Jakie są najważniejsze cechy biustonosza do karmienia?

Kobieta karmi małe dziecko w biustonoszu do karmienia

Biustonosz do karmienia powinien zostać wybrany w sposób bardzo przemyślany, staranny i rozważny. Z całą pewnością powinno się to zrobić jeszcze przed narodzinami maluszka. Raz, że stanik taki będzie potrzebny już w szpitalu. Po drugie, po urodzeniu nie będzie z pewnością czasu na tego rodzaju poszukiwania, a mogą one zająć kilka godzin. Na co zwrócić uwagę? Jakie są najważniejsze cechy biustonoszy do karmienia? Oto kilka podpowiedzi.

Jak dobrać rozmiar biustonosza do karmienia?

Wybór odpowiedniego rozmiaru nie jest łatwy. W czasie ciąży ciało się znacznie zmienia, a po urodzeniu dziecka następują kolejne zmiany, z tym że nie jest to też powrót do kształtów sprzed ciąży. Najlepszy byłby zatem taki biustonosz, który ma możliwość dość dużej regulacji. Tego typu staniki można znaleźć na przykład na stronie: http://www.babyland.pl/pl/list/dla-mamy/bielizna-dla-mamy/biustonosze-do-karmienia. Wybierając biustonosz należy pamiętać o tym, że obwód pod biustem po porodzie nieco się zmieni, zmniejszy. Niektóre kobiety wracają do rozmiaru sprzed ciąży, ale niektóre noszą staniki większe.

Jeżeli chodzi o miseczkę, to zwykle potrzebna jest o rozmiar większa niż ta, którą kobieta nosiła pod koniec ciąży. Jest to spowodowane tym, że piersi nabrzmiewają mlekiem i często stają się przez to znacznie większe. Mało tego, w ciągu doby, kobiece piersi w czasie karmienia mogą kilkakrotnie zmienić wielkość.

Najważniejsze, co trzeba dopilnować to, by stanik nie był zbyt mały – ucisk i napięcie nie jest zdrowe dla piersi w okresie karmienia i nie był zbyt duży – taki może spowodować, że pojawią się rozstępy, a skóra będzie się pod ciężarem piersi uciągać i w przyszłości stracą one jędrność.

Kobieta karmi małe dziecko w biustonoszu do karmienia

Z jakim usztywnieniem wybrać biustonosz?

W sklepach dostępne są biustonosze z usztywnieniem lub bez. Oczywiście, fiszbiny znacznie skuteczniej modelują piersi i nadają im kształt. W pierwszym okresie karmienia są jednak niewskazane z kilku powodów. Przede wszystkim, piersi w początkowym okresie są bardzo nabrzmiałe. Laktacja jest nieregularna, a kobieta zmaga się z nawałem pokarmowym, co powoduje, że piersi zmieniają kształt, a często nawet puchną.

Po drugie, stanik używany jest na początku praktycznie cały czas. Intensywna laktacja powoduje podciekanie mleka, można sobie z tym radzić używając wkładek laktacyjnych w staniku. Nawał pokarmowy bardzo często prowadzi do zapalenia piersi, a na to najlepszym lekarstwem jest kapusta, którą kobiety okładają sobie piersi – biustonosz ją wówczas utrzymuje. Stosowanie fiszbin w przypadku, gdy piersi się zmieniają może doprowadzić do uciskania, a to przy karmieniu jest niezdrowe.

Biustonosz bez fiszbin nie uciska. Konieczność stosowania wkładek lub kapusty powoduje, że kobiety śpią w stanikach. Ten z fiszbinami jest do spania niewygodny, uciska i gniecie. Warto więc na pierwszy okres zrezygnować z usztywnienia, co nie znaczy, że piersi będą brzydko wyglądały. Dopasowany biustonosz pozwoli nadać im ładny kształt.

Jakie są rodzaje staników do karmienia?

Klapka czy też odpinana miseczka to kolejny ważny element biustonosza do karmienia. Dostępne są różne rodzaje i modele. Odpinana miseczka powoduje, że widoczna staje się cała pierś, klapka powoduje odsłonięcie wyłącznie jej fragmentu. Odsłonięcie całej piersi jest na pewno wygodne, pozwala na bliższy i lepszy kontakt z dzieckiem i większą bliskość.

Odsłonięcie jej fragmentu jest bezpieczniejsze w miejscach publicznych, jest bardziej dyskretne i pozwala na pewne ukrycie się podczas karmienia, ponieważ buzia dziecka zasłoni to, co jest poza materiałem. W przypadku odpinania miseczki buzia dziecka nie zasłoni górnej części piersi. Ważne jest też, czy klapka otwiera się łatwo, czy da się to zrobić jedną ręką. Czasem bowiem nie ma takiej możliwości, by się przygotować i manipulowanie dwiema rękami przy biustonoszu po prostu nie wchodzi w grę. Jeżeli da się odpiąć jedną ręką, to jest to dobry, praktyczny model.

Wybór odpowiedniego stanika to wygoda, komfort i lepsza jakość karmienia. A trzeba pamiętać, że podczas karmienia kobieta powinna się czuć maksymalnie dobrze, bo swoje emocje przekazuje ona do swojego dziecka. Im bardziej będzie spokojna, tym lepiej.

1 komentarz

  1. Biustonosz do karmienia warto kupić, spore udogodnienie, wygoda. Ja miała dwa jeden z firszbinami i drugi bardzo delikatny i wygodny bez usztywnień – idealny na te pierwsze dni i tygodnie, kiedy laktacja szaleje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.