Ile zarabia handlowiec w największych polskich miastach?
Chcesz pracować jako handlowiec? Zastanawiasz się, na jakie zarobki możesz liczyć? Jak wyglądają one w przypadku pracy w różnych regionach Polski? Podpowiadamy, ile można zarobić, pracując jako handlowiec w największych polskich miastach.
- Jak zostać handlowcem?
- Czym się zajmuje handlowiec?
- Ile zarabia handlowiec w największych polskich miastach?
- Co wpływa na to, ile zarabia handlowiec?
- Co jeszcze decyduje o zarobkach handlowca?
Jak zostać handlowcem?
Specjaliści ds. handlu i sprzedaży są bardzo poszukiwanymi pracownikami w wielu branżach. Właściwie nie mogą narzekać na brak ofert pracy. Wystarczy zajrzeć na serwis gowork.pl, by przekonać się, jak wiele ogłoszeń o pracę jest dla handlowców w całej Polsce. A co robi się, pracując na takim stanowisku? Jakie obowiązki ma handlowiec?
Czym się zajmuje handlowiec?
Zadaniem handlowca jest przede wszystkim pozyskanie nowych klientów dla przedsiębiorstwa, którego jest przedstawicielem. Ale to zdecydowanie nie jest pełen zakres obowiązków, jakie stoją przed przedstawicielem handlowym. Musi również zajmować się obsługą klienta, zawieraniem z nim umów i realizowaniem ich, a także utrzymywać kontakty z pozyskanymi klientami.
Widać więc wyraźnie, że zostając specjalistą ds. handlu i sprzedaży, nie tylko prowadzi się aktywną działalność handlową i promocyjną, prezentuje aktualne promocje i kampanie sprzedażowe, ale i po pozyskaniu klientów o nich dba. Oznacza to nie tylko zrealizowanie zawartych umów, ale i utrzymywanie kontaktów z klientami na swoim terenie. Przedstawiciel handlowy musi więc zbierać informacje o samym kliencie, aby móc dopasować ofertę do potrzeb i efektywnie przekonać go do niej.
Właśnie dlatego, aby być skutecznym, handlowiec musi dobrze znać branżę, w której się porusza i produkty czy usługi oferowane klientom. Dzięki temu będzie w stanie zrealizować swoje plany sprzedaży, równocześnie odpowiadając na potrzeby klientów.
Do pracy handlowca należy również sporządzanie raportów i analiz oraz tworzenie materiałów i ofert promocyjnych, które będą w stanie odpowiedzieć na potrzeby kontrahentów.
Praca handlowca nie jest łatwa, bowiem niewiele czasu spędza on w biurze. Z reguły jest zmuszony do ciągłych dojazdów do klientów. Właśnie dlatego na handlowców w firmach czekają dobre samochody, oferowane również do użytku prywatnego, telefony i laptopy.
Ile zarabia handlowiec w największych polskich miastach?
Zarobki przedstawiciela handlowego zależą od tego, w jakim województwie pracuje. Szacuje się, że najmniej zarobić można jako handlowiec w województwie opolskim, lubelskim i warmińsko-mazurskim.
Na znacznie wyższe zarobki mogą liczyć specjaliści ds. handlu i sprzedaży, którzy pracują w województwie mazowieckim, małopolskim i pomorskim. Oczywiście najwięcej zarobi handlowiec w Warszawie. W stolicy jest największa konkurencja, więc i oferowane zarobki muszą być na wystarczającym poziomie. Równie dobrze wynagradzani są przedstawiciele handlowi w Krakowie, we Wrocławiu, w Katowicach.
A o jakich kwotach mowa? Medianę miesięcznych wynagrodzeń całkowitych na stanowiskach wynosi 5 150 PLN brutto. Duża część handlowców zarabia niewiele powyżej 4 tysięcy złotych. Około 25% przedstawicieli handlowych zarobi jednak blisko 7 tysięcy złotych. Skąd takie rozbieżności?
Co wpływa na to, ile zarabia handlowiec?
Wiadomo, że ogromny wpływ na pensje handlowców ma województwo, w jakim pracują. Nie bez znaczenia jest też wielkość firmy. Specjaliści ds. handlu i sprzedaży, którzy reprezentują duże przedsiębiorstwa, więcej zarabiają niż handlowcy z małych biznesów.
Nie sama wielkość firmy, ale i branża, do której należy, będzie miała niebagatelny wpływ na wysokość zarobków, jakie otrzymują handlowcy. Sprzedawcy oprócz w branży typowo sprzedażowej, zatrudnienie znajdą także w bankowości, finansach i w ubezpieczeniach. Wiele ofert pracy dla specjalistów ds. handlu i sprzedaży publikowanych jest przez firmy z obszaru nieruchomości, budownictwa, przemysłu lekkiego i ciężkiego, a także dóbr szybkozbywalnych. Oczywiście dzisiaj ogromną rolę odgrywają również handlowcy reprezentujący branżę IT.
Na pensję przedstawiciela handlowego wpływ ma również wykształcenie. Sprzedawcą może być technik handlowiec, ale i absolwent studiów handlowych. W zasadzie to nie jest tak, że aby być przedstawicielem handlowym, trzeba skończyć jakieś określone kierunki w edukacji. Nie mniej jednak wykształcenie wpływa na wysokość zarobków. Tak jak i na to, w jakiej branży będzie zatrudnionym. Zdecydowanie mniej zarobią osoby bez wykształcenia kierunkowego niż te, które mogą pochwalić się dyplomem.
Zarobki w przypadku handlowca są również zależne od stażu pracy. Student lub świeżo upieczony absolwent studiów handlowych zarobi mniej niż specjalista z wieloletnim doświadczeniem. Zwłaszcza taki, który ma wysoką skuteczność.
Co jeszcze decyduje o zarobkach handlowca?
Choć wykształcenie, staż pracy, region i wielkość firmy mają wpływ na zarobki handlowca, to jednak nie jest to wszystko, o czym powinny pamiętać osoby, które chcą pracować jako handlowcy i zarabiać ponadprzeciętnie. Bardzo ważne jest to, że na wynagrodzenie specjalisty ds. handlu wpływa to, jak jest skuteczny. Ogromną rolę odgrywają premie za sprzedaż. Oczywiście nie w każdej firmie występują, ale warto szukać takiej możliwości.
Nie w każdym przedsiębiorstwie pojawia się w ogóle taka możliwość. Jeśli jednak celem firmy jest stałe zwiększanie sprzedaży i czerpanie z tego zysku, wówczas system premiowy zależy od wyników. To daje możliwość zarabiania znacznie więcej i wpływania na wysokość wynagrodzenia. Bywa, że premia może stanowić drugie tyle, co pensja na etacie, a nawet wielokrotnie ją przewyższać.