Kable i przewody, jak się odnaleźć? Typy, zastosowanie, nazwy używane w materiałach budowlanych
Już sam remont czy budowa domu potrafią przyprawić ludzi o zawrót głowy. Jeszcze gorzej może być, kiedy sami musimy kupić materiały, które będą do tego potrzebne. O ile wybór gładzi czy farby nie jest czymś skomplikowanym, o tyle z wyborem odpowiednich kabli mogą być problemy. Jak odnaleźć się w tej sieci przewodów, kabli i złączek?
1. Gdzie kupić kable i przewody?
2. Kable elektroenergetyczne – do czego?
3. Kable telekomunikacyjne – jakie wybrać?
4. Przewody głośnikowe – jakie najlepsze?
1. Gdzie kupić kable i przewody?
Największy wybór takich produktów znajdziemy oczywiście w marketach budowlanych. W każdym dostaniemy kable elektroenergetyczne, telekomunikacyjne czy przewody ciepłoodporne. Możemy także skorzystać z oferty sklepów online. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wszystko możemy dokładnie sprawdzić. Kable i przewody obejrzymy w dowolnym sklepie internetowym, przykładowo na StukPuk.pl, gdzie jest bogata oferta tego typu materiałów.
2. Kable elektroenergetyczne – do czego?
To najczęściej kupowany rodzaj kabli. Jest to rodzaj przewodu izolowanego, który musi być otoczony powłoką chroniącą przed wilgocią lub innymi szkodliwymi substancjami czy uszkodzeniami. Kabel ten służy do łączenia odbiorników ze źródłami prądu. W marketach budowlanych online takie kable są bardzo tanie, ceny zaczynają się od 1,28 zł za metr. Po czym poznać takie kable? Pomocne będzie tu oznaczenie. Najczęściej można trafić na skrót YKY, YAKY i YAKXs, gdzie poszczególne litery oznaczają: Y – izolacja polwinitowa/powłoka polwinitowa, K – kabel, A – żyła aluminiowa, XS – instalacja z polietylenu usieciowanego.
3. Kable telekomunikacyjne – jakie wybrać?
Ten rodzaj kabli wykorzystywany jest do łączenia urządzeń telefonicznych, a także z powodzeniem wykorzystywany jest w systemach służących do przetwarzania informacji. Takie kable oznaczane są ze względu na typ konstrukcji, rodzaj materiałów zewnętrznych, rodzaj uszczelniania, parametrów wytrzymałościowych, a także rodzaj i liczbę włókien w środku kabla. Najczęściej kupowane są kable z oznaczeniem XzTKMXpw, gdzie Xz to polietylen z zaprawą przeciwwilgociową, T – telekomunikacyjny, K – kabel, M – miejscowy, XP – z wiązkami parowymi o izolacji z polietylenu piankowego z cienką warstwą zewnętrzną z polietylenu jednolitego, z zaporą przeciwwilgociową, w – wypełniony.
4. Przewody głośnikowe – jakie najlepsze?
Wśród popularnych przewodów wymienia się głośnikowe. Stosowane są one podczas połączenia głośników ze wzmacniaczem lub amplitunerem, więc nie są one przeznaczone do budowy, aczkolwiek są one dostępne w marketach budowlanych i są często kupowane. Jeśli chcemy je zamówić warto zwrócić uwagę na przekrój żyły, jakość miedzi, jakość izolacji i jakość złączy. Najczęściej są to przewody PGY-p, co dokładnie oznacza: P – przewód, G – głośnikowy, Y – giętki, z żyłami miedzianymi o izolacji polwinitowej, p – płaski. Jak widać, zakup kabli i przewodów może sprawiać problemy. Warto wcześniej zerknąć na dokładne oznaczenia lub poprosić o pomoc specjalistów.
A jak szybko i tanio zamaskować kable? O dziwo z ich doborem nie mieliśmy problemu, ale niektóre musiały zastać na wierzchu i to mi przeszkadza. A nie widziałam w żadnych sklepach ładnych maskownic, kojarzycie coś?