Jak znaleźć pracę za granicą? Gdzie szukać i na co uważać?
Polacy wyjeżdżający do pracy za granicę do żadna nowość. Od wielu lat zapełniamy zagraniczne miejsca pracy i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Jak wybrać korzystną ofertę pracy i na co zwracać uwagę, aby nie żałować decyzji o wyjeździe? Sprawdźcie to, czytając poniższy artykuł.
1. Oferty pracy za granicą, sprawdzaj w Polsce
2. Jak powinny wyglądać profesjonalne ogłoszenia o pracę za granicą?
3. Jak znaleźć pracę za granicą nie znając języka?
1. Oferty pracy za granicą, sprawdzaj w Polsce
Najbezpieczniejszym sposobem na znalezienie zatrudnienia za granicą, będzie wysyłanie swoich aplikacji za pośrednictwem specjalnych portali z ogłoszeniami o pracę poza granicami kraju. Trzeba mieć na uwadze, że proces rekrutacji na stanowisko pracy za granicą może potrwać kilka tygodni. Wszystko zależy od stanowiska, liczby nadesłanych aplikacji i etapów rekrutacji. Nie rzucajmy nigdy zatrudnienia w Polsce, jeśli nie mamy pewności co do zatrudnienia za granicą ponieważ nie wszystko może potoczyć się po naszej myśli.
Jeśli jesteśmy zdecydowani na wyjazd za granicę i znalezienie tam stałego zatrudnienia, to wówczas możemy zwrócić się po pomoc do profesjonalnych agencji pośrednictwa pracy za granicą. Oczywiście i takie agencje należy dokładnie sprawdzić czy są wiarygodne i godne zaufania. Legalnie działające agencje posiadają certyfikat o wpisaniu do rejestru agencji zatrudnienia jako agencji pośrednictwa pracy w zakresie pośrednictwa pracy. Takie informacje można łatwo sprawdzić w Rejestrze Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia. Oczywiście taki certyfikat nie oznacza, że dana agencja działa zgodnie z prawem lecz jedynie że jest zarejestrowana i formalnie istnieje. Najlepszym źródłem stwierdzającym jakość usług są różnorodne czaty, forum i inne miejsca w sieci, w których wypowiadają się osoby które wcześniej miały z daną agencją do czynienia i mogą powiedzieć szczerze, jak ona działa.
2. Jak powinny wyglądać profesjonalne ogłoszenia o pracę za granicą?
Nie odpowiadaj na zgłoszenia, w których nie podano dokładnych danych pracodawcy, nie zawierających nazwy firmy, dokładnego adresu i kontaktu. W profesjonalnym ogłoszeniu o pracę powinien również znaleźć się numer wpisu do rejestru agencji zatrudnienia. Jeśli takich informacji brakuje, wówczas można być więcej niż pewnym że dana oferta jest szyta grubymi nićmi. Może być to próba oszustwa lub oferty niewolniczej pracy, jak w przypadku głośnych kilka lat temu obozach pracy we Włoszech.
Szczególną uwagę powinny zachować kobiety, zwłaszcza kiedy spotykają się ofertami, gdzie na pierwszym miejscu wymagań stawiany jest atrakcyjny wygląd. Jeśli nie podano innych wymogów typu znajomość języka czy określonych umiejętności związanych z określonym stanowiskiem pracy, to można się domyślić że chodzi o agencję towarzyską albo o pracę, w której kobieta będzie traktowana tyko i wyłącznie jako obiekt seksualny.
Pamiętajmy, iż to że ogłoszenie zostało umieszczone na dobrym i sprawdzonym profilu nie czyni z nadawcy osoby zaufanej. Jeśli otrzymamy informację o przejściu na kolejny etap rekrutacji który wiąże się ze spotkaniem twarzą w twarz, nadesłaniem uzupełniających dokumentów czy innego rodzaju kwestii, to należy się upewnić czy rzeczony pracodawca jest godny zaufania. Należałoby sprawdzić czy dana osoba lub firma, wpisana jest w rejestrze przedsiębiorstw danego kraju, jakie krążą o niej opinie itp. Jeżeli nie znajdziemy nigdzie takowych informacji, to lepiej na takie ogłoszenie odpowiadać.
3. Jak znaleźć pracę za granicą nie znając języka?
Osoby słabo znające określony język, jak również nie mających odpowiedniego wykształcenia czy kwalifikacji wymaganych do objęcia określonego stanowiska, najczęściej nie posiadające najbardziej poszukiwanych przez pracodawców kwalifikacji i wykształcenia mogą szukać zatrudnienia przy prostych fizycznych zajęciach, takich jak zbiory owoców, warzyw, praca w fabrykach, przetwórniach czy magazynach. Zwykle przy tego typu pracach, rekrutacja przebiega szybko i grupowo.
Przede wszystkim trzeba się upewnić czy w przypadku pracy fizycznej, pracodawca zapewnia nocleg i wyżywienie. To bardzo istotne zwłaszcza dla osób które w danym kraju nie mają nikogo bliskiego u kogo mogliby się zatrzymać, a nie mają pieniędzy na wynajmowanie mieszkania czy pokoju.
Jeśli pracy szukamy dopiero po przyjeździe do danego kraju, nie oznacza to że nie mamy szansy na znalezienie zatrudnienia. Szansę mamy, tylko musimy poświęcić na to o wiele więcej czasu i energii. W pierwszej kolejności, należy się zarejestrować w lokalnym urzędzie pracy ponieważ może mieć do zaoferowania wiele ciekawych ofert. Dodatkowo będziemy mieli pewność, że proponowane oferty są sprawdzone i godne zaufania.
Ewentualnie można spróbować poszukać zatrudnienia w kraju gdzie wyjeżdża dużo Polaków, ponieważ również Polacy zakładają za granicą swoje przedsiębiorstwa i szukają ludzi do pracy.