Mieszkanie Plus – zasady działania programu i kto może z niego skorzystać?
Mieszkanie Plus to nowa propozycja rządu dla Polaków, którzy marzą o własnych czterech kątach czyli praktycznie dla wszystkich. Jest to następca programu Mieszkanie dla Młodych, stanowiące wcześniej dofinansowanie do kredytów mieszkaniowych. Dokładne zasady i kształt programu Mieszkanie Plus nie jest do końca wszystkim znane, dlatego postaramy się rozjaśnić nieco całokształt programu, w poniższym artykule.
- Główny cel programu Mieszkanie Plus
- Warunki programu Mieszkanie Plus
- Najem i prawo własności w programie Mieszkanie Plus
- Jakie miasta obejmuje Mieszkanie Plus i kiedy wchodzi w życie?
Główny cel programu Mieszkanie Plus
Celem nadrzędnym jest wzrost podaży mieszkań na wynajem i wprowadzenie bardziej przystępnych cen. Projekt zakłada budowę tanich mieszkań przeznaczonych na wynajem. Beneficjentami mają być osoby znajdujące się w patowej sytuacji tzn. takich którzy nie mogą sobie pozwolić na kredyt hipoteczny, jednak ich zarobki są zbyt wysokie aby mogli otrzymać mieszkanie komunalne.
Warunki programu Mieszkanie Plus
Program w głównej mierze skierowany jest do rodziny wielodzietnych oraz osób o dochodach uniemożliwiających zakup lub wynajem mieszkania na zasadach rynkowych. Brakuje jeszcze precyzyjnych informacji dotyczących procedur składania wniosków. Na chwile obecną jedyna radą dla osób zainteresowanych jest śledzenie terminów składania dokumentów w danym urzędzie gminy lub miasta. Mieszkanie Plus jest programem adresowanym do wszystkich Polaków, nie tylko tych posiadających potomstwo.
Program Mieszkanie Plus zakłada przede wszystkim tanie budownictwo społeczne oraz spółdzielcze. Twórcy projektu dążą do tego, aby koszt budowy lokalu mieszkalnego nie przekroczył kwoty 2-3 tys. zł za metr kwadratowy. Taka cena wydaje się nie do pomyślenia jednak rząd jest zdania, że realizacja tak tanich inwestycji jest możliwa. Cena za metr kwadratowy zawsze uzależniona jest od ceny gruntu na którym realizowana, dlatego od teraz nieruchomości będą budowane tylko na gruntach państwowych, przekazanych na preferencyjnych warunkach.
Najem i prawo własności w programie Mieszkanie Plus
Generalnie system wsparcia będzie się opierał głównie na tanim wynajmie. Obecnie z wynajmu korzysta większość społeczeństwa, który rodzi jednak wysokie koszty głównie ze względu na zawyżone ceny samego najmu. Program Mieszkanie Plus ma położyć temu kres.
Osoba, która weźmie udział w programie będzie zobowiązana do płacenia czynszu w wysokości od 10 do 20 zł za metr kwadratowy, spłacając w ten sposób część odsetkową. Jeżeli zdecyduje się na dojście do własności, wówczas będzie zobowiązany do płacenia 20% wyższego czynszu a to spowoduje że po 25, 30 latach stanie się właścicielem lokalu. Z biegiem lat część kapitałowa będzie się zwiększać kosztem odsetkowej.
Jakie miasta obejmuje Mieszkanie Plus i kiedy wchodzi w życie?
Zgodnie z zapewnieniami Ministra Infrastruktury i Budownictwa, budowa pierwszych tanich mieszkań ruszyła już z początkiem 2017 roku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsi uczestnicy programu będą mogli zasiedlać nowe mieszkania już w 2018 roku.
Według zebranych informacji inwestycje planuje się przeprowadzić w następujących miastach i województwach.
- Dolny Śląsk: Bielawa, Głogów, Jawor, Świdnica, Wałbrzych i Wrocław,
- Województwo kujawsko-pomorskie: Inowrocław, Grudziądz, Toruń Włocławek,
- Województwa lubelskie: Biała Podlaska, Świdnik i Zamość,
- Województwo lubuskie: Gorzów Wielkopolski, Słubice i Witnica,
- Województwo łódzkie: Koluszki, Łowicz, Łódź, Tomaszów Mazowiecki, Wieluń, Zduńska Wola,
- Województwo małopolskie: Chrzanów, Kraków, Skawina, Trzebinia,
- Województwa mazowieckie: Ciechanów, Józefów, Kobyłka, Pruszków, Radom, Sochaczew, Węgrów i Warszawa,
- Województwo opolskie: Nysa, Opole,
- Województwo podkarpackie: Dębica,Nowa Dęba, Przemyśl, Rzeszów, Stalowa Wola,
- Województwo podlaskie: Augustów, Białystok, Łomża, Suwałki,
- Województwo pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Kępice, Pelplin, Słupsk, Sopot, Starogard Gdański,
- Województwo śląskie: Chorzów, Czeladź, Gliwice, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Tychy, Zabrze, Żory,
- Województwo świętokrzyskie: Kielce,
- Województwo warmińsko-mazurskie: Elbląg, Nidzica,
- Województwo wielkopolskie: Jarocin, Kalisz, Kępno, Koło, Konin, Poznań, Turek,
- Województwo zachodniopomorskie: Bobolice, Sianów,Stargard Szczeciński, Stepnica, Szczecin, Świdwin, Świnoujście, Wałcz. Złocieniec.