Polerowany beton – pytania i odpowiedzi
Kiedy zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej podłogi do zakładu pracy lub własnego mieszkania, mamy zazwyczaj kilka najbardziej ciekawiących nas możliwości, które wydają nam się w danym momencie najlepszym rozwiązaniem. Wśród nich prym ostatnimi czasy wiedzie polerowany beton. Jako że opcja ta dopiero wchodzi na salony oraz staje się coraz bardziej modna i popularna, warto zaznajomić się z podstawowymi zagadnieniami, dotyczącymi tego typu podłogi.
→ Jakie są zalety nawierzchni betonowej?
→ Czy do wykonania podłogi z betonu trzeba zamknąć cały zakład pracy?
→ Ile trwa wykonanie podłogi?
→ Jak wygląda posadzka polerowana?
→ Czy beton polerowany może być ekologiczny?
→ Jaka oszczędność przy betonowej podłodze?
Co to beton polerowany?
Polerowany beton jest posadzką betonową, którą poddaje się specjalnej obróbce mechanicznej, czyli szlifowaniu, polerowaniu oraz impregnacji. Stanowi on głównie technologię regeneracyjną, można jednak wykonać w ten sposób zarówno posadzki dekoracyjne do mieszkań i domów, jak i te przemysłowe.
Jakie są zalety nawierzchni betonowej?
Beton jest niezwykle trwały i odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zarysowania, dlatego używa się go już od wieków. Dziś chodzi nie tylko o jego wytrzymałość, ale i o całą prezencję, która stała się znacznie bardziej reprezentatywna wraz z wprowadzeniem nowych technologii.
Czy do wykonania podłogi z betonu trzeba zamknąć cały zakład pracy?
Jako że beton polerowany wykładać można partiami, nie ma potrzeby pozbywania się w dniu jego wykonywania całego zespołu pracowników danej firmy. Wystarczy jedynie przesunąć ich stanowiska pracy w miejsce, które będzie akurat wolne. Jeżeli obawiamy się, że takie dzielenie wykonywanej podłogi na kilka partii może źle wpłynąć na całkowitą jej prezencję, wiedzmy, że dobry wykonawca nie dopuści do tego, aby połączenia wszystkich pól roboczych były widoczne.
Ile trwa wykonanie podłogi?
Wykonanie tego typu podłogi jest stosunkowo szybkie. Dobrze wykwalifikowany zespół posadzkarzy przygotuje pole 50-100m2 w około 8-12 godzin, dbając o odpowiednią impregnację i polerowanie. Po tym czasie podłoga jest już zazwyczaj gotowa do użytkowania.
Jak wygląda posadzka polerowana?
Dobrze wykonany beton polerowany prezentuje się zazwyczaj bez zarzutu, zachwycając swą szlachetnością, gładką, połyskliwą nawierzchnią i odbijającymi się w niej towarami, prezentującymi się wówczas jak na profesjonalnym zdjęciu reklamowym.
Czy beton polerowany może być ekologiczny?
Beton polerowany, który jest skutkiem renowacji starszych i zniszczonych już posadzek jest prawie zupełnie nieszkodliwy dla środowiska. Wykorzystywane w nim materiały sprzyjają ochronie natury, nie szkodząc jej, a wybór takiej renowacji sprawia, że i my sami działamy proekologicznie.
Jaka oszczędność przy betonowej podłodze?
Polerowany beton się nie łuszczy, dlatego też, aby przywrócić mu ładny połysk, wystarczy wyszlifować ponownie jego powierzchnię, co wykonywane jest małym nakładem pracy i niskim zużyciem materiału.
Jako że tego typu podłoga świetnie odbija światło, można zaoszczędzić również na energii, redukując liczbę i natężenie lamp, używanych na co dzień w zakładzie pracy.
Beton polerowany ponadto niezwykle łatwo się sprząta, dzięki czemu zużywamy mniej wody i środków chemicznych, za które przecież również niemało płacimy.
Polerowany beton? Ciekawa opcja, bedę musiał się nad tym zastanowić.