Jak rozwiązywać testy IQ i uzyskać dobry wynik?

Czytanie sposebem na poprawę IQ

O ile inteligencja jest w dużej mierze wrodzona i dziedziczona po rodzicach, w trakcie życia możemy wpłynąć na jej degradację lub rozwój. Ćwicząc regularnie swój mózg lub zupełnie tę kwestię zaniedbując, sprawiamy, że iloraz inteligencji może o kilka punktów wzrosnąć lub opaść. Jak zatem wpłynąć pozytywnie na rozwój IQ i brylować w testach na inteligencję?

Sposoby na poprawę inteligencji

Inteligencji można pomóc. Człowiek wyróżniający się wysokim IQ posiada zdolność postrzegania, analizy i przystosowania się do konkretnych warunków otoczenia. Choć poziom inteligencji jesteśmy zazwyczaj w stanie ocenić subiektywnie, czasami stosuje się również testy, które określają jej iloraz.

Istnieją sposoby na kształtowanie inteligencji, jednak nie pracując nad nią zupełnie, zatrzymujemy a nawet uwsteczniamy jej rozwój, choć przecież nie o to zazwyczaj nam chodzi. Jak zatem dbać nie tylko o zdrowie ciała, które ma znaczny wpływ również na nasz mózg, ale i zdrowie umysłu?

Nie od dziś wiadomo, że świetnym sposobem rozwijania nie tylko zasobu słownictwa, ale i osobowości oraz inteligencji jest czytanie książek. Jeżeli w pełni skupiamy się na czytanej powieści, nasz umysł działa we wzmożonym tempie i będzie w stanie szybciej przetwarzać informacje.

Czytanie sposebem na poprawę IQ

Świetnym ćwiczeniem dla umysłu jest również nauka języków obcych. Obojętnie, czy są nam one potrzebne w pracy, szkole, życiu prywatnym, czy też nie, warto poznawać je dla własnej przyjemności i skuteczności we wpływaniu na dobrą pamięć.

Nie bez znaczenia jest w tym przypadku również kwestia ćwiczenia mózgu poprzez gry takie jak sudoku, szachy, planszówki i rozwiązywanie krzyżówek, lecz także dostarczanie swojemu organizmowi świeżego powietrza (na spacerach, podczas uprawiania sportu, a także wietrząc mieszkanie), zdrowa dieta oraz prawidłowa ilość snu.

Co obniża poziom IQ?

Dla dobra rozwoju naszego umysłu unikać powinniśmy wszelkiego rodzaju używek. Zarówno palenie marihuany, zażywanie cięższych narkotyków, jak i nadmierna ilość alkoholu zabijają komórki mózgowe, wpływając w ten sposób znacznie na inteligencję.

Nie raz słyszeliście z pewnością, że telewizja ogłupia. To prawda! Długotrwałe wpatrywanie się w ekran, oglądanie niezbyt mądrych programów i seriali, serwowanych nam na co dzień przez polskie i zagraniczne telewizje może mieć znaczny wpływ na obniżenie naszego poziomu IQ.

Po co robić testy na inteligencję?

Niektórzy twierdzą, że czasami testy na inteligencję mogą nie mieć z nią aż tak dużego powiązania, istnieje bowiem sposób, aby nauczyć się zawartych w nich schematów. Jeżeli zatem chcemy je lepiej rozwiązywać, róbmy ich po prostu więcej. Zapoznając się z przeróżnymi zadaniami zawartymi w tego typu testach, a te często się jednak powtarzają, budujemy w sobie zdolność opanowania zasad i jesteśmy tym samym w stanie lepiej rozwiązać każdy z kolejny sprawdzianów IQ.


Nie zapominajmy jednak, że testy to nie wszystko, a o naszej inteligencji świadczy nierzadko to, w jaki sposób się zachowujemy i odnosimy do innych.

1 komentarz

  1. A da się oszukiwać w tym teście? Bo nie wierzę, żeby pewna piosenkarka miała tak wysokie IQ jakie wszędzie podaje. Coś mi tu śmierdzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.