Kredyty, pożyczki – czym są, czym się różnią?

Gotówka 100 zł

Kredyty i pożyczki to chętnie zaciągane produkty finansowe. Ich cel jest taki sam, jest to pozyskanie środków. Więcej jednak te produkty dzieli niż łączy. Co trzeba wiedzieć o kredytach i pożyczkach? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Kredyt czy pożyczka – co wybrać?

Aby wiedzieć, który produkt finansowy będzie lepiej opłacalny, należy przyjrzeć się głównym podobieństwom i różnicom pożyczek i kredytów. Chociaż zasadniczo ich cel jest taki sam, czyli jest to uzyskanie środków na zakup np. nieruchomości, samochodu, pokrycie kosztów wakacji itp., różnic jest znacznie więcej. Wiele informacji na ten temat znaleźć można w Internecie. Kredyt czy pożyczka wyjaśnia https://kredytblog.pl, warto wiedzieć, kiedy lepiej opłaca się zaciągnąć dane zobowiązanie i kto może to zrobić. Czym więc różnią się te produkty finansowe?
Gotówka 100 zł

Kredyt tylko w banku, pożyczka nie

Zasadniczą różnicą między tymi produktami jest sposób ich uzyskania. Kredyty są udzielane jedynie przez banki, instytucje te są objęte Prawem bankowym. W przypadku pożyczek możliwości jest więcej. Znaleźć je można w ofercie zarówno banków, jak i firm pożyczkowych czy parabanków. Zresztą pożyczki mogą być udzielane także przez znajomych, rodzinę, platformy społecznościowe, możliwości jest wiele.

Inne formy umowy

Różnica między kredytem a pożyczką może też być w formie umowy. Decydując się na produkt finansowy w banku, konieczne będzie sporządzenie umowy w formie pisemnej. Zawarte w niej muszą być informacje na temat kwoty, odsetek i harmonogramu spłat. W przypadku pożyczek umowa na piśmie jest wymagana wtedy, kiedy ich wysokość przekracza 500 zł. W przeciwnym razie może ona zostać zawarta nawet „ustnie”.

Cel kredytów i pożyczek

Większość kredytów bankowych powinna zostać przeznaczona na konkretny cel. Mowa tu głównie o kredytach hipotecznych, mieszkaniowych, samochodowych czy konsolidacyjnych. Wyjątkiem jest kredyt gotówkowy, banki najczęściej nie wymagają podania przeznaczenia środków. W przypadku pożyczek panuje większa dowolność. Najmniej problemów jest z pożyczkami, które są udzielane przez firmy pożyczkowe. Te przeważnie nie potrzebują wskazania celu.

Formalności i weryfikacja klienta

Banki skrupulatnie weryfikują potencjalnych klientów. Sprawdzają ich zdolność i historię kredytową, muszą wiedzieć, czy dana osoba będzie w stanie spłacać zobowiązanie. Jeśli ktoś widnieje z negatywnymi informacjami w BIK, jest zadłużony, wówczas nie ma co liczyć na kredyt bankowy. W takich sytuacjach zazwyczaj kieruje  swoje kroki do firm pożyczkowych. Te mają mniejsze wymagania co do klientów. Instytucje pozabankowe nie zawsze sięgają do rejestrów dłużników. Oznacza to, że nawet osoby, które mają długi, mogą zaciągnąć pożyczkę. Może być ona jednak dosyć kosztowna, RRSO takich produktów jest przeważnie dosyć wysokie.

Koszty kredytów i pożyczek

Różnica między kredytami a pożyczkami jest widoczna także w kosztach. Banki przeważnie oferują produkty finansowe o niższym wskaźniku RRSO niż instytucje pozabankowe. Niektóre kredyty mają dodatkowe zabezpieczenia dla banków, np. w postaci hipoteki. Wtedy koszty takich zobowiązań są niższe. Więcej kosztują pożyczki, szczególnie te, które są udzielane przez prywatne firmy. Wówczas lepiej przeanalizować, ile ostatecznie będzie kosztowało zaciągnięcie takiego zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.