5 mitów na temat klimatyzacji

Mity na temat klimatyzacji

Klimatyzacja to z jednej strony zbawienie, a z drugiej nieustanna zmora pracowników biur maści wszelakich. W przychodniach znajdujących się w pobliżu sporych firm, co rusz ustawia się kolejka zasmarkanych pacjentów. Jednak jakby nie było klimatyzacja sama w sobie nie jest wcale złym wynalazkiem. To ona chroni nas od niechybnej śmierci podczas morderczych upałów i sprawia, że pot nie spływa nam po nogach, gdy siedzimy przy komputerze. Warto więc obalić wszystkie mity na jej temat.

Mit 1: Klimatyzacja powoduje przeziębienia

Tak rzeczywiście, ta prawda mieści się gdzieś pośrodku. Cały ambaras tkwi w tym, aby ustawić odpowiednią temperaturę. Zimą powinna wynosić ona od 21-22 stopni Celsjusza, a latem od 19-20 stopni. Najistotniejsza jednak jest różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz, a tą we wnętrzu pomieszczenia – nie powinna być ona większa niż 6 stopni Celsjusza.

Mity na temat klimatyzacji

Warto pamiętać bowiem, że duża amplituda temperatur powoduje dezorientację naszego organizmu. Jej skutkiem może być osłabienie układu immunologicznego oraz gwałtowny spadek odporności, zwiększenie podatności na choroby… a nawet groźny dla nas szok termiczny.

Mit 2: Klimatyzacja sprzyja rozwojowi grzybów

Zastanówcie się nad tym, czy w Waszych biurach klimatyzacja czyszczona jest raz na dwa tygodnie? Bo ja szczerze mówiąc nie przypominam sobie, aby u mnie w pracy tak się działo. Warto więc udać się do swojego szefa i w trosce o zdrowie swoje oraz innych pracowników zwrócić mu na to uwagę.

Woda która skrapla się z powietrza na elementach klimatyzatora, zawiera bowiem grzyby oraz bakterie, a wilgotne środowisko wnętrza naszej klimatyzacji to wprost doskonałe miejsce do ich dalszego rozwoju.

Mit 3: Klimatyzacja ma zły wpływ na alergików

Błąd! Okazuje się tymczasem, że klimatyzacja jest w stanie nawet rozwiązać problem osób uczulonych na przeróżne pyłki roślin. Odpowiednio dobrany klimatyzator może bowiem dzięki zaawansowanemu systemowi filtrów usunąć wszystkie zanieczyszczenia z powietrza, zapewniając alergikom chłodne oraz świeże powietrze bez konieczności otwierania okna, za którym kryje się istne zło wcielone.

Mit 4: Klimatyzacja wysusza powietrze

Wbrew temu co myślicie urządzenia wentylujące coraz częściej wyposażone są w nawilżacze. Warto jednak zaopatrzyć się w specjalne krople do oczu, które przydadzą się szczególnie tym, którzy spędzają cały dzień przed komputerem w pracy.

Mit 5: Klimatyzacja śmierdzi

Zazwyczaj brzydkie zapachy z przeróżnych źródeł są po prostu zwyczajną konsekwencją zaniedbania przez człowieka. Warto więc co najmniej raz w miesiącu przetrzeć wyloty klimatyzatora ciepłą wodą z mydłem, co wpłynie na wydajność jego pracy oraz zapobiegnie uszkodzeniom jego mechanizmów.

1 komentarz

  1. No nie wiem czy to takie mity. Ja sama mam problem z klimatyzacją, że wystarczy, żebym posiedziała w niej trochę dłużej, a momentalnie zaczyna boleć mnie głowa i gardło, choć to też może kwestia odpowiedniej klimatyzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.