Zarządzanie nieruchomościami przez firmę, czy warto?

Osiedle

Coraz częściej można spotkać się z tym, że nieruchomości są zarządzane przez zewnętrzne, wyspecjalizowane w tym firmy. Dotyczy to jednakowo wspólnot mieszkaniowych, osiedli deweloperskich czy mieszkań wynajmowanych przez indywidualnych inwestorów. Jakie są z tego korzyści? I czy warto wynająć firmę, która zarządza nieruchomościami?

Czym zajmuje się zarządca nieruchomości?

Obowiązki zarządców nieruchomości są bardzo szerokie. Przede wszystkim dotyczą one sprawowania kontroli nad stanem technicznym budynku oraz jego otoczenia. Wymagane jest prowadzenia dokumentacji budynku, nadzorowanie jego eksploatacji. To nie tylko naprawianie drobnych usterek, ale także zapewnienie wywozu śmieci czy dbanie o to, aby szybko reagować w przypadku przerwy w dostawie prądu, wody.

Do obowiązków zarządcy należy także bieżąca konserwacja budynku, nad którym sprawuje opiekę, utrzymywanie go w czystości (zatrudnienie firmy sprzątającej) oraz organizacja tzw. pogotowia technicznego, dostępnego dla mieszkańców przez 24h. Zarządza zajmuje się też wszelkimi remontami.

Niektóre firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomości, jak np. www.gramat.pl, dodatkowo oferują obsługę prawną, księgową, nadzór i serwis techniczny, a także zajmują się ogrodnictwem.

A co w przypadku klientów indywidualnych, które zdecydują się na skorzystanie z usług tych fachowców? Zarządca zajmie się wszystkimi kwestiami związanymi z najmem – wyszuka lokatorów, będzie przeprowadzać z nimi rozmowę, a jeśli otrzyma pełnomocnictwo, może w imieniu właściciela podpisywać umowy oraz pilnować, aby opłaty były płacone w terminie.

Osiedle

Zarządzanie nieruchomości – dla kogo?

Do kogo skierowane są takie usługi? Przede wszystkim do wspólnot mieszkaniowych, deweloperów i inwestorów indywidualnych. Obecnie dużą popularnością cieszą się mieszkania bezczynszowe, w których decyzje podejmowane są przez wspólnotę mieszkaniową. W takich przypadkach potrzebne są jednak kompetentne osoby, które mają czas oraz wiedzę i mogą zajmować się wszystkimi sprawami związanym z codziennym nadzorowaniem stanu budynku oraz przeprowadzaniem spotkań i głosowań.

Aktualnie często też deweloperzy nawiązują współpracę z takimi firmami, które mogą im zaoferować zasiedlanie mieszkań oraz tworzenie nowych wspólnot mieszkaniowych.

Z ich usług korzystają także inwestorzy indywidualni, którzy mając po kilka mieszkań, nie znajdują już czasu na zajmowanie się każdym z nich z osobna.

Czy warto wynająć firmę do zarządzania nieruchomościami?

Czy warto wynająć firmę do zarządzania nieruchomościami? Zdecydowanie tak. Dzięki temu osoby z fachową wiedzą, posiadające doświadczenie w tym zakresie zajmują się podstawowymi sprawami, dzięki którym funkcjonowanie budynku czy całego osiedla jest możliwe, a ich mieszkańcy nie muszą martwić się o wszelkie awarie czy niedogodności.

Taki administrator, na zebraniach wspólnoty, może również rozwiązać konflikty powstałe między mieszkańcami, które wynikają z odmiennego sposobu patrzenia na dany problem związany z nieruchomością. Najczęściej przeprowadza się głosowanie, które rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Ponadto administratorzy składają raporty zatrudniającym ich wspólnotom czy mieszkańcom, co sprawia, że wiadomo, w jaki sposób wydatkowane są fundusze. Jedynym przypadkiem, w którym nieopłacalne jest zatrudnianie zewnętrznej firmy, są inwestorzy indywidualni posiadający 1-2 mieszkania – dla nich płacenie za takie usługi może być zbyt kosztowne. Wyjątkiem są natomiast osoby mieszkające za granicą, które nie mają możliwości zajmowania się wyjmowanym mieszkaniem na odległość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.