Urządzenia budowlane – kupić czy wypożyczyć?
W wielu sferach naszego życia mamy do czynienia z możliwością wypożyczenia potrzebnych nam sprzętów. Jest to bardzo wygodna szansa na zdobycie pożądanych rzeczy, jeśli nie musimy ich wykorzystywać stale. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku firm budowlanych. Wiele podmiotów gospodarczych stale korzysta z usług wypożyczalni. Zastanówmy się nad tym, czy jest to rzeczywiście opłacalne.
→ Czy wypożyczać urządzenia budowlane?
→ Zalety wynajmu ciężkich maszyn budowlanych
→ Minusy wypożyczania sprzętu na budowę
Czy wypożyczać urządzenia budowlane?
Urządzenia są wypożyczane głównie przez średnie i małe firmy, których nie stać zwykle na zakup sprzętu wartego miliony złotych. Nie jest to jednak jedyny powód wypożyczania urządzeń budowlanych (przykład wypożyczalni: superbudowlani.pl/katalog). Często taki stan rzeczy wymuszony jest również względami logistycznymi.
Jeśli firma ma do wykonania pracę daleko od swojej siedziby, to wypożyczenie sprzętu na miejscu jest często znacznie bardziej uzasadnione ekonomiczne. Jakie są jeszcze inne powody? Nie trudno wpaść na trop rozwiązania tej zagadki. Wygrywając przetarg często w ciągu kilku tygodni musimy rozpocząć pracę. Nie zawsze jednak posiadamy wszystkie sprzęty, które będą nam potrzebne. Nie musimy jednak rezygnować z umowy, ponieważ brakujący sprzęt możemy w wygodny sposób zdobyć na miejscu.
Zalety wynajmu ciężkich maszyn budowlanych
Istnieje wiele zalet wypożyczania maszyn budowlanych. Przede wszystkim należy tu wymienić natychmiastowość. Od razu mamy dostęp do takiego sprzętu, jaki jest nam akurat potrzebny. Jednocześnie nie wiąże się to z ogromnym wydatkiem, który zrujnowałby budżet firmy. Warto również zauważyć, że firma, która wypożycza nam swój sprzęt jest odpowiedzialna za jego serwisowanie. Nie musimy więc ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Wcześniej wspomniano również o zaletach logistycznych, co jest także sporym plusem ekonomicznym, ponieważ transport tak ciężkiego sprzętu na dalekie odległości może być naprawdę drogi. Czasami z tej możliwości korzystają więc również większe firmy.
Minusy wypożyczania sprzętu na budowę
Na pewno jako wadę takiego rozwiązania należy wymienić ponoszenie nieustannych kosztów, które trzeba każdorazowo wliczać w budżet, co czasami może prowadzić do przegrywania przetargów, a tym samym do pogorszenia sytuacji finansowej firmy. Niekiedy, choć zdarza się to rzadko, może zdarzyć się tak, że nie będziemy w stanie wypożyczyć potrzebnego nam sprzętu, czym również możemy narazić się na straty finansowe.
To oczywiście nie wszystkie wady i zalety tytułowych rozwiązań. Należy liczyć się jednocześnie z tym, że niektóre firmy nigdy nie będą w stanie pozwolić sobie na zakup sprzętu, więc rozważanie zalet i wad obu możliwości jest jedynie akademicką dyskusją. Dylemat dotyczy więc przede wszystkim średnich firm, które posiadają możliwość realnego wyboru. Duże, międzynarodowe firmy praktycznie zawsze kupują cały swój sprzęt, ponieważ stałe zlecenia sprawiają, że ich sytuacja finansowa jest pewna.