Łuszczyca – jak ją rozpoznać?
Łuszczyca jest przewlekłą, nawracającą, zapalną chorobą, charakteryzującą się występowaniem owalnych bądź okrągłych, czerwonobrunatnych lub zaróżowionych płaskich zmian skórnych o wyrazistych brzegach i zróżnicowanej wielkości. Pokryte nawarstwiającą się łuską, powstałą w wyniku zrogowacenia ognisk chorobowych. Zmiany wstępują zwykle na łokciach, kolanach, w okolicy krzyżowej, czasem pokrywają całą skórę, a nawet pojawiają się na paznokciach…
→ Jakie są rodzaje łuszczycy?
→ Jak rozpoznać łuszczycę zwykłą?
→ Czym charakteryzuje się łuszczyca krostkowa?
→ Łuszczyca stawów – jak ją rozpoznać?
→ Jak wygląda łuszczyca uogólniona?
Jakie są rodzaje łuszczycy?
Łuszczycę podzielić można na dwa typy. Każdy z nich może przyjąć inną postać.
Typ I to tzw. typ młodzieńczy, występuje najczęściej. Pojawia się pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Przebieg choroby jest cięższy, częściej występuje rodzinnie i znacznie trudniej się ją leczy.
Typ II to tzw. łuszczyca dorosłych charakteryzująca się łagodniejszym przebiegiem. Diagnozuje się ją zwykle u osób między 50. a 60. rokiem życia, na ogół nie stwierdza się występowania rodzinnego.
Analizując postacie łuszczycy opisane na stronie drMichaels.com.pl, można wyróżnić: łuszczycę zwykłą, krostkową, stawów, uogólnioną.
Jak rozpoznać łuszczycę zwykłą?
Łuszczyca zwykła charakteryzuje się występowaniem na skórze różowych lub brunatnych zmian, pokrytych srebrnym, łuszczącym się naskórkiem. Wykwity te mają wyraźnie zarysowane brzegi i mogą zlewać się w większe płaty, najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach, dłoniach i stopach, a także w okolicy kości krzyżowej i pośladków, na owłosionej skórze głowy oraz na paznokciach.
Łuszczyca zwykła odwrócona to taka, w której zmiany skórne pojawiają się na powierzchniach zgięciowych stawów. Wykwity znajdują się na wewnętrznej stronie łokci i kolan, w pachach, pachwinach, okolicach genitaliów i między fałdami skórnymi. Łuszczyca łojotokowa to taka, w której zmiany skórne występują w miejscach o nasilonym łojotoku, zwłaszcza na twarzy, zaś łuszczyca drobnogrudkowa, rozwija się pod wpływem zakażenia paciorkowcem. Objawia się małymi, owalnymi punkcikami, wyglądem przypominającymi kropelki.
Czym charakteryzuje się łuszczyca krostkowa?
Łuszczyca krostkowa występuje w dwóch postaciach. W ogólnej dochodzi do rozsiania wykwitów na całej powierzchni ciała. Jest to jedna z najcięższych postaci łuszczycy, która charakteryzuje się nagłym początkiem i wysoką gorączką. Nazywa się ją łuszczycą uogólnioną von Zumbusha. Druga postać łuszczycy krostkowej jest miejscowa. Objawia się z reguły na skórze dłoni i stóp niewielkimi krostami wypełnionymi płynem. Towarzyszy im stan zapalny, a okolica wykwitów jest zaczerwieniona i bolesna.
Łuszczyca stawów – jak ją rozpoznać?
Łuszczyca stawów inaczej nazywana jest łuszczycowym zapaleniem stawów. To jedna z najgroźniejszych form tej choroby. Powoduje ona przewlekłe zapalenia stawów, a objawy zapalenia dotyczą również tkanek okołostawowych. Chorobie towarzyszą ból, sztywność kończyn, trudności z poruszaniem się.
W wyniku procesu zapalnego może dojść do deformacji stawów, szczególnie narażone są na to palce dłoni, dochodzi do destrukcji i zniekształceń kości, skrócenia paliczków, które radiologicznie przypominają zaostrzone ołówki. Zmiany stawowe prowadzą niejednokrotnie do trwałego inwalidztwa. Leczenie jest trudne, a rokowanie zależy od ogólnego stanu chorego.
Jak wygląda łuszczyca uogólniona?
W łuszczycy uogólnionej in. erytrodermii łuszczycowej stan zapalny i złuszczanie obejmują całą skórę. Jest ona jedną z cięższych postaci łuszczycy. Może stanowić trudność diagnostyczną, gdyż występuje u pacjentów z dotychczas nie rozpoznaną łuszczycą, np. z powstającymi na innym tle uogólnionymi zapaleniami skóry, tj. w przebiegu atopowego zapalenia skóry, wyprysku, liszaja płaskiego, zespołu Sezariego, odczynów polekowych i innych. Skóra zaczyna się złuszczać niemalże na całej powierzchni ciała chorego, a zmianom towarzyszy świąd, obrzęk oraz ból, ma on gorączkę, dreszcze i powiększone węzły chłonne.