Kredyt konsolidacyjny: co to jest? Jak może wspomóc cię kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to jeden ze sposobów na uniknięcie długów. Kiedy spłacamy kilka zobowiązań i mamy obawy co do naszej sytuacji finansowej, możemy zdecydować się na konsolidację, która odciąży nasz domowy budżet. Co warto wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym? Kiedy warto skorzystać z takiego rozwiązania?
Kredyt konsolidacyjny – co to jest?
Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie zaciągane na spłatę różnego rodzaju zobowiązań. Mogą to być kredyty gotówkowe, hipoteczne, samochodowe, pożyczki oraz karty kredytowe. Pieniądze pozyskane w ramach tego produktu finansowego są przeznaczane na pokrycie zadłużeń. Umożliwia to wydłużenie okresu kredytowania i zastąpienie kilku rat miesięcznie jedną, taką, którą kredytobiorca będzie w stanie spłacić. Kredyt konsolidacyjny opisuje szeroko i analizuje serwis konsolidujkredyt.pl, warto wiedzieć, jak przygotować się do takiego zobowiązania.
Kredyt konsolidacyjny – czy się opłaca?
Główną zaletą kredytu konsolidacyjnego jest odciążenie domowego budżetu. To z kolei może pomóc nam w uniknięciu długów. Skonsolidowanie zobowiązań to wydłużenie okresu spłaty i często obniżenie miesięcznej raty. Mniejsze jest więc ryzyko, że regulowanie rat nas przerośnie. Obniżenie miesięcznych zobowiązań pozwoli na poprawę trudnej sytuacji finansowej. Kolejną zaletą jest to, że nie trzeba pamiętać o spłacie wielu kredytów i pożyczek, często w różnych bankach.
Wydłużenie okresu kredytowania zwiększa całkowite koszty kredytu. Z tej perspektywy może to być nieopłacalne. Rozwiązanie to ma jednak więcej zalet, które sprzyjają zdecydowaniu się na konsolidację. Wśród nich wymienia się wspomniane uniknięcie kłopotów finansowych.
Decydując się na kredyt konsolidacyjny, często mamy możliwość negocjowania warunków umowy z nowym bankiem. Często możemy też wybrać, którego dnia w miesiącu będziemy płacić ratę. Wiele osób decyduje się na ustawienie dyspozycji przelewu np. w dniu wypłaty wynagrodzenia.
Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?
Banki dokładnie weryfikują klientów, zanim udzielą im kredytów. Oznacza to, że ci, którzy są już zadłużeni, mogą nie uzyskać takiego wsparcia finansowego. Sprawdzana jest bowiem zdolność kredytowa. Gdy ta nie jest zadowalająca, należy liczyć się z odmową. Osoby, które są już zadłużone, mogą skorzystać z pożyczek konsolidacyjnych oferowanych przez firmy pożyczkowe. Takie produkty mają najczęściej wyższe RRSO, co zwiększa koszty zobowiązania. Na kredyt konsolidacyjny mogą pozwolić sobie osoby, które wiedzą, że ich sytuacja finansowa ulega pogorszeniu i mają coraz większe trudności z regulowaniem zobowiązań, ale jeszcze nie wpadli w długi. Takie osoby powinny otrzymać pozytywną odpowiedź ze strony banku.
Staranie się o kredyt konsolidacyjny nie jest szczególnie skomplikowane. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet wnioskowanie przez internet. Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej oferty banku. Później należy uzupełnić wniosek kredytowy i dołączyć do niego dokumenty, m.in. te związane z aktualnymi kredytami, pożyczkami, kartami kredytowymi, które mają zostać skonsolidowane. Bank dokonuje weryfikacji danych klienta, sprawdza jego zdolność kredytową i podejmuje decyzję o przyznaniu bądź odmowie kredytu.