Jak napisać i wygłosić prezentację maturalną?

Chłopak przygotowujący się do matury

Matura już niebawem więc nadeszła najwyższa pora, aby przygotować swoje wystąpienie na maturze ustnej z języka polskiego. Na Twoją ocenę ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim Twoja prezentacja musi być rzeczowa, konkretna i na temat. Żadnego lania wody. Poza tym sama Twoja postawa, zwroty, gesty i mowa ciała również mają wpływ na ocenę komisji. Jak zatem odnieść sukces i zdobyć wysokie punkty, dowiesz się z poniższego artykułu.

1. Co musi się znaleźć w Twojej prezentacji?

Do prezentacji musisz się przygotować w sposób merytoryczny. Przed wygłoszeniem swojej prezentacji, dokładnie sprawdź wszystkie książki i prace naukowe, z jakich korzystałeś i jakie zawarłeś w swojej bibliografii. Może się zdarzyć taka sytuacja, że komisja zapyta Cię o konkretną pozycję z bibliografii to nie możesz wtedy zaprezentować swojej niewiedzy w tym zakresie.

Kolejną ważną sprawą jest konspekt, z rozbudowanymi punktami, którymi będziesz się podpierać w trakcie wygłaszania prezentacji. Jeśli dobrze pamiętasz swój materiał, to wystarczą Ci tylko punkty natomiast jeśli czujesz jednak że pod wpływem stresu mógłbyś zapomnieć o pewnych rzeczach, wówczas możesz te punkty rozbudować.

Maturzysta przygotowujący się do egzaminu

Swoją prezentację przećwicz kilkakrotnie. Możesz ją wypowiedzieć swoim rodzicom lub znajomym, tak aby wprawić się w swoje wystąpienie. Ponadto mogą ci doradzić, co powinieneś lub mógłbyś zmienić. Pod żadnym pozorem nie ucz się prezentacji na pamięć gdyż może cię to zgubić. Jeśli zapomnisz jednego słowa czy zdania to możesz się zestresować do tego stopnia, że całkowicie wybijesz się z rytmu. Poza tym, prezentacje wyuczone na pamięć są sztuczne i monotonne. Jeśli komisja poczuje się znużona Twoim wystąpieniem, wówczas może Ci przerwać i kazać je zakończyć.

Pamiętaj o sporządzeniu precyzyjnego planu Twojej wypowiedzi ponieważ to będzie jedyna rzecz, którą będziesz się mógł podpierać. Musi być dokładny, treściwy i rzeczowy.

2. Co mówić i jak się zachowywać?

Zanim rozpoczniesz swoją prezentację, przedstaw się i powiedz na jaki temat będziesz mówić. Komisja będzie wiedziała to wcześniej, jednak w jej oczach zapunktujesz jeśli nie zaczniesz prezentacji z tzw. marszu, ale wysilisz się o jakiś wstęp.

Nie używaj języka potocznego. Postaraj się aby Twój zasób słownictwa był bogaty i zróżnicowany. W swoim wystąpieniu, staraj się możliwie jak najczęściej patrzeć na komisję. Rozumiemy, że jest to wyjątkowo stresujące ale dzięki temu zaprezentujesz komisji, pewną postawę oraz to, że dobrze się przygotowałeś.

Mężczyzna prowadzący prezentację

Twoja mowa ciała oraz tonacja głosu również mają znaczenie. Przede wszystkim mów głośno i wyraźnie. Nie oznacza to oczywiście, że masz krzyczeć. Spokojnie, komisja nie jest głucha. Chodzi o to, abyś nie mówił nudnym i monotonnym głosem bo to automatycznie przekreśla Twoją prezentację. Mów płynnie, nawet jeśli o czymś zapomnisz, to nie zatrzymuj się i mów dalej. Komisja na samym końcu będzie jeszcze miała do Ciebie pytanie, więc wszystko będziesz mógł nadrobić. Staraj się poruszać rękami i gestykulować ale nie machaj nimi zbyt ekspresyjnie.

Na pytania komisji o odpowiadaj wszechstronnie, rzeczowo i mów zdaniami rozbudowanymi. Absolutnie unikaj zdań krótkich, nawet jeśli pytanie będzie tak ukierunkowane. Staraj się rozbudować swoją wypowiedź np. „tak, ponieważ…” lub „nie, gdyż uważam, że…”. Możesz podpierać się swoimi spostrzeżeniami, co zapewni Ci dodatkowe punkty ponieważ mile widziane jest własne zdanie i opinia na dany temat. Nigdy nie mów: nie wiem! Staraj się coś wymyślić, mówiąc np. „ciężko powiedzieć ale…”.

Po zakończeniu prezentacji grzecznie podziękuj za uwagę. Jeśli komisja poprosi Cię o wyjście z sali, aby mogła się naradzić, to zrób to z uśmiechem. Jeśli pod salą dopadną Cię koledzy i koleżanki i zaczną Cię wypytywać jak było, to oddal się na bezpieczną odległość i mów cicho.

3. Jak się ubrać na prezentację maturalną?

Nie ubieraj się wyzywająco. Na prezentację maturalną wybierz tradycyjny, galowy strój czyli spódnica do kolan, biała bluzka, marynarka, buty na niewysokim obcasie. W przypadku panów dobrze widziany będzie garnitur, ewentualnie eleganckie spodnie, marynarka, koszula z długim rękawem i krawat. Panie powinny mieć włosy spięte lub związane w kucyk. Żadnych dekoltów, kolorowych bluzek, wyzywającej biżuterii. Makijaż powinien być bardzo delikatny, a paznokcie pomalowane bezbarwnym lakierem. Panowie niech nie używają świecących żeli, nie układać żadnych irokezów ani innych wyzywających fryzur. Chodzi o to, aby zaprezentować się z klasą i elegancją oraz aby strój był wygodny.

Dzień przed prezentacją odpuść sobie powtarzanie materiału bo na to był czas wcześniej. Zostaw sobie ten dzień na totalne rozluźnienie i relaks. W dniu matury nie zapomnij o śniadaniu. Rozumiemy, że stres odbiera apetyt ale spróbuj zjeść cokolwiek aby nie daj Boże, nie zemdleć w trakcie prezentacji.

Życzymy powodzenia wszystkim maturzystom! Obyście zdali wszystkie egzaminy śpiewająco i dostali się na wymarzone uczelnie!

1 komentarz

  1. A teraz już chyba nie ma tych prezentacji? Jest tylko egzamin ustny na podstawie wcześniej przygotowanych pytań z całej historii literatury? To może lepsze byłyby porady, jak się do tego przygotować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.