Jak sprawdzić, czy fotowoltaika działa prawidłowo?
Nie da się ukryć, że instalacja fotowoltaiczna to spory wydatek. Jest to również inwestycja na lata, więc w interesie użytkownika powinno być dbanie o to, aby system działał poprawnie. Oto więc kilka sposobów jak sprawdzić, czy fotowoltaika działa poprawnie.
- Dobre przygotowanie projektu fotowoltaiki
- Monitoring fotowoltaiki
- Czyszczenie paneli fotowoltaicznych
Dobre przygotowanie projektu fotowoltaiki
Podstawą każdej instalacji powinien być projekt. Należy o tym pomyśleć jeszcze przed samym montażem paneli. Jest to istotne, ponieważ działanie fotowoltaiki zależne jest oczywiście od jej usytuowania względem słońca. Dobry projekt powinien więc przewidywać optymalne ustawienie instalacji. To jak sprawdzić, czy fotowoltaika działa prawidłowo również powinno wynikać z projektu, który powinien zakładać spadki i wzrosty produkcji energii, w zależności od pory roku czy warunków pogodowych.
Jeśli za prawidłowe działanie instalacji fotowoltaicznej przyjmiemy wykorzystywanie jej maksymalnego potencjału, to właśnie dobre zaplanowanie może okazać się kluczowe. Korzystając z usług specjalistów w dziedzinie fotowoltaiki, np. Eco-Team, inwestor może mieć większą pewność, że projekt będzie przygotowany z uwzględnieniem maksymalnego wykorzystania instalacji. Właśnie dlatego po montażu paneli na własną rękę możliwą jest utrata części potencjału instalacji ze względu na złe zaplanowanie.
Monitoring fotowoltaiki
Kiedy fotowoltaika jest już zamontowana, dobrze jest monitorować jej pracę. Ilość paneli i uzyskiwane z nich dane mogłyby się jednak wydać nieco przytłaczające dla osób, które nie są biegłe w tej tematyce. Na szczęście część producentów posiada w swojej ofercie specjalistyczne oprogramowania, które ułatwiają użytkownikowi jasny i szybki dostęp do informacji o wydajności swojego systemu.
Korzystanie z podobnych rozwiązań i monitorowanie fotowoltaiki na bieżąco może pomóc w kontrolowaniu stanu naszej inwestycji i ewentualnym szybkim reagowaniu na niepokojące zmiany. Dostęp do informacji w czasie rzeczywistym jest również wygodny z tego powodu, że nie wszyscy użytkownicy mogą wiedzieć, jak czytać licznik. Podane zbiorcze informacje powinny natomiast być przedstawione w jasny sposób i stanowić łatwy sposób na to, jak sprawdzić zużycie energii oraz jej produkcję.
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych
Zastanawiając się jednak dlaczego fotowoltaika nie działa tak, jak powinna, pierwszym co powinniśmy zrobić, to sprawdzić, czy panele nie są zabrudzone. Najbardziej oczywistym scenariuszem może okazać się zabrudzenie ogniw solarnych po zimie. Warto pamiętać, że czyszczenie instalacji jest niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania.
Innym przykładem może być zalegający śnieg lub gruba warstwa opadłych liści. Mówiąc o konserwacji całego systemu, nie należy także zapominać o wszystkich połączeniach i kablach, których stan również należy monitorować. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wadliwe kable lub przyłącza mogą skutkować awarii całej instalacji.
Jak widać, sprawdzenie, czy fotowoltaika działa prawidłowo nie jest aż tak skomplikowane. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinien być powrót do projektu i upewnienie się, czy instalacja została dobrze usytuowana oraz podłączona. Idąc dalej, warto na bieżąco zbierać informacje o osiągach naszego systemu, które łatwo potem zestawić z pierwotnymi założeniami. Nie należy również zapominać o najzwyklejszej konserwacji i sprawdzaniu, czy ogniwa nie są czasem zbyt zabrudzone.