Co warto wiedzieć o środkach żywienia zwierząt?

krowy


Osoby, które decydują się na chów zwierząt gospodarskich, stają przed koniecznością zaspokajania ich potrzeb życiowych, w tym głównie dostarczania im pożywienia. Niezależnie od tego, czy hoduje się trzodę chlewną, bydło, drób na mięso czy w innym celu, należy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Co warto wiedzieć o środkach żywienia zwierząt?

Żywienie zwierząt gospodarskich

Pod pojęciem żywienia zwierząt gospodarskich ukrywa się nie tylko popularna metoda zwana „do woli” na pastwisku, ale dzisiaj – gdy chów odbywa się na tak wielką skalę – raczej właściwe dobieranie paszy, aby nie tylko dostarczyć bydłu, trzodzie czy drobiu substancji odżywczych w celu zaspokojenia ich głodu, ale osiągnięcia w jak najkrótszym czasie i jak najniższym kosztem właściwych efektów.

Właśnie dlatego, aby żywić zwierzęta we właściwy sposób i bez szkody dla ich zdrowia, należy dobrze dopasowywać do ich potrzeb dzienne dawki pokarmowe. Istotne jest to, by pokarm jaki otrzymują był zgodny z normami żywienia. Wiadomo bowiem, jak ważna jest tutaj Ustawa o środkach żywienia zwierząt.

W paszy dla zwierząt musi znajdować się odpowiednia ilość białka, suchej masy, minerałów i witamin. Ilość tych substancji w paszy powinna być dobierana do bydła, trzody, drobiu w oparciu o wiedzę fizjologiczną i biochemiczną na temat procesów trawienia pasz. Trzeba wiedzieć, jak są przyswajane dane składniki odżywcze. Podczas doboru paszy bardzo ważne jest sprawdzanie składu chemicznego, wartości pokarmowej i strawności paszy.

Nie można zapomnieć również o dobieraniu jej pod kątem gatunku, rasy, odmiany zwierząt, a także wieku, masy ciała osobników i wielkość produkcji jaką się dysponuje.

Chore zwierzęta powinny mieć podawane specjalne mieszanki lecznicze, które pozwolą na polepszenie ich kondycji.

krowy

Co warto wiedzieć o środkach żywienia zwierząt?

Z uwagi na to, że każdemu hodowcy zależy na tym, by w jego gospodarstwie zwierzęta były nie tylko dobrze odżywione, ale i by przyrost masy był na jak najlepszym poziomie bez ryzyka uszczerbku na zdrowiu, ważne jest to, by decydując się na konkretny system opasu i korzystanie z paszy, dokonywać słusznego wyboru. Efektywne żywienie ma pozytywny wpływ na produkcyjność, ale i opłacalność hodowli.

Często więc konieczne jest nie tylko kupowanie gotowych, sprawdzonych pasz, ale i decydowanie się na indywidualne rozwiązania recepturowe. Przy ich produkcji uwzględniane są specyficzne wymagania poszczególnych ras i linii, także tych o bardzo wysokich potrzebach pokarmowych. Dzięki temu można w pełni skorzystać z potencjału genetycznego zwierząt.

Dzisiaj na rynku jest duży wybór pasz, środki żywienia zwierząt oferują takie firmy jak Ekoplon. Dzięki skorzystaniu z bogatej oferty pasz możliwe jest osiągniecie szybszych przyrostów, niż w przypadku tradycyjnie żywionego drobiu, trzody, bydła.

Oferta firm sprzedających środki żywienia zwierząt obejmuje produkty, które pozwalają na codzienne żywienie zwierząt na każdym etapie hodowli – od pisklaka po kurę, czy od prosięcia po dorosłego tucznika.

Specjalistyczne środki żywienia zwierząt

Dieta zwierząt hodowlanych, która pozwala na osiągnięcie najszybszych i najlepszych efektów to jedno. Drugą kwestią jest żywienie specjalistyczne, które dobierane jest adekwatnie do potrzeb bydła, trzody, drobiu.

Dzięki zastosowaniu specjalistycznych środków żywienia zwierząt można poradzić sobie z problemami takimi jak otłuszczone lochy, kanibalizm wśród prosiąt, kwasica u krów mlecznych, słabe przyrosty masy u opasów itp.

Znacznie trudniej byłoby właściwie odżywić źle funkcjonujące zwierzęta, gdyby próbować robić to wyłącznie na własną rękę, dysponując tradycyjnym pożywieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *