Jak oduczyć psa gryzienia?

Pies

Gryzienie jest naturalną czynnością wykonywaną przez psy. Problem jednak pojawia się, gdy pies gryzie nagminnie i wszystko, co mu się nawinie pod zęby. Jeszcze większy problem pojawia się, gdy pies zaczyna gryźć ludzi. Ważne jest, by uczyć psa odpowiedniego zachowania od szczeniaka, by już wtedy wiedział, co mu wolno, a czego nie. Jak oduczyć psa gryzienia?

Jak wychowywać szczeniaka?

Bardzo ważne jest, by naukę rozpoczynać jak najwcześniej. Szczeniaki są dopiero na pierwszym etapie poznawania świata, interesuje je wszystko, muszą wszystko spróbować, pogryźć, wymamlać i dotyczy to nie tylko przedmiotów, ale także, a może przede wszystkim, ludzkich dłoni. Bawiąc się z psem trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Przede wszystkim nie należy się droczyć ze szczeniakiem, ponieważ może to symulować niewłaściwe zachowania i uczyć go najbardziej instynktowej reakcji – łapania zębami. Gdy pies nas ugryzie, powinno się pisnąć wysokim tonem, zabrać rękę i odejść od zwierzęcia. To będzie dla niego sygnał, że coś jest nie tak. Nigdy nie powinno się bić psa ani wciskać mu ręki do pyska! W przyszłości może to wyzwolić w nim agresję i na podobne gesty będzie reagował gryzieniem.

Jak oduczyć psa gryzienia?

Dobrze jest, by pies miał swoje zabawki, którymi będzie mógł się zajmować, dzięki czemu nie będzie miał ochoty na gryzienie innych przedmiotów, których gryźć nie powinien. Może mieć własną maskotkę, albo inne przedmioty. Warto także pomyśleć o specjalnych zabawkach z możliwością napełniania ich jedzeniem.

Należy również pamiętać o tym, że pies najczęściej zajmuje się gryzieniem wszystkiego co popadnie w ramach nudy, jeżeli więc będzie mu się zapewniało rozrywkę i chodziło na spacery, zwierzę nie będzie miało ochoty, by cokolwiek gryźć.

Nie należy również dawać mu do zabawy starych ubrań, butów czy skarpet, ponieważ nie jest on w stanie odróżnić starego od nowego, co może zaowocować złymi nawykami. Należy również co jakiś czas zmieniać zabawki.

Pies gryzący kość

Jak reagować na złe zachowanie psa?

Gdy widzisz jak pies gryzie rzeczy, których gryźć nie powinien, trzeba zdecydowanie na to reagować, dając do zrozumienia psu, że robi źle i my tego nie akceptujemy. Można klasnąć w dłonie lub krzyknąć, jednak nigdy nie powinno się go bić ani używać przemocy. Najlepiej podsuwać mu do gryzienia jego zabawki, będące zamiennikami.

Dobrze jest również pamiętać o tym, by chować wszystkie rzeczy możliwe do pogryzienia. Może to być uciążliwe, ale może podziałać – pies nauczy się, że tego gryźć nie powinien. Dotyczy to również rzeczy potencjalnie niebezpiecznych, jak przewody, szklane czy niewielkie przedmioty zdolne do pokaleczenia i które mogłyby poważnie zaszkodzić zwierzakowi.

Spray oduczający gryzienia

Gdy naprawdę sobie nie radzimy z ciągłym obgryzaniem każdego możliwego przedmiotu znajdującego się w zasięgu pyska zwierzęcia, można także spróbować skorzystać z dostępnych na rynku specjalnych sprayów, które mają na celu zniechęcenie psa do gryzienia.

Są one nieszkodliwe dla zdrowia, ale mają bardzo nieprzyjemny dla psa zapach. Warto jednak pamiętać przede wszystkim o tym, by zapewniać psu jak najwięcej uwagi, bo często zdarza się tak, że pies po prostu chce zwrócić na siebie uwagę właściciela, szczególnie, gdy ten go odtrąca.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.