Jak usunąć kleszcza psu? Poznaj skuteczną metodę

Kleszcze u psa po spacerze w lesie

Wielkimi krokami zbliża się wiosna – idealny czas, by zabrać swojego czworonoga na spacer. Jednakże długie wędrówki, zwłaszcza po lesie, często kończą się tym, że nasz pupil przynosi na skórze niechcianego pasożyta – kleszcza. Co zrobić w tej sytuacji? Czy konieczna jest wizyta u weterynarza? Podpowiadamy, jak usunąć kleszcza psu.

Dlaczego kleszcze są szkodliwe?

Kleszcze, to zaraz obok pcheł jedni z największych wrogów psa. Przyczepiając się do skóry naszego zwierzęcia, mogą żerować na niej godzinami. Za pomocą aparatu gębowego wysysają krew, która jest dla nich pożywieniem, a przy tym roznoszą wiele chorób zakaźnych, niebezpiecznych zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Ważne jest więc, by jak najszybciej wykryć i pozbyć się intruza.

Po każdym spacerze należy dokładnie sprawdzić sierść czworonoga i w razie konieczności jak najszybciej zadziałać. Pasożyty te bowiem mają w swoim aparacie gębowym środek znieczulający, dlatego też nie zauważymy żadnych niepokojących objawów. Nie każdy kleszcz na skórze zwierzęcia musi skończyć się wizytą u weterynarza. Należy jednak wiedzieć, jak zabrać się do jego usunięcia.

Kleszcze u psa po spacerze w lesie

Jak zapobiegać pasożytom u zwierząt?

Jak wiadomo nie od dziś – lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego przed każdym spacerem zabezpiecz skórę swojego zwierzęcia. Na rynku jest dostępnych mnóstwo preparatów, które skutecznie zapobiegają inwazjom kleszczy, pcheł i innych pasożytów. Możemy więc wybierać od specjalnych sprayów, po obroże. Jednakże żaden produkt nie daje stuprocentowej ochrony, dlatego też regularnie należy kontrolować skórę psa. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie kleszcze i borelioza są często spotykanym problemem, poproś weterynarza o specjalną szczepionkę, dzięki której uchronisz swojego pupila przed poważną chorobą.

Jak usunąć kleszcz u psa?

Jeśli już zauważymy kleszcza na skórze naszego pupila, nie należy go niczym smarować, ponieważ po zetknięciu z maścią pasożyt będzie wymiotował pod skórę psa i w ten sposób może doprowadzić do zakażenia. Najlepiej usunąć pasożyta za pomocą pęsety – należy chwycić go za górną część tułowia i wykręcić w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara – w lewą stronę. Podczas zabiegu należy zachować delikatność, by po zbyt mocnym przekręceniu w ciele pupila nie została głowa pasożyta.

Objawy boreliozy u czworonoga

Po usunięciu pasożyta należy zdezynfekować skórę psa – najlepiej nadaje się do tego spirytus salicylowy lub woda utleniona. Miejsce ukąszenia na ciele psa należy obserwować przez co najmniej trzy-cztery tygodnie. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie pojawia się obrzęk lub zaczerwienienie. Może upłynąć wiele miesięcy zanim pojawią się pierwsze znaki boreliozy. Objawy takie jak gorączka, osłabienie apetytu, czy obrzęk węzłów chłonnych wymagają niezwłocznej wizyty u weterynarza.

komentarze: 3

  1. Nasz buldożek z każdego spaceru przynosił kleszcza. Mimo, że był zakrapiany u weterynarza i miał obrożę. Jakbym miała za każdym razem iść do lekarza, to dziękuję… Prawda taka, że był mega wysyp…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.