Jak sprzedać mieszkanie z kredytem

Wnętrze mieszkania

Własne mieszkanie to marzenie każdego młodego człowieka. Jednak niepewna sytuacja na rynku pracy i niskie zarobki sprawiają, że nie każdego jest stać na zakup własnego lokum. Dlatego dla wielu osób dobrym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego aby pokryć należności. Jednak zmieniające się okoliczności życiowe mogą zmusić nas do sprzedaży naszego mieszkania przed spłatą zobowiązań. Jak to zrobić aby nie ponieść strat?

1. Jak sprzedać mieszkanie z kredytem, jeśli nabywca chce kupić nieruchomość za gotówkę?

Aby sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką należy przed dokonaniem transakcji uregulować swoją relację z kredytodawcą, czyli bankiem. Udziela on zgody na przeprowadzenie transakcji.

Przed otrzymaniem tego dokumentu, zadłużonej nieruchomości nie można sprzedać! Procedura sprzedaży mieszkania za gotówkę jest prosta. Musimy najpierw spłacić kredyt. Dopiero po zamknięciu spraw z bankiem możemy sprzedać lokal.

Istnieje również możliwość sprzedaży mieszkania za kwotę równą bądź niewiele wyższą niż nasze zadłużenie. Nabywca przelewa wtedy pieniądze bezpośrednio na wskazany przez bank rachunek, a ewentualna nadwyżka trafia na nasze konto

Wnętrze mieszkania

2. Co zrobić w przypadku, gdy kupujący również zaciąga kredyt?

W takim wypadku procedura komplikuje się. Bank udzielający nabywcy kredytu zostaje wpisany do hipoteki mieszkania zastępując „nasz” bank. Zdarzyć się tak może tylko w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania wobec poprzedniego podmiotu figurującego w dokumencie.

Oznacza to, że musimy najpierw spłacić nasz kredyt, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z odsetkami lub, występującą w niektórych bankach, prowizją od wcześniejszej spłaty kredytu (wynosi ona od 1 do 5% spłacanej sumy).

Dlatego ważne jest abyśmy dopilnowali by w sporządzonym akcie notarialnym znalazł się zapis o sposobie realizacji transakcji. Stanowi on zabezpieczenie interesów obu banków: zarówno naszego jak i potencjalnego nabywcy. Istotną kwestią, na jaką również musimy zwrócić uwagę, przed sporządzeniem aktu notarialnego, jest ustalenie przebiegu operacji między bankami.

jak wynająć mieszkanie

Przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji z bankiem musimy także uzyskać zaświadczenie o aktualnym stanie zadłużenia wraz z potwierdzonym numerem konta, na który zostaną przelane pieniądze. Potrzebne nam będzie również oświadczenie banku, w którym zobowiązuje się on do usunięcia wpisu z księgi wieczystej nieruchomości, po otrzymaniu należnej sumy.

Czasami umowa kredytowa przewiduje, że po upływie kilku lat od zaciągnięcia zobowiązania zostajemy zwolnieni z konieczności uiszczenia prowizji. Dlatego warto zastanowić się nad wstrzymaniem się ze sprzedażą do dnia,w którym spełnimy ten warunek.

3. Jak sprzedać lokal, który kupiliśmy za pieniądze z kredytu walutowego?

Procedura wygląda podobnie jak w przypadku kredytu w złotówkach. Różnica polega jedynie na tym, że na zaświadczeniu o saldzie zadłużenia bank zamieści adnotację o kwocie kredytu w obcej walucie i jej odpowiedniku w złotówkach, przeliczonego po kursie z dnia wystawienia pisma.

jak sprzedać mieszkanie z kredytem

4.Co zrobić w przypadku, gdy zaciągnęliśmy kredy walutowy na zakup lokalu i chcemy uniknąć straty zysku związanej ze zmianą kursu waluty?

W takim wypadku mamy do wyboru dwie opcje:

Przepisujemy kredyt na inną nieruchomość
Od tej chwili to ona stanowi dla banku zabezpieczenie kredytu. Warto zauważyć, że nie musimy być właścicielami nieruchomości, na którą chcemy przepisać zobowiązanie. Może ona należeć np. do naszych rodziców czy współmałżonka. W takim wypadku musimy również uzyskać pisemną zgodę właścicieli na obciążenie mieszkania kredytem.

Przed przyjęciem jako zabezpieczenie proponowanej przez nas nieruchomości bank sprawdza jej stan techniczny. Po spełnieniu tych warunków dokonujemy zmiany wpisu w księgach wieczystych na mocy, którego nasz dług przechodzi na inną nieruchomość. Z kolei mieszkanie, na które zaciągnęliśmy kredyt zostaje zwolnione z obciążenia i będziemy mogli je normalnie sprzedać.

Mieszkanie obciązone kredytem

Wynajmujemy mieszkanie
Najprostszy sposób. Pozwala uniknąć dodatkowych kosztów. Jednak przed podjęciem decyzji o wynajmie powinnyśmy zastanowić się nad tym, czy posiadane fundusze pozwolą nam na poniesienie kosztów związanych z dostosowaniem pomieszczeń do potrzeb przyszłych lokatorów. Jest to dobre rozwiązanie dla osób o niepewnych finansowo ponieważ łatwo je odwrócić. Gdy poczujemy, że nasza sytuacja finansowa ustabilizowała się, możemy zrezygnować z wynajmu i ponownie rozważyć sprzedaż mieszkania.

komentarze: 2

  1. Koleżanka kupiła mieszkanie z kredytem i świetnie na tym wyszło. Mieszkanie obciążone kredytem nie ma tylu chętnych i właściciele ciągle schodzą z ceny. A mądry kupujący korzysta, tylko trzeba sobie dokładnie sprawdzić mieszkanie z prawnikiem i notariuszem. Ale to już małe koszty w porównaniu z tym, ile się zyskuje.

  2. W takiej sytuacji wynajęcie agencji nieruchomości do załatwienia papierkowej roboty jest optymalnym rozwiązaniem. Niemniej jednak jak ktoś ma czas niech korzysta z poradnika, jest rzeczowy.
    Kto korzystał z agencji nieruchomości, komu pomogli?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.