Zobacz

  Co warto wiedzieć o środkach żywienia zwierząt?

  Autor dodano 23 listopada 2018  Osoby, które decydują się na chów zwierząt gospodarskich, stają przed koniecznością zaspokajania ich potrzeb życiowych, w tym głównie dostarczania im pożywienia. Niezależnie od tego, czy hoduje się trzodę chlewną, bydło, drób na mięso czy w innym celu, należy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Co warto wiedzieć o środkach żywienia zwierząt?

  Żywienie zwierząt gospodarskich

  Pod pojęciem żywienia zwierząt gospodarskich ukrywa się nie tylko popularna metoda zwana „do woli” na pastwisku, ale dzisiaj – gdy chów odbywa się na tak wielką skalę – raczej właściwe dobieranie paszy, aby nie tylko dostarczyć bydłu, trzodzie czy drobiu substancji odżywczych w celu zaspokojenia ich głodu, ale osiągnięcia w jak najkrótszym czasie i jak najniższym kosztem właściwych efektów.

  Właśnie dlatego, aby żywić zwierzęta we właściwy sposób i bez szkody dla ich zdrowia, należy dobrze dopasowywać do ich potrzeb dzienne dawki pokarmowe. Istotne jest to, by pokarm jaki otrzymują był zgodny z normami żywienia. Wiadomo bowiem, jak ważna jest tutaj Ustawa o środkach żywienia zwierząt.

  W paszy dla zwierząt musi znajdować się odpowiednia ilość białka, suchej masy, minerałów i witamin. Ilość tych substancji w paszy powinna być dobierana do bydła, trzody, drobiu w oparciu o wiedzę fizjologiczną i biochemiczną na temat procesów trawienia pasz. Trzeba wiedzieć, jak są przyswajane dane składniki odżywcze. Podczas doboru paszy bardzo ważne jest sprawdzanie składu chemicznego, wartości pokarmowej i strawności paszy.

  Nie można zapomnieć również o dobieraniu jej pod kątem gatunku, rasy, odmiany zwierząt, a także wieku, masy ciała osobników i wielkość produkcji jaką się dysponuje.

  Chore zwierzęta powinny mieć podawane specjalne mieszanki lecznicze, które pozwolą na polepszenie ich kondycji.

  krowy

  Co warto wiedzieć o środkach żywienia zwierząt?

  Z uwagi na to, że każdemu hodowcy zależy na tym, by w jego gospodarstwie zwierzęta były nie tylko dobrze odżywione, ale i by przyrost masy był na jak najlepszym poziomie bez ryzyka uszczerbku na zdrowiu, ważne jest to, by decydując się na konkretny system opasu i korzystanie z paszy, dokonywać słusznego wyboru. Efektywne żywienie ma pozytywny wpływ na produkcyjność, ale i opłacalność hodowli.

  Często więc konieczne jest nie tylko kupowanie gotowych, sprawdzonych pasz, ale i decydowanie się na indywidualne rozwiązania recepturowe. Przy ich produkcji uwzględniane są specyficzne wymagania poszczególnych ras i linii, także tych o bardzo wysokich potrzebach pokarmowych. Dzięki temu można w pełni skorzystać z potencjału genetycznego zwierząt.

  Dzisiaj na rynku jest duży wybór pasz, środki żywienia zwierząt oferują takie firmy jak Ekoplon. Dzięki skorzystaniu z bogatej oferty pasz możliwe jest osiągniecie szybszych przyrostów, niż w przypadku tradycyjnie żywionego drobiu, trzody, bydła.

  Oferta firm sprzedających środki żywienia zwierząt obejmuje produkty, które pozwalają na codzienne żywienie zwierząt na każdym etapie hodowli – od pisklaka po kurę, czy od prosięcia po dorosłego tucznika.

  Specjalistyczne środki żywienia zwierząt

  Dieta zwierząt hodowlanych, która pozwala na osiągnięcie najszybszych i najlepszych efektów to jedno. Drugą kwestią jest żywienie specjalistyczne, które dobierane jest adekwatnie do potrzeb bydła, trzody, drobiu.

  Dzięki zastosowaniu specjalistycznych środków żywienia zwierząt można poradzić sobie z problemami takimi jak otłuszczone lochy, kanibalizm wśród prosiąt, kwasica u krów mlecznych, słabe przyrosty masy u opasów itp.

  Znacznie trudniej byłoby właściwie odżywić źle funkcjonujące zwierzęta, gdyby próbować robić to wyłącznie na własną rękę, dysponując tradycyjnym pożywieniem.

  Leave a Reply

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *