Jakie są najskuteczniejsze metody antykoncepcji?

Czerwona prezerwatywa środkiem antykoncepcyjnym

Każda odpowiedzialna para, rozpoczynająca współżycie seksualne, a nie pragnąca w danym momencie potomstwa, powinna odpowiednio zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą. Możliwości jest wiele, poczynając od metod naturalnych, poprzez mechaniczne, na chemicznych kończąc. Jakie metody antykoncepcji są najskuteczniejsze?

Jakie są naturalne sposoby antykoncepcji?

Metody naturalne należą do najbardziej zawodnych. Tak naprawdę korzystać z nich powinny jedynie pary, które doskonale znają swoje organizmy, prowadzą sumiennie dokładne obserwacje kobiecego cyklu i będą potrafiły poradzić sobie z ewentualną ciążą. Naturalną metodą antykoncepcyjną nazywamy prowadzenie obserwacji objawowo-termicznych, pozwalających na podstawie temperatury, śluzu i położenia szyjki macicy określić dni płodne i niepłodne w czasie miesięcznego cyklu. Metoda ta często się nie sprawdza, zwłaszcza wśród osób młodych, traktujących seks niezwykle spontanicznie oraz zniechęcających się do dokładnych obserwacji i zapisywania wyników.

podobne:  Co robić w walentynki?

Metoda objawowo-termiczna może być bardzo skuteczna, ale tylko wówczas, gdy obserwacje są przeprowadzane prawidłowo i jeśli zacznie się je przynajmniej na kilka miesięcy przed rozpoczęciem współżycia bez innego zabezpieczenia (aby kobieta zdążyła poznać swój organizm). Naturalne metody antykoncepcyjne są odradzane w przypadku kobiet, u których cykle są nieregularne, lub takich, którym tryb życia nie pozwala np. na dokonywanie wiarygodnych pomiarów temperatury (częste wyjazdy, praca zmianowa, przyjmowanie leków itp).

Mechaniczne metody antykoncepcji

Najskuteczniejsze metody antykoncepcji to te, które są zarazem najpopularniejsze. Zaliczymy do nich oczywiście prezerwatywę, która należy do grupy antykoncepcji mechanicznej. Odpowiednie założenie prezerwatywy oraz prawidłowe jej użycie zapewnia wysoką, ponad 99% pewność, że stosunek nie zakończy się niechcianą ciążą. Jedynym ryzykiem przy stosowaniu tej metody antykoncepcji jest pęknięcie prezerwatywy podczas stosunku (ale zdarza się to niezwykle rzadko) lub zsunięcie się jej już po akcie.

podobne:  Kiedy masz dni płodne, czyli czas obliczeń i obserwacji

Czerwona prezerwatywa środkiem antykoncepcyjnym

Należy pamiętać, że większość środków chemicznych, takich jak na przykład lubrykanty, czy globulki antykoncepcyjne, negatywnie wpływa na kondomy, dlatego przed zastosowaniem jakichkolwiek środków chemicznych należy upewnić się, czy mogą być stosowane razem z prezerwatywą.

Chemiczne środki antykoncepcji

Inne skuteczne metody antykoncepcji to różnego rodzaju środki chemiczne. Wśród nich wyróżnić należy globulki dopochwowe, które jednak mogą prowadzić do reakcji alergicznej, dlatego nie są zbyt powszechnie stosowane. Dla par współżyjących regularnie i nie zmieniających partnerów seksualnych najskuteczniejsze metody antykoncepcji to przyjmowanie środków hormonalnych. Najczęściej są to tabletki antykoncepcyjne przyjmowane przez kobietę. Aby metoda była skuteczna, należy pamiętać o regularnym przyjmowaniu hormonów, codziennie w tej samej dawce i o tej samej porze dnia. Zapomnienie nawet o jednej pigułce może znacznie zmniejszyć skuteczność tej metody.

podobne:  Czym jest sex w więzieniu? Dla kobiet bliskość, dla mężczyzn wyższość


Tak naprawdę można stwierdzić, że najskuteczniejsze metody antykoncepcji dla jednej pary, mogą okazać się mało skuteczne dla innej pary. Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia prowadzą osoby w związku, jak często ze sobą współżyją i jak dobrze znają swoje organizmy.

komentarze: 2

  1. Jak dla mnie prezerwatywa to podstawa, choć obecnie dosyć głośno krzyczy się o użyciu jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych, co dla mnie jest jakimś szaleństwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.