Popularne kształty altan drewnianych – jaki wybrać?

popularne kształty altan drewnianych

Dla wielu z nas przebywanie na łonie natury jest niezwykłą przyjemnością. Często znacznie przyjemniej jest wtedy, kiedy możemy rozłożyć się w wygodnej altance, która ochroni nas przed prażącym słońcem lub deszczem. Altany ogrodowe stają się coraz popularniejsze. Warto więc się zastanowić, jaką wybrać, by spełniała nasze wymagania i jednocześnie pasowała do układu przestrzeni w naszym ogrodzie.

Jak urządzić ogród?

Nasz ogród powinien być miejscem, które jest wewnętrznie spójne, więc obiekty, które będziemy w nim umieszczać, nie mogą przytłaczać wszystkiego dookoła. Z tego powodu warto się zastanowić bardzo dokładnie nad tym, jaki kształt i kolor powinna mieć nasza konstrukcja. Mnóstwo zdjęć altan drewnianych znajdziemy na drewnolandia.pl. Możemy przejrzeć tam wiele realizacji, które na pewno będą dla nas świetną inspiracją i pomogą nam w dokonaniu wyboru.

Altanka sześciokątna drewniana
Altanka sześciokątna drewniana

Dlaczego drewniana altana?

Na rynku istnieje wiele rodzajów konstrukcji ogrodowych, które wykonane są nie tylko z drewna. Możemy spotkać altany zbudowane z kamienia lub metalu. Należy jednak pamiętać, że to drewno jest najbardziej uniwersalnym materiałem, który będzie pasować do większości ogrodów. O ile więc nie posiadamy kamiennego zamku lub industrialnego domu wykonanego z tworzyw sztucznych, to najlepszym wyjściem jest właśnie klasyczne drewno.

W tworzeniu budynków ogrodowych bardzo często wykorzystuje się drewno sosnowe lub świerkowe– te realizacje są zazwyczaj znacznie tańsze. Jeśli nasz portfel jest nieco zasobniejszy, to możemy się skusić na ta modrzew, a nawet dąb.

Altana ośmiokątna drewniana
Altana ośmiokątna drewniana

Kształt i rozmiar altany ogrodowej

Na początku już wspomniałem o tym, że przede wszystkim należy dobrać wszystkie elementy ogrodu w taki sposób, by były ze sobą spójne. Jeśli mamy niewielką przestrzeń, nie kupujmy ogromnej altany w fantazyjnym kształcie. W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się niewielka, kwadratowa budowla, którą łatwo ustawić w praktycznie każdym miejscu ogrodu.

Altanka drewniana kwadratowa z Drewnolandii
Altanka kwadratowa

Jeśli natomiast dysponujemy nieco większym miejscem, to możemy bardziej zaszaleć. Zalecam jednak umiar. Zastanówcie się, w jakim celu będzie wykorzystywana altana i ile osób będzie się w niej znajdować. Jeśli są to tylko dwie osoby, to do komfortowego zjedzenia posiłku będziemy potrzebować minimum 4 metrów kwadratowych. W przypadku całej rodziny powinniśmy pomyśleć o przynajmniej o 8 metach kwadratowych.

Bardzo istotne jest również to, czy w środku umieścimy grill. Jeśli tak się stanie, to warto wybrać altanę sześcio- lub ośmiokątną. Dzięki temu wszystkie osoby będę mogły wygodnie w niej usiąść.


Zawsze powinniśmy stawiać przede wszystkim na wysoką jakość materiału i dobre wykonanie altany. Z tego powodu musimy dokładnie przeanalizować oferty firm, by wybrać tę, która wykonana dla nas drewnianą konstrukcję na lata, a nie na jeden sezon.

komentarze: 2

  1. Moja ciocia ma kwadratową altanę i bardzo ładną zresztą. Codo kształtu, to chyba jest to tylko i wyłącznie kwestia indywidualnego gustu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.