Kursy na wózki widłowe – co warto wiedzieć?

Obsługa wózka widłowego

Pracodawcy poszukują przede wszystkim specjalistów w określonej dziedzinie lub posiadających konkretne umiejętności. Najlepiej jeśli potwierdzone są odpowiednimi certyfikatami i uprawnieniami. Dlatego jeśli masz problem ze znalezieniem pracy, zastanów się nad kursem na wózki widłowe.

Jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

Obsługa wózka widłowego wydaję się być niezwykle prostym zadaniem, jednak w praktyce jest inaczej. Trzeba znać specyfikę tych pojazdów i pamiętać, że brak odpowiedniego przeszkolenia może w najlepszym przypadku spowodować uszkodzenia towaru lub samego wózka, a w najgorszym nawet śmierć człowieka.

Obsługa wózka widłowego

Pracodawca nie może legalnie zatrudnić na stanowisko operatora kursu widłowego osoby, która nie posiada udokumentowanych uprawnień. Aby je zdobyć, należy odbyć odpowiednio przygotowany kurs oraz zdać egzamin w Urzędzie Dozoru Technicznego – uzyskany w ten sposób certyfikat pozwala na podjęcie pracy w każdym zakładzie polskim oraz na terenie innych krajów.

podobne:  Najciekawsze hasła reklamowe

A jakie warunki trzeba spełnić? Kursy na wózki widłowe może zrobić osoba niepracująca (gdbhp.pl/kursy-szkolenia/kursy-na-wozki), ale mogą w nich uczestniczyć również pracownicy na terenie swojego miejsca pracy. A najważniejszym kryterium jest tak naprawdę osiągnięcie pełnoletniości oraz ukończenie przynajmniej szkoły podstawowej. I co może Cię zaskoczyć – nie musisz posiadać prawo jazdy, aby móc zdobyć te uprawnienia i pracować jako operator wózka widłowego. Choć jest to oczywiście przydatne.

Jak wygląda kurs na operatora wózka widłowego?

Na kurs na operatora wózka widłowego możesz zgłosić się sam albo zapytać o taką możliwość w swojej firmie. Niektóre ośrodki szkoleniowe umożliwiają organizację kursu na terenie zakładu pracy i wtedy bierze w nim większa ilość pracowników, co często jest z korzyścią dla właściciela – zawsze warto mu to zaproponować.

podobne:  Lenovo ThinkPad L440, czyli laptop do pracy mobilnej

Zazwyczaj zdobywa się uprawniania na kilka rodzajów wózków widłowych (np. unoszące, naładowne, podnośnikowe czy ciągnikowe), które mogą mieć różny rodzaj zasilania. W przypadku wózków widłowych napędzanych gazem konieczne jest zapoznanie się z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa w zakresie wymiany/obsługi butli gazowych. Wybierając ośrodek szkoleniowy, warto dopytać się o to, czy wydawany jest także Certyfikat Europejski, który obowiązuje na całym terenie Unii Europejskiej – to otworzy przed Tobą wiele możliwości pracy.

Trzeba jeszcze wiedzieć, że konieczne jest odbycie specjalnych badań lekarskich (ogólnych, okulistycznych i neurologicznych). Czasami takie badania przeprowadzane są już w ramach kursu, ale w innym wypadku należy wykonać je we własnym zakresie.

Ile trwa kurs na wózek widłowy?

Czas trwania kursu na operatora wózka widłowego jest bardzo zróżnicowany. Może odbyć się w ciągu jednego dnia lub być prowadzony przez kilka tygodni. Wszystko zależy od tego, ile godzin poświęconych jest na część teoretyczną i praktyczną. Nie warto jednak wybierać najtańszych kursów, gdyż tam zazwyczaj pomijana jest część teoretyczna, z którą i tak musisz się zapoznać. Podczas kursu w profesjonalnym ośrodku szkoleniowym otrzymasz również materiały dydaktyczne, które z pewnością okażą się dla Ciebie pomocne – pamiętaj, że nie wszystkie informacje znalezione w internecie są prawdziwe i aktualne, dlatego lepiej opierać się na materiałach, które są opracowywane przez specjalistów.

podobne:  Jak wybrać wykonawcę posadzki przemysłowej?


Nie da się polemizować z faktem, że zdobywanie nowych umiejętności będzie dla Ciebie korzystne. Więc pamiętaj, że jeden taki kurs, może otworzyć przed Tobą wiele zawodowych drzwi – a w dalszej perspektywie warto przemyśleć zdobywanie coraz to nowych uprawnień.

komentarze: 3

  1. pół roku temu zrobiłem kurs na wózki widłowe w oes w krakowie i to był najlepszy kurs, kurczę, po miesiącu mam dwa razy lepszą robotę niż poprzednio.

    1. Własnie mój mąż coś ostatnio przebąkuje że chce zrobić taki kurs, a jesteśmy z bliskich okolic Krakowa. Zaczęłam szukać trochę informacji bo nie sądziłam żeby to mogła być lepsza praca, a widzę, że chyba coś w tym jest…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.