Co można a czego nie wolno podczas kwarantanny? Prawa i obowiązki obywatela w czasach zarazy

Ludzie w maskach

Nieznajomość prawa szkodzi. Wiedzą o tym osoby, które w czasie pandemii przebywają na obowiązkowej kwarantannie, a łamią jej zasady. Wiele z nich zostało już obciążonych karami finansowymi i to takimi, które należy uregulować w krótkim terminie. Co więc można, a czego nie wolno robić podczas obowiązkowej i społecznej kwarantanny?

Kwarantanna społeczna a konstytucja

Na początku kwietnia 2020 roku wprowadzono nowe restrykcje związane z szerzeniem się koronawirusa w Polsce. Wszystko po to, by zachorowało jak najmniej osób i by nie doszło do zrealizowania scenariusza włoskiego. Zaostrzenie kwarantanny społecznej, choć słuszne, budzi obawy osób zajmujących się na co dzień tematyką prawa. Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar, stwierdził, że specustawa w obecnym wydaniu jest niezgodna z konstytucją, ponieważ w znacznej mierze ogranicza wolność obywateli. Może to być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie w sądzie międzynarodowym, czyli ETPC. W obecnej sytuacji możliwe jest stwierdzenie naruszenia praw i wolności przez Polskę. Czym zajmuje się Europejski Trybunał Praw Człowieka zobacz na konstytucje.pl, ponieważ kompetencje tego organu są bardzo szerokie i właściwie każdy może wnieść skargę do tej instytucji. Wprowadzenie obostrzeń dla całego społeczeństwa jest słuszne, jednak powinno odbywać się w określonym porządku prawnym, który nie narusza dóbr obywateli.

Ludzie w maskach

Kwarantanna obowiązkowa – kogo dotyczy?

Do odbycia obowiązkowej kwarantanny zobowiązana jest każda osoba, która wraca do Polski z innego kraju, mająca kontakt z przypadkami potwierdzonymi lub chorzy na COVID-19, jednak z łagodnym przebiegiem. Taka kwarantanna trwa 14 dni, należy odbyć ją we wskazanym przez daną osobę miejscu. Jeśli nie ma takich możliwości co do pobytu, kwarantanna jest realizowana w specjalnym ośrodku, o czym zadecydują odpowiednie służby.

Osoby przebywające na obowiązkowej kwarantannie, muszą monitorować temperaturę ciała, a jeśli wystąpią dodatkowe objawy w postaci duszności czy kaszlu, mają obowiązek powiadomienia o tym służb sanitarnych lub medycznych. Podczas kwarantanny zakazane jest opuszczanie domu, wychodzenie do sklepu czy apteki, spacerowanie z psem i spotkania z innymi osobami. Obecność we wskazanym miejscu sprawdzają funkcjonariusze policji. Jeśli kogoś nie ma w domu, wówczas nałożona zostanie kara za złamanie kwarantanny.

Kwarantanna społeczna – co wolno, a czego nie?

Zgodnie z nowymi wytycznymi, z domu nie mogą wychodzić dzieci i młodzież do lat 18. Możliwe jest to tylko w towarzystwie dorosłego opiekuna. Wyjścia z domu są możliwe tylko wtedy, kiedy dotyczą pracy, wolontariatu na rzecz walki z epidemią i załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (zakupy, wizyty u lekarza, opieka nad bliskimi, wyprowadzanie psa). Należy też zachować odpowiedni, przebywając na ulicy, zaleca się by były to 2 metry od innych osób (nie dotyczy to jedynie rodzin z dziećmi do 13. roku życia i osób niepełnosprawnych lub chorych, wymagających opieki). Ograniczenia zostały nałożone również na sklepy. Wewnątrz może przebywać tyle osób ile kas x3, czyli jeśli w sklepie jest 5 kas (nie muszą być wszystkie otwarte), to w środku może być 15 osób. To samo dotyczy również drogerii. Dodatkowym obostrzeniem jest zamknięcie marketów budowlanych w weekendy, pojawił się też zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, w tym w parkach, ogrodach botanicznych czy na bulwarach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.