Top 10 wirtualne muzea, kiedy nie możesz wyjść z domu, a lubisz kulturę i sztukę

Mężczyzna stojący przed obrazem

Konieczność pozostanie w domu dla wielu z nas, nie jest komfortowe. Zamknięcie w czterech ścianach na dłuższą metę negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, ale jak się okazuje, można przecież ten czas izolacji spędzić ciekawie i to na wiele różnych sposobów. Nawet będąc miłośnikiem kultury i sztuki, zwiedzenie ciekawych wystaw jest na wyciągnięcie naszej ręki, a właściwie myszki. Wiele znanych muzeów udostępniło opcję wirtualnego zwiedzania – które z nich warto odwiedzić? Oto Top 10 najciekawszych.

Kopalnia soli w Wieliczce

Warto zacząć od czegoś z polskiego podwórka, czyli popularna kopalnia soli w Wieliczce, którą z powodzeniem można odwiedzić za pomocą komputera z dostępem do internetu. Muzeum postarało się o udostępnienie wirtualnego spaceru, dzięki czemu można zabrać się w najpopularniejszą trasę i obejrzeć wszystkie najważniejsze ekspozycje. Nie trzeba więc fizycznie zjeżdżać do kopalni, by w niej być!

Zamek krzyżacki w Malborku

Kolejny przykład wirtualnego spaceru, tym razem prosto z Malborka, gdzie można przejść się po placu zamkowym, zobaczyć go w odsłonie dziennej i nocnej, a także zapoznać się z najważniejszymi ekspozycjami stałymi. To ciekawa alternatywa dla wycieczek tradycyjnych, która może zaspokoić nasze podstawowe potrzeby wiedzy.

Rjiksmuseum w Amsterdamie

Zagraniczne muzea także udostępniają się dla zwiedzających w sieci i nie inaczej jest z muzeum w Amsterdamie, które całkowicie poświęca się przedstawieniu dzieł znanych holenderskich malarzy. Chcecie zobaczyć obrazy Rembrandta czy Veermera, dostęp online wam to umożliwi.

Muzeum Brytyjskie w Londynie

Podobną drogą poszło muzeum Brytyjskie, będące najpopularniejszym i najstarszym muzeum na wyspach. Skupia się ono jednak nie tylko na historii Brytanii, ale i historii całego kontynentu europejskiego, a także innych miejsc. Forma wirtualnego spaceru jest to nieco inna i przypomina raczej linię czasową, ale można dowiedzie się z tego bardzo wiele.

Muzeum Auschitz-Birkenau w Oświęcimiu

Warto rozejrzeć się jeszcze po Polsce, a wśród muzeów oferujących wirtualne spacery jest także słynne już Muzeum Auschitz-Birkenau, przedstawiające historię pogromu Żydów i nie tylko. To czarna karta historii II Wojny Światowej, ale warto ją znać i można to zrobić nie wychodząc nawet z domu.

Mężczyzna stojący przed obrazem

Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

Jedną z częściej odwiedzanych atrakcji w Polsce jest także Muzeum Powstania Warszawskiego, nawiązujące do jednego ze znanych wydarzeń z czasów wojny. Można udać się na wirtualny spacer po muzeum i poznać najważniejsze eksponaty oraz sam budynek. Dla spragnionych wiedzy i historii może być to ciekawe rozwiązanie i pewna nauka, zwłaszcza dla młodszego pokolenia.

Muzeum Van Gogha w Amsterdamie

Słynnego malarza, jakim jest Van Gogh, raczej nie trzeba przedstawiać, a fakt, że ma własne muzeum, świadczy tylko o tym, jakim był artystą. Muzeum w Amsterdamie także wyszło naprzeciw oczekiwaniom turystów i udostępniło możliwość bliższego zapoznania się z dziełami tego malarza, ich historią oraz rzecz jasna przekazem, jakie niosą.

Muzeum Królowej Zofii w Madrycie

Madryt to niezwykle piękne miasto i jedno z popularniejszych kierunków turystycznych, tam też znajduje się jedno z największych muzeów w kraju, gdzie można podziwiać dzieła wybitnych artystów, którzy w jakiś sposób wyróżnili się dla kultury hiszpańskiej.

National Gallery od Art w Waszyngtonie

Waszyngton, czyli stolica Stanów Zjednoczonych także jest centrum kulturalnym, a tamtejsza Galeria Sztuki, która swoją niezwykłą kolekcję zawdzięcza prywatnym osobom. Google udostępnia możliwość wirtualnego spaceru po kilku wystawach, a wchodząc na stronę galerii, także możliwe jest odbycie takiego spaceru.

Metropolitan Museum od Art w Nowym Jorku

Jest to zdecydowanie najstarsze muzeum amerykańskie i jednocześnie także zaliczane jest do największych. Jeżeli kiedyś będziecie na wycieczce w Nowym Jorku, warto je odwiedzić, ale póki co musi wystarczyć wirtualny spacer. Nie ma tu jednego zakresu tematycznego – muzeum zbiera eksponaty znane ze sztuki malarskiej, militaria czy słynne fotografie. Udając się na wirtualny spacer można, choć w niewielkim stopniu poznać niektóre wielkie dzieła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.