Jak zwiększyć moc silnika najmniejszym kosztem?
Kupując auto, patrzymy wprawdzie na moc silnika, ostatecznie wybieramy jednak często to o niższych osiągach, bo takie po prostu mniej pali. O ile na początku najbardziej liczyć mogą się dla nas koszty, z czasem stwierdzamy, że moc posiadanego samochodu przestaje nam wystarczyć. Czy można wówczas zwiększyć ją w łatwy, niezbyt pracochłonny i przede wszystkim niedrogi sposób? Czy potrzeba do tego sporej wiedzy teoretycznej, odpowiednich narzędzi i urządzeń?
→ Wpływ paliwa na moc silnika
→ Jakie sposoby na zwiększenie mocy silnika?
→ Czy tuning chipowy jest skuteczny?
Wpływ paliwa na moc silnika
Większość kierowców twierdzi, że im większa liczba oktanowa paliwa, tym jest ono lepsze. Czy to jednak prawda? Nie do końca. Liczba ta świadczy o odporności benzyny na samoistne zapalanie się wskutek nagłego wzrostu ciśnienia w nagrzanych cylindrach silnika. Paliwa te składają się zatem na oktan, który sam w sobie jest bardzo odporny na samozapłon, a także szereg domieszek uszlachetniających, dzięki którym benzyna nie zapala się w sposób inny niż od iskry świecy zapłonowej.
Bywają jednak silniki, które dostosowane są do niższej liczby oktanowej. Kiedy zasilane są paliwem o większej liczbie, nie osiągają pełnej mocy, a różnice, które wykryć można jedynie na hamowni silnikowej albo podwoziowej, wynosić mogą nawet od kilkunastu procent wzwyż. Użycie benzyny o większej liczbie oktanowej ma oczywiście swoje zalety takie jak cichsza praca silnika, wynikająca z wolniejszego spalania się mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach. Pamiętajmy jednak, że aby zwiększyć moc silnika, paliwo dopasować powinniśmy odpowiednio do potrzeb naszego samochodu.
Jakie sposoby na zwiększenie mocy silnika?
Osiągi silnika poprawić można także poprzez tuning mechaniczny lub elektroniczny, przy czym prostszą i tańszą metodą jest jednak opcja modyfikacji elektroniki silnika. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak znacznie poprawić może to moc silnika, jednak metoda ta nie działa w przypadku każdego samochodu. Przy benzynowych silnikach wolnossących modyfikacja ta, zwana chiptuningiem, wpływa na wzrost osiągów maksymalnych do 5%, a jej koszt plasuje się w granicach 1000zł, co zdaje się zupełnie nieopłacalne.
Inaczej wygląda to przy silnikach wyposażonych w turbosprężarkę. W ich przypadku przyrost mocy wynosić może nawet do 50%. Najczęstszą i najbezpieczniejszą opcją jest jednak również znaczne zwiększenie mocy do 30%.
Czy tuning chipowy jest skuteczny?
Tuning chipowy to jedna z kilku opcji modyfikacji elektroniki silnika. Modyfikację przeprowadzić można także przez zmiany w programie w komputerze silnika lub stosując moduł zewnętrzny zwany boxem. Taki tuning pozwoli wprawie na zwiększenie dawki paliwa, pozostałe parametry pozostają jednak bez zmian.
W chiptuningu sprawa wygląda zgoła inaczej. Na postawie starej mapy odczytanej z komputera silnika, tworzy się nową, a konkretną metodę wykonania tej modyfikacji dobiera się pod dany model samochodu. Jedną z nich jest np. najbardziej popularna wymiana EPROM-u, czyli pamięci cyfrowej w postaci układu scalonego.
Szkoda, że się na tym nie znam i artykuł, choć ciekawy niewiele mi mówi :/ Muszę zdać się na fachowców jednak.