Jaką wybrać zmywarkę? Jakie funkcje oferują nam zmywarki?
Obecnie posiadanie zmywarki przestaje już być luksusem, na który może sobie pozwolić niewielu, wręcz staje się coraz bardziej powszechne. Jeśli nosisz się z zamiarem kupna zmywarki i nie wiesz na co zwrócić uwagę, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
- Jak wybierać zmywarkę?
- Wybór zmywarki – na co należy zwrócić uwagę?
- Jakie funkcje oferują zmywarki?
- Czy korzystanie ze zmywarki to duży koszt?
Jak wybierać zmywarkę?
Przede wszystkim musisz zastanowić się na jakim rodzaju zmywarki najbardziej Ci zależy. Do wyboru masz urządzenia wolnostojące (z kompletną obudową oraz blatem, które możesz postawić w dowolnym miejscu w kuchni), a także urządzenia do zabudowy(do ustawienia w ciągu szafek kuchennych). Jeśli jednak nadal wahasz się nad wyborem, zerknij na zadowolenie.pl/agd/zmywarki, znajdziesz tam sprzęt różnych marek i w różnych cenach. Oczywiście kupując zmywarkę kieruj się jej szerokością, funkcjonalnością i faktem czy masz na nią dostatecznie dużo miejsca w kuchni.
Wybór zmywarki – na co należy zwrócić uwagę?
Jeśli już wiesz, że nie obejdziesz się bez zmywarki, zwróć uwagę przy jej wyborze na kilka aspektów. Po pierwsze na klasę energetyczną – wyróżnia się siedem klas energetycznych oznaczonych literami alfabetu, od A do G. Naturalnie najbardziej efektywne są sprzęty oznaczone literą A, najmniej literą G. Klasa A+ oznacza dodatkowo oszczędność podczas zmywania. Po drugie, oprócz klasy energetycznej wyróżnić można jeszcze klasę zmywania i klasę suszenia. Tu także obowiązuje siedmiostopniowa skala – w przypadku klasy zmywania skala oznacza skuteczność zmywania, a w przypadku suszenia jego efektywność. Zwróć też uwagę na poziom hałasu zmywarki. Najbardziej cichymi są te zabudowane, ale poziom hałasu określają też specyfikacje oferowanych urządzeń – poziom hałasu mierzony jest w decybelach, w skali od 37 do 58.
Jakie funkcje oferują zmywarki?
Przed przystąpieniem do kupna zmywarki, zwróć uwagę na jej funkcje podstawowe oraz dodatkowe. Opcja taka jak zmywanie wstępne służy do mycia mocno brudnych naczyń, które wymagają wcześniejszego namoczenia. W zależności jaki model zmywarki wybierzesz, mycie wstępne trwa około 15 minut. Warto także omówić programy zmywania, które wybierzesz w zależności od zabrudzenia naczyń. Program normalny trwa około110 minut i nadaje się do mycia średnio brudnych naczyń. Program ECO szybko myje naczynia w temperaturze 55 stopni Celsjusza. Kiedy masz do umycia garnki lub żaroodporne naczynia, wybierz program intensywny, trwa on około 120 minut. Natomiast naczynia delikatne, nie tolerujące silnych środków do mycia, wyczyścisz na programie bio, który trwa 200 minut przy temperaturze nie przekraczającej 50 stopni. Lekko zabrudzone naczynia umyjesz dzięki programowi szybkiemu czy ekspresowemu, którego czas jest znacznie skrócony. Inną opcją zmywarek jest jeszcze wyparzanie, które staje się bardzo przydatne, gdy w domu są niemowlęta (można wyparzyć butelki dziecięce).
Dodatkowymi funkcjami zmywarek są funkcje sensor (wykrywanie poziomu zabrudzenia naczyń), pół załadunku (zmywarka redukuje pobranie ilości wody), opóźniony start (dzięki tej opcji można wybrać godzinę, o której zmywarka zacznie zmywanie).
Czy korzystanie ze zmywarki to duży koszt?
Warto zastanowić się czego będziesz potrzebować, by umyć naczynia i utrzymać zmywarkę w dobrym stanie. Na pewno oprócz tabletek czy proszku do zmywania potrzebny będzie Ci nabłyszczacz naczyń oraz co pewien czas środek samooczyszczający. Licz się także z tym, że średni koszt zmywania jednej partii naczyń (program normalny) to około 1-5 zł przy poborze wody 1,5 kw/h.
Zmywarka fajna sprawa, zdecydowanie ułatwiają pracę, a chyba mało kto lubi zmywać naczynia.
Ja zmywać nie lubię, ale to robię, zmywarki nie mam, bo nie mam na nią miejsca, ale bardzo ułatwiłaby mi życie
Ja zwracałam uwagę na to, żeby miała funkcję ECO. Co prawda na początku zdziwiłam się, że jest to najdłuższy z programów, ale faktycznie najbardziej oszczędny i ekologiczny. Wtedy pobór wody jest bardzo mały.