Co należy wiedzieć o pielęgnacji włosów dziecka?

dziewczynka

W ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem cieszą się kosmetyki do włosów dla dzieci. Powinny być przede wszystkim delikatne, ponieważ skóra głowy malucha jest niezwykle wrażliwa. Z tego powodu nie powinno się stosować szamponów dla dorosłych u dzieci, ponieważ mają one bardzo silne działanie.

Kosmetyki do włosów dziecka

Niektóre dzieci po narodzeniu mają bujne loki, natomiast inne są całkowicie łyse. Najważniejsze są uwarunkowania genetyczne, dlatego każdy jest inny. Żeby nie dopuścić do powstania podrażnień, najlepiej stosować się do podstawowych zasad. Wiele zależy również od nawyków dziecka. Najmłodsze dzieci bardzo dużo czasu spędzają w pozycji leżącej i pocierają głową o podłoże. To skutkuje stopniowym wycieraniem się cebulek włosowych. Trzeba też pilnować dziecko, żeby nie drapało się po głowie. Doskonale za to działa delikatny masaż skóry głowy, czyli klasyczne czesanie. Może się również okazać, że dziecko urodzi się z bujnym owłosieniem, ale później je utraci. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każde dziecko rodzi się z włosami płodowymi.

Około 6 – 7 miesiąca włosy płodowe powinny samoistnie zniknąć. Czasami mogą się utrzymywać jeszcze kilka miesięcy dłużej. Po upływie tego czasu na ich miejsce wyrastają właściwe włosy. Dzieci spędzają większość dnia w leżącej pozycji, ponieważ ich kręgosłup nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Czasami dziecko, które urodziło się blondynem, staje się później ciemnowłose. Ostateczny wygląd włosów oraz ich jakość ustala się dopiero około 7 roku życia. Szampon do włosów dziecka nie może wywoływać podrażnień, a do tego powinien być maksymalnie delikatny. Skóra malucha jest skłonna do podrażnień, dlatego lepiej zachować szczególną ostrożność.

Wybór kosmetyków

Zmyciem warstwy ochronnej skóry może się skończyć codzienne mycie włosów. Źle dobrane kosmetyki do włosów dla dzieci mogą wysuszać skórę i powodować pęknięcia naskórka. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że mieszki włosowe pierwszych włosów nie posiadają jeszcze gruczołów łojowych. Małe dzieci nie powinny używać szamponów dla osób dorosłych. Wybór kosmetyków dla najmłodszych jest naprawdę bardzo duży, dlatego nawet najbardziej wymagający klienci powinni znaleźć coś dla siebie. Dobrym pomysłem będzie zakup emolientów lub delikatnego mydełka. Emolienty to preparaty, które jednocześnie nawilżają oraz natłuszczają skórę głowy dziecka. Lepiej też w ogóle nie używać suszarki do suszenia włosów. Lepiej dać włosom wyschnąć lub delikatnie wytrzeć je ręcznikiem. Czesanie włosów niemowląt również jest bardzo ważną czynnością, o której nie można zapominać.

Taki masaż skóry świetnie działa na maluszka i pobudza krążenie. Dodatkowo poprawia ukrwienie skóry i świetnie relaksuje. Włosy najlepiej rozczesywać systematycznie, ponieważ może to znacząco wzmocnić cebulki włosowe. Istotny jest także wybór szczotki do czesania. Najważniejsze, żeby była delikatna oraz miękka. Świetnie sprawdzą się szczotki wykonane z włosia naturalnego, które nie podrażnia skóry.

1 komentarz

  1. Pielęgnacja włosów dziecka? A nie wystarczy po prostu szampon? Nie przesadzajmy, że dzieciom trzeba nie wiadomo co robić na głowie. Wystarczy taki szampon, od którego oczka nie będą piekły i tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.