Jak założyć biuro nieruchomości? Sprawdź kilka wskazówek

Mieszkania na sprzedaż w biurze nieruchomości

Co zrobić, by stać się właścicielem biura nieruchomości? Jakie warunki trzeba spełniać, a co nie jest już wymagane w 2014 roku? Czy franczyza sprawdza się w tej branży? Kilka wskazówek, które ułatwią podjęcie właściwej decyzji.

Czy potrzebna jest licencja pośrednika nieruchomości?

Na początek informacja o zmianie, jaka miała miejsce wraz z początkiem roku. Od 1 stycznia 2014 roku zostały zniesione licencje pośredników nieruchomości i nie ma potrzeby nabywania jej przy otwieraniu własnego biura. Aczkolwiek w dalszym ciągu organizacje zrzeszające pośredników takie licencje nadają, choć jak wspomnieliśmy nie jest to obowiązkowe.

Mieszkania na sprzedaż w biurze nieruchomości

Nieobowiązkowe ubezpieczenie OC pośrednika w obrocie nieruchomościami

Żeby założyć własne biuro nieruchomości nie wymaga się już ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC), które pokrywa ewentualne szkody wyrządzone wykonaniem czynności zawodowych. Wcześniej umowy bez OC były nieważne. Dziś nie ma takiego obowiązku, ale firmy wciąż korzystają z tej opcji. Koszt ubezpieczenia to kwota między 400 a 500 zł pozwalająca spać spokojnie właścicielom biur, stąd tak wielkie zainteresowanie nieobowiązkową ochroną.

podobne:  Prowadzisz swój pierwszy biznes? Sprawdź co powinieneś wiedzieć

Biuro nieruchomości ze specjalizacją

Myśląc o własnym interesie warto poszukać niszy i oferować produkt lub usługę w danej specjalizacji. Na przykład oferując mieszkania wyłącznie dla studentów możemy stać się ekspertem i z dnia na dzień powiększać grono swoich klientów. Studenci zaczną przekazywać sobie informacje o Twoim biurze i staniesz się dla nich zaufanym doradcą, co zwiększa szansę na zyskanie potencjalnego klienta. Ponadto tworząc katalog z ofertą będziesz mógł porównywać ceny konkurencji, która nie specjalizuje się w żadnej z dziedzin. Wtedy na podstawie innego biura stworzysz ofertę, którą przyciągniesz do siebie ludzi poszukujących konkretnej oferty, np. nieruchomości dla studentów.

Franczyza czy własny biznes?

Wśród internautów trwa walka na argumenty. Jedni twierdzą, że franczyza to świetny sposób na zyskaniu dużej grupy klientów, która może okazać się znacząca. Sceptycy zaś odpowiadają, że to budowanie marki innej firmie. Ostateczna decyzja i tak należy do osoby, która chce spróbować sił w tym biznesie. Warto pamiętać, że franczyza sama w sobie nie jest taka zła. Wchodząc w biznes nieruchomości – z jednej strony bardzo rozbudowany, z drugiej hermetyczny – praca dla kogoś może przynieść nam korzyści. Bowiem pracujesz na swoim terenie i możesz przekonać się czy ta dziedzina to na pewno sposób na zarobek. Poznajesz także od podszewki model biznesowy, z którego korzysta cała sieć.

podobne:  Najlepsze miejsce do życia - gdzie mieszkać, gdzie pracować? TOP 10

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, o której należy pamiętać przy wyborze franczyzy lub pracy na własną rękę. Pracując dla znanej marki mamy ułatwioną reklamę oraz kontakt z wartościowymi klientami, którzy przy dłuższej współpracy mogą działać bezpośrednio z nami. Zdarza się, że wśród klientów pojawiają się zagraniczne oferty. Wielkie firmy oferują dodatkowo wiedzę i wsparcie sieci, niezbędne zwłaszcza na początku działalności. Przedstawiają wzory umów, posiadają specjalistów z zakresu pomocy prawnej. Pamiętaj, że za brak wiedzy słono się płaci.

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.