zmienią. Warto również znać poziom wód gruntowych oraz toksyczność gleby, aby wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić, spędzając swoją przyszłość na wybranym przez nas kawałku ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.