Meble zabytkowe, antyczne a stylizowane? Czym się różnią? Jak rozpoznać?
Jeżeli pragniesz urządzić swoje wnętrza w stylu sprzed lat musisz wiedzieć, że nie każdy stary mebel jest zabytkiem. Choć meble zabytkowe, antyczne i stylizowane cechuje specyficzny wygląd, to jedynie te ostatnie są osiągalne w warunkach współczesnej masowej produkcji. Meble zabytkowe, antyczne a stylizowane — czym się różnią i jak je rozpoznać?
Meble zabytkowe a antyczne
Pod pojęciem zabytku należy rozumieć wytwór ludzkiej pracy, który daje świadectwo minionych epok. Jednak nie wszystkie zabytkowe meble są antykami. Według obowiązującej litery prawa za antyk uznaje się przedmiot, którego wiek przekracza 100 lat. Znawcy sztuki, konserwatorzy mebli i antykwariusze stoją na stanowisku, że czas nie definiuje pojęcia zabytku, o jego znaczeniu świadczy bowiem jego wartość artystyczna oraz historyczna. Znaczenie ma również epoka, z której pochodzi mebel i jaka jest liczba jego egzemplarzy, które są osiągalne na rynku.
Gdzie szukać zabytkowych mebli?
Jeżeli dobrze czujesz się wśród przedmiotów, które tchną duchem przeszłych stuleci i chcesz zainwestować w meble zabytkowe, sięgnij po literaturę z zakresu historii sztuki użytkowej. Udaj się do muzeum, chodź na wystawy, zaglądaj do antykwariatów. Wiedzy na temat antycznych mebli szukaj na forach internetowych, poświęconych tej tematyce.
Jednak kiedy planujesz nabyć zabytkowy stół z krzesłami, fotel lub kanapę zdaj się na opinię osób, które dysponują fachową wiedzą. Szukaj domów aukcyjnych, antykwariatów i internetowych sklepów, które zajmują się nie tylko sprzedażą, ale również renowacją, naprawą i doradztwem. Meble zabytkowe znajdziesz w specjalistycznych sklepach, np.: antiquebeauty.eu, gdzie otrzymasz towar sprawdzony pod kątem autentyczności, z certyfikatem potwierdzającym legalne źródło jego pochodzenia.
Czym różnią się meble stylizowane od mebli antycznych?
Po latach zachłystywania się wszystkim, co nowoczesne do łask wraca moda na meble stylizowane, które jedynie wyglądem przypominają antyki. To współczesne przedmioty pochodzące z produkcji na szeroką skalę, poddawane mechanicznej obróbce są specjalnie postarzane, tak aby wizualnie nosiły ślady użytkowania. Stylizowane przedmioty nie mają jednak nic wspólnego z meblami antycznymi, to alternatywa dla tych, których nie stać lub dla tych, którym nie zależy, aby mebel niósł ze sobą historię i ducha minionych dekad.
Jak rozpoznać oryginalne meble zabytkowe?
Jeżeli chcesz spróbować odróżnić meble zabytkowe od stylizowanych, przyjrzyj się szczegółom, które na pierwszy rzut oka pozostają niewidoczne. Meble zabytkowe mają zupełnie inną konstrukcję, plecy i spody są wykonane z nieheblowanego drewna, a ich okleina to gruby fornir. Wiedz, że w przeszłości poszczególne fragmenty mebli były łączone ze sobą za pomocą gwoździ, to najczęściej duże, kute elementy. Zabytkowy mebel powinien również posiadać sygnaturę. Wypalony w drewnie lub przyczepiony w formie tabliczki stempel albo pieczęć świadczy o autentyczności przedmiotu.