Jak sprzątać mieszkanie?
Najprawdopodobniej mało kto lubi zajmować się porządkami domowymi. Nikt jednak nie chce, by jego dom wyglądał jak chlew. Jeżeli sprzątamy dość regularnie, wówczas nie ma zbyt dużego problemu, tak jak rzeczy, którymi trzeba się zająć. Przychodzi jednak taki czas, kiedy należałoby zrobić generalne porządki, a one wymagają od nas już o wiele więcej wysiłku. Jak sprzątać? Jak się za to zabrać?
→ Plan sprzątania domu
→ Jak zabrać się za porządki?
→ Od czego zacząć sprzątanie, żeby było efektywne?
→ Jak utrzymać czystość w mieszkaniu?
Plan sprzątania domu
Gdy mamy dużo do sprzątania, z pewnością nie da się wszystkiego załatwić w jeden dzień. Najlepiej jest rozplanować porządki, dzieląc poszczególne czynności na konkretne terminy. Można na przykład w pierwszej kolejności zająć się wyrzucaniem wszystkiego, co zalega nam w mieszkaniu i nie jest nam do niczego potrzebne.
Potem można zająć się odkurzaniem i myciem podłóg, a w następnej kolejności, innego dnia, wybrać coś innego. Dobry plan do podstawa, bo gdybyśmy mieli robić wszystko naraz i jednego dnia, z pewnością nie dość, że by nam się to nie udało, to tylko byśmy się zamęczyli, a z naszej pracy niewiele by wynikło.
Jak zabrać się za porządki?
Mieszkania, nawet te niezbyt duże mimo wszystko posiadają tę specyfikę, że składają się co najmniej z kilku pomieszczeń. Zamiast zabierać się za sprzątanie całego mieszkania, wszystkich pokoi, ścian, podłóg i mebli, najlepiej najpierw skupić się na jednym pomieszczeniu.
Zacząć sprzątanie od pokoi, potem wziąć się za kuchnię, łazienkę oraz przedpokój. Każde pomieszczenie wymaga nieco innego podejścia, a poza tym, o wiele łatwiej i wygodniej będzie się sprzątało, mogąc skupić się tylko na jednej konkretnej rzeczy.
Od czego zacząć sprzątanie, żeby było efektywne?
Powinno się wiedzieć od czego zacząć najpierw. Należałoby się pozbyć z pokoju wszystkich przedmiotów i śmieci, których nie powinno tam być. Potem można zabrać się za gruntowne odkurzanie, czyli wziąć w obroty dywany oraz ścieranie kurzy z mebli, ścian, kaloryferów oraz zbieranie pajęczyn. Można do tego używać odkurzacza oraz ścierek, a do trudno dostępnych miejsc kijów owiniętych szmatami.
Potem można zająć się myciem podłogi, myjąc ją specjalnym płynem w zależności od tego, z jakiego jest materiału. Później można zająć się myciem okien, a zdjęte wcześniej firany wrzuca się od razu do pralki. W kuchni i łazience trzeba pamiętać o dokładnym wyszorowaniu kafelek, wanny, prysznica czy toalety specjalnymi roztworami dezynfekującymi. W kuchni natomiast trzeba wyszorować lodówkę i piekarnik.
Jak utrzymać czystość w mieszkaniu?
Ważne jest przede wszystkim to, by pamiętać o systematycznym sprzątaniu, dzięki czemu, mamy możliwość zachowania względnego porządku na co dzień i nie dopuścimy do tego, by w biegiem czasu zaczęły się zbierać zwały brudu i śmieci.
Stale utrzymywany porządek to gwarancja dobrego samopoczucia, jak również tego, że nie będziemy spędzali większości czasu, na szukanie konkretnych rzeczy, które akurat są nam potrzebne. Oszczędzi nam to czasu oraz nerwów, a co jest równie ważne, nasza przestrzeń życiowa będzie miała również pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Ja się nie zgodzę co do sprzątania każdego pomieszczenia osobno. JA najpierw myję armaturę w łazience, potem kuchenkę, zlew i blaty w kuchni, ścieram kurze we wszystkich pozostałych pomieszczeniach. Na końcu wszędzie równocześnie zamiatam, odkurzam i myję podłogi. Tak jest mi najwygodniej, a nie na każde pomieszczenie nowe wiadro wody.