Szyfrowanie pendrive – kiedy trzeba szyfrować dane?
Dlaczego warto zadbać o bezpieczeństwo danych na pamięci przenośnej? W jaki sposób się o nie zatroszczyć?
- Czemu warto szyfrować dane na pendrive?
- Jakie programy do szyfrowania?
- Szyfrowanie programowe czy sprzętowe?
- Szyfrowane pendrive’y
Czemu warto szyfrować dane na pendrive?
Szyfrowanie danych na przenośnej pamięci pendrive jest warte wzięcia pod uwagę z jednego ważnego powodu – pendrive może wpaść w obce ręce. Nie można nigdy całkowicie wykluczyć takiej możliwości, nawet jeśli naprawdę się staramy i pilnujemy go jak oka w głowie. Sytuacji nie poprawiają niewielkie rozmiary pendrive’ów. Owszem, dzięki temu, że są takie małe, są też poręczne i wygodnie można je nosić ze sobą. Ale taki stan rzeczy ma też ujemne strony. Przenośną pamięć można łatwo zgubić.
A jeśli wpadnie w niepowołane ręce, mogą z tego wyniknąć kłopoty. Zwłaszcza jeżeli będą się tam znajdować ważne dokumenty i nasze dane (może to być na przykład skan dowodu osobistego lub dokumenty bankowe). Osoba o złych intencjach z takich danych jak numer konta w banku lub karty kredytowej może zrobić użytek, w którego efekcie zostaniemy narażeni na straty.
Dlatego dane znajdujące się na pendrive warto szyfrować. W ten sposób zabezpieczamy się, by nikt niepowołany nie mógł zrobić z nich użytku.
Jakie programy do szyfrowania?
Dostępnych jest wiele programów, które umożliwiają nam zabezpieczenie danych. Można na przykład zdecydować się na szyfrowanie pendrive z pomocą aplikacji Specfile. Tutaj zaletą jest łatwość obsługi. Nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy – szyfrowanie danych odbywa się praktycznie za pomocą dwóch kliknięć myszy. W ten sposób szyfrować można wszelkie rodzaje plików, program jest więc uniwersalny.
Do wartych polecenia programów należy też TrueCrypt, cieszący się swego czasu dużą popularnością. Jeśli wolimy coś nowszego, to VeraCrypt bazuje na podobnych rozwiązaniach. Pozwala na szyfrowanie całego dysku, jak i tylko poszczególnych partycji.
Szyfrowanie programowe czy sprzętowe?
Szyfrować dane można programowo lub sprzętowo. Szyfrowanie programowe to właśnie to, które odbywa się za pomocą oprogramowania. Jest to tańsza opcja, bo nie wymaga dodatkowego sprzętu, a wiele programów szyfrujących jest dostępnych za darmo. Narzędzia szyfrowania programowego dzielą jednak zasoby przetwarzania z urządzeniem, na którym ich używamy, co może powodować spowolnienie całego procesu. Wolniej też może odbywać się otwieranie i zamykanie tych plików, które zostały zaszyfrowane.
Szyfrowanie sprzętowe natomiast odbywa się dzięki osobnemu procesorowi. W przypadku pamięci przenośnej takiemu szyfrowaniu może służyć niewielka klawiatura, umożliwiająca odblokowanie pendrive’a. Ponieważ proces szyfrowania jest tu oddzielony od reszty urządzenia, ten sposób uważany jest za bezpieczniejszy. Jest on jednak również znacznie droższy.
Szyfrowane pendrive’y
Jeżeli nie chcemy sami szyfrować danych, mamy możliwość zakupienia pendrive’a szyfrowanego firmowo. Nie musimy wtedy korzystać z dodatkowego oprogramowania czy sprzętu. Taki pendrive jest zaopatrzony w procesor, który odciąża pod kątem szyfrowania komputer, do którego go podłączymy. Ustawiamy hasło dostępu do nośnika, a po określonej liczbie nieudanych prób jego wpisania, dysk zostanie zablokowany i sformatowany.