Największe powierzchnie magazynowe i magazyny w Polsce
Polska gospodarka znajduje się obecnie w świetnej formie, więc nic dziwnego, że już od kilku lat wzrasta ilość przestrzeni magazynowych w naszym kraju. Polscy inwestorzy poszukują takich lokalizacji, które pomogą im zwiększyć zyski. Najlepszym, ale niekoniecznie najtańszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest wybudowanie własnego magazynu. Wielu deweloperów oferuje usługę buil-to-suit, czyli budowanie magazynów na miarę. A gdzie możemy znaleźć największe obiekty tego typu w Polsce?
→ Największy kompleks magazynów w Polsce
→ Hale magazynowe w Warszawie
→ Potencjał magazynowy Górnego Śląska
→ Magazyny w Polsce Centralnej
Największy kompleks magazynów w Polsce
Zdecydowanie największym wydarzeniem na rynku polskich powierzchni magazynowych (więcej: http://topmagazyny.pl) są inwestycje firmy Amazon. W Sadach pod Poznaniem rozpoczęto odbiór przesyłek, a zamówienia od klientów zaczną być realizowane już w październiku. Jak wielka jest powierzchnia hali? Amazon to ogromna firma, więc również gabaryty jego obiektów nie należą do najmniejszych. Łączna powierzchnia budynku w Sadach to 95 tys. m2 To jednak nie wszystko, ponieważ dwa kolejne obiekty o powierzchni około 100 tys.m2 powstają pod Wrocławiem. Kompleks magazynów firmy Amazon to największe centrum dystrybucyjne, jakie do tej pory zostało wybudowane na terenie Polski.
Hale magazynowe w Warszawie
Stolica jest największym odbiorcą, jak i dystrybutorem wielu rodzajów produktów. Nic więc dziwnego, że to właśnie w tym rejonie znajduje się najwięcej magazynów. Z danych, jakie dostarczył nam Colliers International, możemy się dowiedzieć, że pod koniec roku 2013 na tym terenie znajdowały się obiekty o tym przeznaczeniu o łącznej powierzchni aż 2,72 mln m2. Wielkie magazyny ulokowane są między innymi w Pruszkowie i Ożarowie. Są to całe kompleksowy, które często sięgają 80 tys m2.
Potencjał magazynowy Górnego Śląska
Zaskoczeniem nie jest również fakt, że na drugim miejscu w naszym rankingu znajduje się Górny Śląsk. Jest to teren dużych inwestycji przemysłowych i handlowych. Łączna powierzchnia magazynowa jest jednak prawie dwa razy mniejsza niż w rejonie Warszawy i wynosi 1,49 mln m2 Warto jednak zwrócić uwagę między innymi na fakt, że na terenie Mysłowic istnieje park magazynów, który może się poszczycić łączną powierzchnią ok. 200 tys m 2. Obiekty o powierzchni ok. 50 tys m2 możemy znaleźć na terenie Bielska Białej, jak i Czeladzi. Rejon usiany jest również mniejszymi (ok. 10 tys. m2) obiektami, dzięki czemu średniej wielkości przedsiębiorcy zawsze znajdą tu idealny magazyn dla siebie.
Magazyny w Polsce Centralnej
Jest to średni rejon pod względem powierzchni magazynowej, której podaż utrzymuje się na poziomie około 1 mln m2. W Łodzi budowany jest magazyn, które już w tej chwili przekracza 120 tys. m2, a docelowo ma osiągnąć 180 m2. Przedsiębiorcy zwracają również uwagę na kompleks obiektów W Strykowie, który przekracza 100 tys.m2.
W najbliższych latach można przewidywać jeszcze większy wzrost tego rodzaju obiektów na terenie naszego kraju. Ma to związek zarówno z dobrą koniunkturą gospodarczą, jak i poprawiającą się infrastrukturą, dzięki czemu znacznie szybciej można transportować towary do różnych zakątków kraju, jak i Europy.